Cahillikten Ölenler

Share

Örümcek adam kostümü giyip, kontrolsüz pandüller atan Tamer Uysal, bize Türkiye İple Erişim gerçeğini bir kez daha hatırlatmış oldu.

Daha önceki meslek hayatına kadın kuaförü olarak devam eden Uysal, fotoğraflar ve videolardan anladığımız kadarıyla çok da bilgi sahibi olmadığı bir meslek hayatına geçiş yapmış.

İsterseniz hürriyet haber de paylaşılan bir fotoğrafı inceleyerek başlayalım.

 

Arkadaşımızı yakın zamanda öldürecek noktalara bakalım?

  • Resimde ilk dikkatimizi çeken, artık beni kullanma diye bağıran emniyet kemeri. Bırakın malzemenin kullanım ömrünü artık çöplük ömrünü bile tamamlamış.

 

  • Resimde Kong marka stop indiricinin arkasında bir adet dağıtıcı(Paw) var ki bu alışık olmadığımız bir görüntü. Peki ne işe yarayacak bu dağıtıcı? Biz malzeme asmak için kullandığını düşünüyoruz. Birde eğer back-up kullanıyor ise üzülerek söylüyoruz sanırım buraya bağlıyor.

 

  • Stop desendör kullanımı? Videodan ve resimden gördüğümüz kadarıyla arkadaş stop desendör kullanıyor. Tabi ki iple erişimde artık bu aletler kullanılmıyor ve önerilmiyor. Yinede kullanılacaksa da düzgün kullanılması gerekiyor. Sizce düzgün kullanıyor mu Tamer Uysal? Hayır çünkü sürtünme karabinası bile kullanmamış. Dahası Stop indiricide kol sadece acil durumlarda sizi tutsun diye vardır, normal kullanımında yarım kilit ve tam kilit atılmazsa sizi sabit tutsun diye kullanamazsınız(yani o kol konumlanmak için değil), bırakırsanız ipinizi mahveder. Sizce bu kurala uyuyor mu? Tabi ki hayır.

 

  • Arkadaşın göğüs ve el jumarını gördünüz mü? Tabi ki göremediniz çünkü yok! İnerek her işi yapabildiğini ve malzemeye çok güvendiğini görüyoruz. Arkadaşlar durumun ciddiyetinin farkında mısınız, normalde el jumarı, back-up ve iniş aletlerinin yedeğiyle beraber üzerinde olması lazım!

 

  • Cowstail görüyor musunuz? Evet 1 adet sanırım back-up aletinin bağlantısı için 1 adet, peki diğer ikisi?

 

  • Back-up aleti, Camp Goblin benzeri bir alet sanırım(fotoğraflarda çok net göremedik), yinede standartlarının İple Erişim standartlarına uygun olduğunu düşünmüyoruz. Eğer öyle olduğunu düşünsek bile düzgün kullanımı yapıldığın düşündürmüyor ki arkadaşımız çoğu zaman tek iple çalışmakta.

 

  • Bu sadece bir fotoğraf, ip sürtmesinden tutun, saçma sapan pandüllere, emniyet eksikliğinden tutun, eski ölümcül ipe kadar bir sürü hatası var. İşte bu yüzden cahillikten ölüm noktasına gelmiş bir iple erişimci, pardon iple erişimcilere hakaret olmasın endüstriyel dağcı görüyorsunuz.

Peki arkadaşımızın sözlerine bakalım

Hedefim Everest’e Tırmanmak, İşim Endüstriyel Dağcılık: Ne alaka diye sorarlar insana. Sen iple erişim yapmaya çalışıyorsun güzel kardeşim Alpinizm ile ne alakan var? Endüstriyel dağcılık diye bir şey yoktur, dağcılık nedir, iple erişim nedir bi öğren önce.

Bunun bütün sorumlusu zaten dağcılık federasyonudur, prim yapıp iş alabilmek için insanlara iple erişim sektörünü endüstriyel dağcılık olarak kakalamıştır, üzerine utanmadan cumhurbaşkanlığına yazı yazıp biz federasyon olarak bu işin eğitimini üstlenmek istiyoruz demiştir.

Bunun tek sebebi cahil iple erişimciler ve yalaka L3’lerdir. Daha öncede bahsetmiştik İPLE ERİŞİMİN DAĞCILIKLA UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOKTUR! İLK TEKNİKLER MAĞARACILIK SPORUNUN TEKNİKLERİNDEN DEVŞİRİLİP GELİŞTİRİLMİŞTİR!

Diğer saçma fotoğraflara bakıp cahilliğin ölüm getirdiği gerçeğine de bir göz atalım:

İkinci ip nerede….

Back-up nereye bağlı… İp neden sürtüyor…

Back – up nerelerde sürünmekte…

İp çok güzel sürtmekte…

İş güvenliği için ayakkabı ve eldivenden bahsetmiyorum bile….

Peki Adıyaman’da Mehmet Ağdağ’a ne olmuştu?

Bilindiği kadarıyla ipini çatıda kullanılan shingle malzeme kesmiş ipi kopmuş yere düşerek hayatına son vermişti.

Gerçekte ne olmuştu?

Mehmet Ağdağ, ip koruması kullanmamıştı zaten ölmüştü!

Mehmet Ağdağ, 8’li ile inerek iş yapıyordu zaten ölmüştü!

Mehmet Ağdağ, iki ayrı noktadan düzgün emniyet almamıştı zaten ölmüştü!

Mehmet Ağdağ, iki ipi tek ip olarak kullanıyordu back-up ı yoktu zaten ölmüştü!

Mehmet Ağdağ, kask kullanmıyordu zaten ölmüştü!

Mehmet Ağdağ, düzgün ekipman kullanmıyordu, iş güvenliğine uymuyordu zaten ölmüştü!

Mehmet Ağdağ, iple erişim teknisyeni değildi gerekli eğitimleri almamıştı zaten ölmüştü!

Mehmet Ağdağ çalışırken aşağıda emniyet şeridi yoktu kendisi ölmeden önce insanları öldürmüştü!

Mehmet Ağdağ çoktan ölmüştü bunu yapan Mehmet Ağdağ’ı bu işe başlatan işin başlamasına izin veren insanlardı. Ortada ölüm yoktu cinayet vardı.

Sanırım yaşananlardan ufacık bir ders almadık. Sözüm bu sektördeki bütün Mehmet Ağdağ ve Tamer Uysal’a.

Umarız 4 yıldır ölü olarak iş yapan Tamer Uysal bir şekilde bilgilenir ve hayata yeniden döner. Biz bu insanları seviyoruz, bu insanları sevmeyenler parandan başka hiçbir şeyi düşünmeyen, insan hayatını önemsemeyen cahillerdir.

Comments are closed.