EN 355 Nedir ?

Share

Öncelike EN nedir? Bir göz atalım.

EN (European Norm), Avrupa Standartlarının kısaltılmış halidir. EN Avrupa Birliği’nde bulunan ülkeler için Standartların akreditasyonunu sağlamak için oluşturulmuştur.

Her EN kodunu taşıyan standart aslında bir direktiftir ve bu standartları baz alan bütün ülkeler aynı anda bu direktifleri güncellemek zorundadır.

Bizim ülkemizde bu Standartlar TSE tarafından birebir kopyalanıp, hiç geliştirmeden uygulanmaktadır. Genel olarak EN avrupa standartları dır. 


Dünyada en çok bilinirliğe sahip olmasının yanında, neredeyse en kapsamsız olanıdır. Daha düzgün ve kapsamlı standartlar ANSI kapsamı altındadır. Bu yüzden ANSI evrensel standartlar olarak anılmaktadır.

EN 355 Nedir?

EN 355 daha bir önceki yazımızda bahsettiğimiz ANSI Z359.13 benzeri bir standarttır. Her ne kadar ANSI Z359.13 kadar kapsamlı olmasa da ülkemizde şok emiciler konusunda tek standart olarak bu sorgulanmakta.

TSE açıklaması tam olarak şu şekilde;

“Kişisel koruyucu donanım – Yüksekten düşmeye karşı – Enerji absorplayıcılar”

Komik bir standart açıklaması olmuş, Enerji absorplamak nedir?  🙂

TSE çok önemsemese de biz buna şok emici diyelim.

Peki nasıl açıklayacağız bu EN 355’i ?

Öncelikle BSI den biraz bahsedelim:

BSI (British Standards Institution) İngiliz Standartlar Enstitüsüdür ve bizim sahip olduğumuz EN direktiflerinin çoğu bu enstitü tarafından geliştirilip verilmektedir. Doğal olarak bu standartların en iyi açıklamasını bize BSI vermekte. Bir anlamda bizim ükemizde bulunan TSE’nin iş yapan ve kendini geliştirebilen versiyonu da denebilir.

BSI (british standards institution) bize şu şekilde açıklamış;

“Maksimum 100 kiloluk kütle düşüşü sonucu 6kN şok bindiğinde en fazla 1.75 metre açılan(yırtılan, uzayan) kordonun sahip olması gereken özellikler.”

Testler 100 kilo ile 15kN a kadar çıkan şoklar verilerek yapılmakta.

EN355 bize fazladan metalik korozyona dayanıklılık testlerini de itinayla istemekte. Sonuçta bu ürünler genellikle metal alaşımlı konnektör bağlanarak kullanılmakta.

İple erişim teknisyeni iseniz ANSI – Z359.13 sizin için şok emici konusunda daha iyi standartlar sunmakta. Bu yüzden EN’si olan ürünlerden çok ANSI sahibi ürünleri tercih ederek hayatınızı biraz daha fazla koruyabilirsiniz. Yaptığınız iş yeterince tehlikeli, unutmamakta fayda var, bundan 10-20 yıl önce sadece standartlar yeterli olmadığı için ölen insanlar mevcut idi, bu yüzden daha ilerde olan standart sizi çok daha iyi koruyan bir ürüne sahip olmanızı sağlayacaktır.

ANSI – Z359.13 nedir? Merak ediyorsanız tıklayınız…

Leave A Reply