10 Adımda Tehlikeli İple Erişim Teknisyenleri

Share

Yazıya başlamadan önce, bu derlemeyi iş güvenliği uzmanı bir arkadaşımın isteği üzerine apar topar hazırladım, amacım dikkat etmesi gereken iple erişim teknisyenlerinin genel özelliklerinden bahsetmek. Amacım kimseyi yermek veya kötü göstermek değil sadece bilinçsiz bir şekilde yapılan hataların önüne geçilmesine yardımcı olmak.

Genel olarak iş güvenliği uzmanları bir iple erişim teknisyeninin yaptığı hataları net bir şekilde görüp karar verememekte, bu çok doğal çünkü piyasa içerisinde bir çok iple erişim teknisyeni bile kendi veya başka bir iple erişim teknisyeninin yaptığı hataları açık ve net bir şekilde tanımlayamamakta. Bu durum göz önünde bulunduğunda çoğu kurumsal firmanın yaptığı bir hata var, kendi bünyesinde çalışan iş güvenliği uzmanlarına Sprat veya Irata eğitimi aldırmak. Hata dedim çünkü Türkiye’de şöyle bir durum söz konusu. Bu belgeye sahip bir iş güvenliği uzmanı L1 seviyesinden öteye geçememekte ve sırf bu sebepten belge aldıkları için eğitim sahası içerisinde çok üzerinde durulmadan eğitime tabi tutulmakta. Aslında düzgün bir şekilde iple erişim eğitim notlarını(bkz:irata tacs vb..) ve kaza raporlarını inceleyen bir iş güvenliği uzmanı Sprat, Irata vb.. Eğitimleri alan iş güvenliği uzmanlarından çok daha bilinçli ve dikkatli olabilmekte.

Bu durumun başlıca sebepleri arasında çift ipi görür görmez waoow denmesi. Olayı ilişkilendirmek açısından söylüyorum çift ip mantığını, yüksekte çalışma ile ilişkilendirmek gerekirse eğer, normal yüksekte çalışan birinin iki güvenlik önlemi var:

     1. Bağlanılan, düştüğünde onu durduracak ve hasar almasını engelleyecek “DÜŞÜŞ DURDURUCU” sistem. Bu sistem bir çelik yaşam hattı veya statik ipten yapılmış herhangi bir sistem olabilir. Önemli olan klerans hesabının yapılmış olmasıdır.

     2. Ayaklarının bastığı “DÜŞÜŞ ENGELLEYİCİ” zemin. Yüksekte çalışma dediğimiz olayda ayaklarımız çoğu zaman bir zemine temas etmekte bu zeminden bağımsız olabileceğimiz durumlar(ayak kayması, baş dönmesi, düşme, bayılma vb..) yaşanabileceği için birinci maddede bulunan DÜŞÜŞ DURDURUCU sistemlere muhtacız. Buna kısaca “DÜŞÜŞ ENGELLEYİCİ” sistemin iptal olması durumu denilebilir.

Şimdi aynı durumu iple erişime uyarladığımızı düşünün aslında çok bir fark olmadığını göreceksiniz.

     1. Bağlanılan, düştüğünde onu durduracak ve hasar almasını engelleyecek “DÜŞÜŞ DURDURUCU” sistem. Bu sistem genelde iple erişim teknisyenleri arasında Back-up ipi olarak adlandırılmakta ve Petzl Asap – S-tech Duck gibi back-up aletleriyle beraber kullanılmakta. Önemli olan tamamen diğer ipten bağımsız bir emniyet noktasından bağlanılıyor olması ve yük bindiğinde ipin herhangi bir yüzeye temas etmemesi gerektiği.

     2. Ayaklarının basmadığı “DÜŞÜŞ ENGELLEYİCİ” sistem. İple Erişimde bu ip genelde iniş-çıkış ve manevra ipi olarak adlandırılır. Tamamen yüksekte çalışmada ayağın yere basması mantığı ile çalışır. Bu ipin başına herhangi bir şey gelebileceği ihtimali hep var(bilinçsiz malzeme kullanımı, ortam şartlarını değerlendirmemek vb..) ve basit olarak bu duruma “DÜŞÜŞ ENGELLEYİCİ” sistemin iptal olması denebilir.

İple erişimin oldukça tehlikeli bir iş olduğundan bahsetmeye gerek yok diye düşünerek, en küçük hataların ölüme kadar gideceğini tekrar hatırlatıyorum. Doğal olarak bu küçük görülen hataların sık göz ardı söz konusu olduğunda tehlike geliyorum demekte. Maddeler halinde tehlikenin geliyorum dediği durumlardan bahsedeceğim, bu sizin uyarmanız gereken iple erişim teknisyenlerine daha net bir bakış açısı yakalamanızı sağlayacak.

1.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

Sadece Level 1 seviyesindeki insanlardan oluşan ekip her zaman tehlike arz eder. Dolayısıyla sahada en az bir Level 3 iple erişim teknisyeninin kontrol etmesi gerekmekte ve bu teknisyenin üzerinde kemeri kurtarma yapacağı malzemelerle beraber olmalı. Ayrıca ortamda bir kurtarma planı ve bu planı uygulayacak malzemeler/şartlar olmalı.

