Black Diamond Karabinler İple Erişim İçin Değildir

Share
Black Diamond Karabinler İple Erişim İçin Değildir

Tırmanış Karabina

Çünkü Black Diamond; tırmanış ve dağcılık için ürünler üreten bir firmadır. UIAA ve EN12275 Standartlarına sahip olması bir iple erişim teknisyeni için önemli değildir. Önemli olan EN362 ve muadili ANSI yahut CSA standartlarının olmasıdır.

EN362 Nedir? Öğrenmek için tıklayınız…

EN12275 Nedir? Öğrenmek için tıklayınız…

Bildiğiniz gibi tırmanış ve iple erişim bambaşka koşullarda bambaşka malzemelerle bambaşka manevralarla yapılır. İple erişim için gerekli standartların farklı olması da bundan kaynaklanır.

Karabinler konusunda belki de bir çok insanın gözden kaçırıp dikkat etmediği koşul EN12275 standardının iple erişim için hiçbir anlam ifade etmediğidir.

Peki bu konuda Black Diamond’un bir açıklaması var mı?

Tabiki var okumak için buraya tıklayabilirsiniz…

Okumak istemeyenler için biraz özet geçelim.

Black Diamond; kısaca biz sadece tırmanış ve dağcılık üzerine testler yapıp gelişen bir firmayız. O yüzden iple erişim teknisyenleri, itfaiyeler, kurtarma görevlileri veya arboristler(ağaç tırmanıcılar)  için ürün üretmiyoruz ve standartlarımız da buna yeterli değil demek istemiştir.

Ayrıca tırmanış ve dağcılık ekipmanı ile iple erişim ekipmanları farkını biraz açıklamış. Koşulların ve ekipman kullanımının çok farklı olduğunu vurgulamıştır.

Birçok insanın fark edemediği şey, eğlence ekipmanlarının endüstriyel ekipmanlara göre tasarlandığı, test edildiği ve derecelendirildiği farklı yollardır. Endüstriyel konnektörler genellikle çelikten imal edilmiştir, çok daha ağırdır, çoğu zaman çok daha güçlüdür, farklı standartlara göre sertifikalandırılmıştır ve bazen alüminyum tırmanma karabinlerinden farklı olarak derecelendirilir.

Dip not olarak düşmeyi ihmal etmeyen Black Diamond şöyle demiş;

Tırmanış teçhizatı endüstriyel uygulamalarda kullanılmamalıdır – bu tür yükler ve uygulamalar için tasarlanmamış, sınıflandırılmamış veya onaylanmamıştır.

Unutmamak lazım, bir ürünün nerede nasıl kullanılması gerektiğini en iyi üretici firma bilir. Firma talimatları ürün kullanımında birebir uyulması gereken talimatlardır.

Belki artık saha şeflerinin veya iş güvenliği personelinin bu gibi hayati konulara dikkat etmesinin zamanı gelmiştir…

Belki artık bu küçük gibi görünen ayrıntıların hayatımız üzerinde büyük etkiler yaratabileceğinin farkına varabiliriz…

Belki de kaderci yaklaşımı en azından işinizi yaparken bir kenara bırakıp tüm önlemlerinizi en iyi şekilde almanın zamanı gelmiştir…

Leave A Reply