2021 Petzl Yenilikleri (Profesyonel)

2021 Petzl Yenilikleri (Profesyonel)

Kasım 12, 2020 0 Yazar: admin

2021’de bizi hangi Petzl ürünleri bekliyor ?

Öncelikle 2020 senesinde Maestro, Simple(yeni), Stop(yeni), hem ANSI’li hem EN’li ASTRO kemer gibi ürünlerle  karşımıza çıkan Petzl bu sene biraz erkenden yeni gelecek ürünlerini tanıttı. 

Biz de hepsine genel bakış atıp ortalama bir fikir sunmak istedik.

Öncelikle en çok konuşulan, paylaşılan ve merakla beklenen ürünü ile başlayalım.

PETZL DUFFEL 

Hem seyahatlerde hem de iş iş için kullanılabilecek bu duffel’lar Petzl’ın teknik olmayan malzemeleri arasında en çok konuşulan oldu sanırım.

Medium ve large olarak iki seçenekte gelmiş;

  • Medium: 65 litre

    65 Litre

  • Large: 85 litre.

85 Litre

Diğer duffel’lardan farklı olarak bir de kask veya ayakkabı için bölme yapmış.

EJECT

Arboristler için tasarlanan bu ürün, ipinizin ağaç dallarına sürterek eskimesini engellemek için kullanılmakta.

Birden fazla ağaç dalı için bile kullanılabilecek bu ürün aynı zamanda hassas uzunluk ayarı yapmanızı sağlayıp manevralarınızı daha kolay hale getirmekte.

Geri alma topu sayesinde ürünü rahatlıkla toplayabilmektesiniz.

DUO RL

Teknik kurtarma ve iple erişim için tasarlanan bu şarj edilebilir kafa lambası DUO serisinin en yeni ve gelişmiş ürünü olarak karşımızda. Petzl’ın artık Scurion seviyesinde ürün üretme eğilimine girdiğinin göstergesi de denebilir. 

3000 lümen parlaklığına sahip “DUO RL”, diğer Petzl üst seviye fenerlerde olduğu gibi otomatik parlaklık ayarı yapabilen sensöre sahip. Aynı zamanda su geçirmez ve darbeye karşı dayanıklı. Bu ürünle beraber PIXA serisi artık teknik işler için gereksiz görünmekte.

SPIN L1D

Petzl’ın en çok konuşulan ikinci yeniliği ise SPIN L1D makara.

 İlk gözümüze çarpan özelliği makaranın sürtünmeyi artıran (ipi sıkıştıran) yapısı oldu. Bu bütün makara çeşitleri arasında yeni bir şey.

İkinci güzel özelliği ise TRAXION makaralarda görmeye alıştığımız, üzerinde yük olduğu halde açılabilen makara kapağı sistemi ve bu oldukça kullanışlı bir sistem.

Bir diğer gözümüze çarpan yenilikte makaranın SWIVEL modellerinde gördüğümüz fırdöndü sistemine sahip olması ki bu yönlendirme amaçlı kullanılan makaralarda oldukça önemli bir özellik.

En güzel özelliği ise makaranın tek yönlü dönmesi ve bu işi jumarsız bir stoplama yöntemiyle yapması. Tabiki ipi durdurmak için ne kadar az jumar kullanırsak o kadar iyi.

Tüm bu özellikleri bir araya getirdiğimizde bu ürün ağır bir yük indirirken veya kaldırırken indiriciden çıkan ipi yönlendirmek için oldukça ideal.

Modeldeki “D” harfi ise “Deviation” u simgelemekte.

SPIN L1

SPIN L1 ise L1D’den farklı olarak, çift taraflı dönebilme özelliğine sahip ve doğal olarak daha az sürtünme prensibi ile istediğimiz her yerde kullanabileceğimiz fırdöndülü makara.

L1D’de 7 mm ip kullanabiliyorken SPIN L1 ve L2 lerde ip kalınlığı aralığı 8 mm -13 mm olarak sunulmuş.

SPIN L2

SPIN L1’e ek olarak yardımcı bağlama noktası ve paralel çift makaraya sahip olması SPIN L2’nin en büyük özelliği. Daha çok tyrolean sistemlerin kurulumunda Maestro ve benzeri ekipmanlara bağlayarak sıkıntısız kullanım için sunulsada, yükü bölmemiz gereken çoğu yerde kullanılabilecek güzel bir makara tasarımı olmuş.

NEWTON EASYFIT

Yüksekte çalışma için üretilen NEWTON kemerlerin oldukça hızlı giyilebilen/ayarlanabilen versiyonu. Kendinden şık 2 malzeme çantasına sahip olması ve PETZL TOOLBAG asmanız içi yere paralel yapılmış malzeme askısı olması bu ürünü oldukça kullanışlı yapmış. 

Şimdilik sadece Avrupa (EN) ve Rusya (EAC) standartlarına sahip. Uluslararası standartlara (ANSI) sahip ürününde bu çantalar bulunmamakta.