2.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

Abi biz dağcıyız

“Abi biz dağcıyıız” diyen iple erişim teknisyenleridir. Bu tarz kullanılan kelimeler kişinin profesyonellikten uzak olduğunun en net göstergesidir. Çoğu teknik olarak işe yaklaşan iple erişim teknisyenliği yapan insanlar bu durumu düzeltme eğilimindedir ve her zaman size mesleğin isminin iple erişim olduğunu hatırlatır. Sizi dağcı yapacam diyerek kandırılan ve çalıştırılan genelde maaşlı eleman olarak(freelancer çalışan bireyler daha çok iş ve insan tanıma potansiyeline sahip) hızlıca iş bitirmeye odaklı iple erişim teknisyenlerinden bahsetmeyeceğim çünkü bu insanlarla çalışıyorsanız çoktan ölümlü olayı göze almışınızdır.

3.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

Kask kullanımı size çalıştığınız insanlar hakkında çok fazla bilgi verir. Eğer çalıştığını iple erişim teknisyeni kask kullanım talimatlarına tam olarak dikkat etmiyor ise(stickerlı/boyalı kask vb..) bu insanlara oldukça dikkat etmelisiniz. Bakınız kask takmıyorsa demiyorum çünkü böyle bir şey varsa şimdiden geçmiş olsun.

Düzgün kask kullanımını öğrenmek için buraya tıklayınız.

4.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

malzeme eski

Malzemeleri eskimiş/deforme olmuş iple erişim teknisyenleri. Bunları neredeyse 10 metreden tanırsınız acilen uzaklaştırılmaları gerekir.

5.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

CE standardını güvenlik standardı zanneden iple erişim teknisyeni. ANSI, EN vb.. standartlara hakim olmayan iple erişim teknisyenleri büyük risk taşır. Bunu ilk muhabbette öğrenebilir ve kolayca teknisyen hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

6.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

Yakışıklı düğüm, atamayan iple erişim teknisyenidir. Bunlar genelde hızlıca düğüm atıp hiç düğümü kontrol etmeden ve oynamadan karabine geçiren tiplerdir. Çok az takip ederseniz size profesyonel görünmek için hızlıca atacak ve düğümü kontrol etmeyip, üst üste binen ipleri düzeltmeden işine devam edecek dolayısıyla kendini ele verecektir.

7.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

Heyecanlı ve aceleci davranan iple erişim teknisyenidir. Bunlar iş yaparken kolay görülen hatalardır, işine değer veren iple erişim teknisyenleri genelde sakin/tutarlı kararlar verir ve bunu yapabilmek için acele etmeden olayın üzerine kafa yorarak işini gerçekleştirir.

8.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

Düşük ücretle maaşlı çalışan iple erişim teknisyenleridir. Düşük ücrete çalışan çoğu iple erişim teknisyeni(bkz:hepsi demiyoruz) kaza riskini artırır, bu tarz insanlar genelde iş kaygısı olan ve işi düzgün yapmaktan çok devamlı o ücreti alabilmeyi düşünen kimselerdir. Üzerinde baskı hisseden her insan hata yapmaya meyillidir.

9.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

Eksik malzeme ile çalışan iple erişim teknisyenidir. Eğer bir iş için gözlük gerekiyor ise o gözlüğü kullanmayan her çalışan tehlike arz eder bu ip üzerinde çalışan insanları da kapsar. Bir iple erişim teknisyeni için kask ne kadar önemliyse, reflektörlü kıyafet, gözlük, maske ve kullandığı araç gerecin gerektirdiği her ekipman o kadar önemlidir. Örnek olarak, kaynak yaparken ipini/kemerini korumayan, yüz maskesi/eldiven kullanmayan,iş güvenliği ayakkabısı giymeyen yani kendini korumayan iple erişim teknisyeni, neredeyse bütün hataları yapabilme potansiyeline sahiptir. Ayrıca bu insanlar kullandıkları malzemenin kalite standartlarına da çok dikkat etmezler en iyi olanı değil idare edeni tercih eder ve hemen kabullenirler.

10.Tehlikeli İple Erişim Teknisyeni:

Saha güvenliğini önemsemeyen iple erişim teknisyenidir. Sahada güvenli bölge ve tehlikeli bölge ayrımı yapıp geçişleri engellemeyen iple erişim teknisyenleri olabilecek tehlikeleri göremeyen teknisyenlerdir. Bunlara oldukça dikkat etmelisiniz.

Temel olarak kolay bir şekilde tehlikeyi ayağınıza getirebilen insanlardan bahsetmek istedik. Bu liste oldukça uzatılabilir. Eğer sizinde gördüğünüz bu tarz trickler var ise instagram veya facebook gibi platformlardan bize ulaşabilir ve yaşadıklarınızın okunmasını sağlayabilirsiniz.

Leave A Reply