CT Sparrow İniş Aleti (Kullanıcı Yorumu)

Share

CT Sporrow, Climbing Technology markasının Petzl I’D’ye rakip olarak çıkardığı bir iniş aleti. SparroW modelini çıkardığında çok adını duyurmasa da Sparrow 200R modeli çıktığında sosyal medyada oldukça yankı uyandırdı.

CT SparroW

CT Sparrow 200 R

İkisi arasında renk, ip kalınlığı ve güvenli çekeri dışında bir fark göremedik. Dayanamadık daha güzel renklere sahip olan 200R modelinden aldık bir tane ve bir proje sonuna kadar kullanmayı denedik.

SparroW – 150 Kg güvenli çekere sahipken,

Sparrow 200R – 210 Kg güvenli çekere sahip.

Doğal olarak bir kurtarma durumunda Sparrow 200R kullanıcısı olmanız gerekmekte.

SparroW – 10,5 ve 11 mm ip lerde kullanılabilir iken,

Sparrow 200R – sadece 11 mm ipler ile kullanılabiliyor.

Biz 200 R kullandığımız için bu model adına konuşacağız. Ama önce ekipmanı kullanım kılavuzuna göre bir inceleyelim.

Petzl I’D ile farklılıkları nelerdir ?

I’D de yukarıdan gelen ipimiz aletimizin sağından girip üstünden çıkıyordu, Sparrow yukarıdan girip yukarıdan çıkıyor.

I’D de “Evac” modeli çıkmadan önce ipimizin sürtünmesini artıracak ve sabit bir şekilde sağa-sola kaçmamasını sağlayacak bir çıkıntı yoktu fakat Sparrow oldukça güzel gizli bir sürtünme çıkıntısı yapmış.

I’D de iniş sırasında kolu sonuna kadar çektiğimizde inişimizi durdurup kitlerken, Sparrow kitlenmiyor aksine hafiften yavaşlayıp durmamızı sağlıyor.

Ayrıca Sparrow ani şok bindiğinde kendini stoplama eğiliminde, bu yüzden iniş sırasında biraz hızlı inerseniz ipin çıktığı yerden elinizle çekmeden inişinize devam edemiyorsunuz.

CT Sparrow Kullanımı Nasıl ?

Öncelikle ilk elinize aldığınızda size güven veren bir alet, oldukça büyük ve sağlam hissiyatı veriyor. Bu bize I’D den daha uzun süre dayanıyorum ben diye bağıran bir iniş aleti.

İlk sorunumuzu ipe girerken yaşadık, ipimizi önce bobinin solundan geçirip, iniş kolumuzu biraz sola çekip daha sonra bobinin sağından geçirmemiz gerekiyor.

İkinci sorunumuz ipe oturduğumuzda yaşandı, çook hassas bir şekilde ipe yük bindirmezseniz Sparrow hemen stop moduna geçiyor. Neredeyse her seferinde ipin çıktığı yönden yukarıya doğru yük bindirip devam etmemiz gerekti.

Üçüncü sorun sürtünme için yaptıkları küçük çıkıntı eğer kurtarma dışında kullanılırsa iniş yapmanızı oldukça zorlaştırıyor.

Dördüncü problemimiz iniş kolu hassasiyetinin biraz zor anlaşılabilir olması. Bu biraz bizden kaynaklı olabilir, genelde rig ve i’d kullanan insanlarız alışmamız biraz zaman aldı. Aslında çok da problem sayılmaz.

Ve son sıkıntımızı ipten çıkarken yaşadık. Bu alışmaya dayalı bir sıkıntı değil CT Sparrowda ayağınız yere değdiğinde ipten çıkmak oldukça zor. Çünkü yük azaldıkça ipteki gerilimi almak zorlaşıyor ve plastik açma klipsinin yayı petzl iniş aletlerine nazaran daha sert. Cihazımızı ipten çıkarabilmek için bir elimizle ipi yere doğru çekip diğer elimizle kapağı açmamız gerekiyor. Ve ipi içerdeki bobinden kurtarmak için önce iniş yapıyormuş gibi kolu çekip sağ taraftan daha sonra kolu bırakıp sol taraftan çıkarmanız gerekmekte.

Peki hiç mi güzel tarafı yok ?

En güzel özelliği sürtünme kısmının Petzl I’D den daha geç deforme olacak bir yapıya sahip olması.

Diğer güzel özelliği ise iniş aleti ile çıkış yapmanız gerektiğinde ip daha düzgün bir pozisyonda kalıyor çünkü U şeklini alıyor. Eğer aşağıya giden ipi el jumarının karabinasından geçirip iniş aleti ile çıkış yapan biriyseniz I’D ye kıyasla daha rahat edersiniz.

Leave A Reply