En Sık Yapılan 6 İple Erişim Hatası

En Sık Yapılan 6 İple Erişim Hatası

Ocak 4, 2021 0 Yazar: admin

IRATA için küçük ve büyük hataların bakabileceğiniz bir listesi vardır. Bunlar için TACS 9.6.3 ve 9.6.4′ bakabilirsiniz.

Fakat L1 iple erişim teknisyenlerinin sınav dışında en sık yaptığı hataların tutulduğu bir platform yok. Bunun için bir şirketin tuttuğu kayıtları yazdım.

Bu bilgileri L1 iple erişim eğitimi öncesinde gördüyseniz şanslısınız, farkındalığınız sayesinde daha çok dikkat edeceğiniz 6 büyük tuzak var. 🙂

Unutmayın: Bir büyük hata veya üç küçük hata sizin sınavdan kalmanıza neden olacak.

 

1. Büyük Hata

İpten ipe transfer sırasında 4 noktadan daha az bağlantıya sahip olmak.

– TACS: “Bir ekipman öğesinin arızalanması durumunda yaralanmaya veya hasara neden olabilecek potansiyel kontrol dışı salınıma karşı koruma sağlayacak yedek yok.” 

 

İpten ipe transfer sırasında her zaman 4 güvenlik noktasına sahip olmanız gerekmekte. (Ana bağlantı ve Back-Up bağlantısı x 2)

En sık yapılan bu hatada genelde 3 noktaya düşüşülüyor. Bu Back-Up lardan veya Ana Bağlantılarınız dan birini unuttuğunuz anlamına gelir ve doğal olarak “Tek Nokta” sayılırsınız. Dolayısıyla sınavdan kalırsınız.

Bu durumun çözümü çok kolay, eğer herhangi bir ekipmanınızı çıkaracaksanız önce yedeği var mı? yok mu? kontrol edin.

2. Büyük Hata

İniş aletinizi ters bağlamak ve bu durumu farketmemek.

TACS: “iniş aleti yanlış bir şekilde bağlanmış ve bu şekilde kullanılmış.”

 

Bu hata özel olarak belirtilmiştir, çünkü eğer bir iniş aletini ters bağlarsanız ardıdan farketmeden bu şekilde kullanmaya devam ederseniz kafanızın karıştığı gösterir. Bu büyük bir hata ve sınavdan kaldığınız anlamına geliyor.  Bunların dışında ters bağlantı yapmak gayet olağan bir şey sadece sonrasında onun hatalı bağlatı olduğunu anlayıp kullanmadan tekrar düzeltirseniz. Fakat bu durum denetleyicinin tutumuna çok bağlı, bu durumu sık yaparsanız size küçük hata yazabilir.

Petzl ID’lerde bir kitleme mekanizması vardır ve yanlış bağlarsanız sizin inmenize izin vermez. Fakat her çalıştığınız yerde Petzl ID olmayabilir ve her iniş aleti bu şekilde çalışmaz. Dolayısıyla başka bir iniş aletinde bunu yapmanız sizin hayatınızı tehlikeye sokabilir.

3. Büyük Hata

Back-Up aletinizi ters bağlamak.(Asap Lock, Kong Back-Up veya Safe Tek Duck)

TACS: “Back-Up veya ters yönde kullanılan diğer cihazlar”

 

Bu genelde ipten ipe transfer veya istasyon geçişleri sırasında karşılaşılan bir hata. Bu manevraları yaparken yönünüzü şaşırma ihtimaliniz çok daha fazla.

4. Büyük Hata

90 derecelik bir kenarı geçerken iniş moduna geçmeyi unutmak.

