ANSI Z359 Nedir?

Share

ANSI Z359 Standartı

Özellikle ASAPlarımızda kulllandığımız şok emicilerde (ASAP SORBER, ABSORBER vb..) görmeyi umduğumuz bu ANSI Z359 a geçmeden bir ANSI nedir? Ne değildir? Göz atalım.

ANSI NEDİR?

 

ANSI açılım olarak The American National Standards Institute(Amerikan Ulusal Standartları Enstitüsü) dür.

ANSI; 1918 yılında kurulmuş bir standardizasyon firması.(aslen Amerikan Mühendisliği Standartlar Komitesi – AESC)

Hedefi ise mühendislik, üretim ve güvenlik gelişimini standartlaştırmak.

Aslında ANSI hakkında bahsedecek çok şey var fakat bizi ilgilendiren kısmına geçmekte fayda var.

ANSI Z359 NEDİR?

ANSI Z359; temel olarak KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) ekipmanları için düşüş durdurucu sistem olarak ifade edilir. İlk olarak 1992 yılında ANSI Z359.1 tanıtılmıştır. Muadil Avrupa Standartı EN355’tir, fakat EN355 standartı ANSI Z359 ile rekabet edemeyecek kadar kapsamsız ve daha güvensizdir. Aslında ANSI çoğu alanda EN standartlarından çok daha kapsamlı ve güvenlidir. Bu sebepten dolayı genel tabir olarak ANSI uluslararası standart, EN ise Avrupa standartları olarak anılır. Eğer bir ürün güncel ANSI standartlarına sahip ise muadili olan diğer standartları almaması neredeyse imkansızdır.

ANSI Z359 kendi içerisinde 19 farklı kategoride inceler. Bunlar 0 dan başlayarak 18 e kadar gider ve nokta konularak Z359’un sonuna eklenir. Devamında standartın güncellendiği yıl yazılır. Bu kategoriler bize düşüş durdurucu sistemin belirli parçalarını ifade eder.

Örn: ANSI-Z359.5 2012 gibi.

Bu kategorilerde bizi en çok ilgilendiren ANSI- Z359.13 ve ANSI – Z359.15 olacak, çünkü bunlar bizim ASAP kullanımımız sırasında göreceğimiz standartlar.

ANSI – Z359.13 bize şok emicimizin sahip olması gerektiği özellikleri tanımlarken(asap sorber vb..), ANSI – Z359.15 bize kişisel düşüş durdurucumuzun sahip olması gerektiği özellikleri tanımlar(asap vb..). 

Diğer önemli nokta ise ANSI – Z359.18’dir. Bu standart bize şok emici sistemin bağlanacağı ankraj noktasının özelliklerini tanımlar. Bu standart kendi içerisinde A, D ve T tiplerine ayrılır. Fakat o kadar geniş çaplı bir açıklama yapmayacağız, amaç temel olarak Z359 hakkında bilgi sahibi olmanız, daha ayrıntılı bilgiyi ANSI’nin kendi İnternet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Leave A Reply