TACS: “ekipmanda potansiyel hasara neden olan yanlış kullanım;”

 

Bu yapılma ihtimali yüksek, yaygın bir hata. Çoğu kursiyer bu kolay bir manevra olduğu için eğitimin sonuna doğru gerçekleştiriyor. Aynı zamanda bir kere yapıyor ve çok üzerinde düşünmüyor. Bu hatayı yaparak sınavdan kalmayın. Bir kenarı çıkarken çıkıştan iniş moduna geçmeyi unutmayın. Temel mantığını hatırlayın, eğer köşe çıkışı sırasında kayar ve düşerseniz çıkış ekipmanınız ipinizi sıyıracak şok limitine ulaşabilir. Jumarlı sistemler (ASAP dışında) sizin düşüşünüzü durdurmak için tasarlanmamıştır.

5. Büyük/Küçük Hata

Bir manevrayı çok uzun sürede tamamlamak.

TACS: “Görevi gerçekleştirmek için süre önemlidir” (küçük tutarsızlık) veya  “aşırı zaman aralığı” (büyük tutarsızlık)

 

Okuduğunuzda biraz kafanızı karıştıracak bir açıklama, o yüzden hemen açıyorum. Eğitim sırasında size genelde acele etmeden manevra yapmanız söyleniyor, Türkiye’de bu durum gittiğim bütün eğitim şirketlerinde yaşandı. Ama aynı şekilde manevranız çok uzun sürerse denetleyicinin sizi eğitimde bırakabileceğide söyleniyor. Büyük veya küçük hata olarak yazması denetleyicinin insafına kalmıştır fakat büyük hataların çoğu size veya başkalarına zarar verecek durumlar için ayrılmıştır. Muhtemelen bir kurtarma manevrası sırasında süreyi çok uzatırsanız “büyük hata” alırsınız.

Ancak “çok uzun sürmek” bir hata olduğu için hızlanmanız gerekmiyor. Özellikle telaşlandığınızı hissettiğinizde kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey durup nefes almaktır ve devam etmeden önce dururken yaptığınız şeyleri gözlemlemektir. Özellikle sınav günü eğitim günlerinden farklı bir senaryo geldiğinde veya başınıza gelmeyen bir sorun geldiğinde bu duruma düşüp telaşlanabilirsiniz. Unutmayın sadece durun ve etrafınıza bakın, nereden geldiğinizi ve nereye gittiğinizi düşünün.

Bunların dışında önemli şeylerden diğeri, manevraları akıcı bir şekilde arka arkaya yapabilme yeteneğinizdir. Bunun tek bir çözümü var; eğitim sırasında akıcı yapamadığınızı düşündüğünüz bir manevra varsa eğitmeninize söyleyip daha fazla çalışmanız.

6. Küçük Hata

İniş aletinizi kitlemeyi unutmak.

-TACS: “aşağı inen cihaz kilitlenmemiş veya çıkan ipin kontrolü yok;”

 

 

Bu yapabileceğiniz en kolay hata. ID veya herhangi bir iniş aletini kullandığınız sırada kontrol ipini bırakırsanız ve bu sırada iniş aletiniz kitli değil ise hemen 1. küçük hatanızı alırsınız. Sadece 1. küçük hata olması sizi rahatlatmasın eğer kilitleme alışkanlığınız yoksa 2. ve 3. hata çok kolay bir şekilde takip edecektir ve siz farketmeyebilebilirsiniz.

 

Eğitimden nasıl daha iyi faydalanırım?

Sınav gününden önce öğrenmeniz gereken çok şey var. Eğitim günlerinden önce “IRATA – TACS ve ICOP”  bu belgeleri okur aşina olursanız kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeyi yapmış olursunuz.

Bunlar dışında bir kaç ipucu daha:

  •  Yeterli uyku almak.

  • Eğitmenin sizden ne istediğini bilmediğiniz durumlarda yardım istemek.

  • Eğitmen açıklamasından sonra hala emin olmadığınızı düşünüyorsanız tekrar sormak.

  • Kendinizi değerlendirip, hangi manevraları sorunsuz yapamıyorsanız belirlemek.

  • Savunuculuk yapmayın, eğitmenlerinizi doğru yaptığınıza ikna etmek zorunda değilsiniz, eğer uyarı alıyorsanız bir sebebi vardır.

  • Sakin, dikkatli ve odaklı olmaya çalışın.