Hileli Logbook (kayıt/seyir defteri) Yaptırımları Nelerdir?

Hileli Logbook (kayıt/seyir defteri) Yaptırımları Nelerdir?

Aralık 26, 2020 0 Yazar: admin

IRATA kayıt defterinin sorgulanması gerekliliği oldukça sık konuşulan bir durum. Bunun için denetçilerin yapması gereken çok fazla şey var. Belki Türkiye’de bu çok sık uygulanan bir uygulama değil, ama teknisyen sayısı bu hızla artmaya devam ederse sorgulama sıklığı artacak ve geçmişte yaşanan sahte logbook kayıtları gelecekte önünüze çıkabilecek. Şikayet üzerine inceleme yapma örnekleri bir kaç ülkelerde mevcut.

Ülkemizde logbook önemsenmeme olayının tamamen evrakta sahteciliğin kültür olarak meşru kılındığı bir yerde yaşamamız olduğundan kaynaklandığını düşünüyorum. Neyseki uluslararası kültürde böyle bir şey yok, evrakta sahtecilik doğal olarak dolandırıcılık suçu.

Şimdi olayın ciddiyetini kavradıysak bir logbook’un nasıl bir IRATA denetleyicisi tarafından dikkatini çekebileceğinden bahsetmek isterim.

Daha önceki yazılarımızda IRATA Logbook düzeni hakkında bahsetmiştik, eğer düzensiz bir defter tutuyorsanız doğal olarak denetleyicinin sizi sorgulamasına sebep olursunuz.

Dağınıklıktan biraz ayrıntılı bahsetmek gerekirse;

 • Kronolojik sırayla kayıt etmemek.

 • Tüm defteri bir günde düzenlemek. (Kendi el yazınızla bir kaç kalem değiştirerek yazdığınız bir günde doldurulan logbook çok net belli olmakta.)

 • Supervizörlerin sırayla imza atıp geri kalanını doldurmaması, sonrasını sizin doldurmanız IRATA (SPRAT için durumlar biraz daha farklı) denetleyicileri tarafından oldukça dikkat çekmekte.

 • Gerekli bilgiler boş bırakılırsa.

 • Beklenenden daha fazla saat eklemek. Örn; Günde 8 saat çalışma saati doldurulursa, oldukça şüphe uyandırır, hiç mi tuvalete gitmediniz?, hiç mi yemek yemediniz? kahve de mi içmediniz? sorgulanır. Ülkemizde bu 6 saat doldurulup üzerine bir de UK’da 6 saat ya o yüzden gibi bilinçsiz konuşmalar geçiyor, bu da dikkat uyandırıcı çünkü hiç bir iple erişim teknisyeni her gün 6 saat ip üzerinde vakit geçiremez.

 • Eksik imzaya ve manevralara sahip seyir defteride sorgulanmaya açıktır.

 • Tek bir satırda 2 hafta’dan fazla kayıt yapmak’da düzensiz logbook doldurmanın örneklerinden.

Şüphelenen her denetleyicinin, sizin çalıştığınız süpervizörleri ve şirket yöneticilerini, iş yaptığınız iş yerini, arayıp yediğiniz yemek saati ve mola saatine kadar sorgulama yetkisi bulunmakta.

IRATA için SAHTECİLİK Nedir?

Hileli olarak kabul edilen LogBook örnekleri;

 • Çalıştığını söylediğin saatlerde çalışmamak.

 • L3 supervizor, yönetici ve işveren imzalarını taklit ederseniz.

 • Belgenizi imzalayan kişiler resmi olarak yaptığınız o işte fiziksel olarak bulunmuyorsa veya sizinle aynı şirkette çalışmıyorsa.

 • Çalıştığınızdan daha fazla saat yazmışsanız.

Seyir Defteriniz Sahte ise Neler Yaşarsınız?

Koşullara ve durumlara göre değişebilir, genellikle IRATA denetleyiciniz IRATA seyir defterinizi alır ve daha fazla araştırma için IRATA merkez ofisine gönderir. Sonuçlar genellikle seviyenizin düşürülmesi ( L3 iseniz L2 ye gibi) veya artık IRATA sertifikasına sahip olmamanız arasınızda değişir. Eğer sizin geçersiz saatlerinizi imzalayan L3 var ise onada kınama cezası gönderilir.

Neden Kayıt Defteriniz bu kadar Önemli?

En son yapılan IRATA Kuzey Amerika Bölgesel Danışma Komitesi toplantısında, “dolandırıcı kayıt defteri” konuşması gerçekleşti. Bu toplantıda neden seyir defterine sahip olduğumuz da konu olarak gerçekleşti. Bu konuşmanın sebebi tamamen IRATA TACS, bölüm 4.13.4’e göre yapılan çelişkili açıklama.

“Seyir defterinin amacı iple erişim teknisyeninin aldığı deneyim ve eğitimi, iple erişimle ilgili toplam saatler, yapılan işin türü ve çeşidi ve işin ne zaman yapıldığı dahil olmak üzere kaydetmektir. İple erişim teknisyenleri Seviyeye yükseltmek isteyen 2 veya Seviye 3, doğru bir şekilde bakımı yapılan ve güncel bir kayıt defteri olmadan değerlendirmeye alınamaz.”

Bu açıklamaya bakarsak, IRATA kayıt defterimiz teknik olarak yeterli olduğumuzu 1000 saat doldurarak göstermemiz için olduğunu çıkartıyoruz.

Ancak bu saatler birinin yükselmek için hazır olup olmadığını kanıtlar mı?

Bazı iple erişim işleri kişinin hep aynı şeyleri yapmasını gerektirir. Bu tarz işlerde tüm manevraları da kullanmak imkansızdır. Bu tarz insanların seviye yükselirken manevraları yerine getirme ihtimalleri düşük olabilir.

Diğer taraftan çok çeşitli işlerde çalışan bir iple erişim teknisyeni iseniz ve çok fazla değişik manevra yapıyorsanız, 1000 saat sizin için kısıtlayıcı olabilir ve 1000 saati beklemeden yükselmeniz daha mantıklı olabilir.

Deneyim ve yeterlilik miktarınızı ölçmek için LogBook iyi bir seçenek, fakat yeterince iyi olduğunu düşünmüyorum. Deneyiminiz sırasında kurallara ne kadar uyduğunuzu ve iş kalitenizi ölçecek yeterlilikte değil.

Şimdi bu tabloya biraz dışarıdan bakarsak, herkesin sahada düzgün, sorumlu ve güvenli iş yapan iple erişim teknisyenlerine ihtiyacı var. Aynı zamanda bu iple erişim teknisyenlerinin ip üzerinde yetkin olan bir ekibe katılmasını istiyoruz.

Eğer yetersiz doldurulan LogBook’lar toplanırsa ve gerekli işlemler yapılırsa biz bu büyük tabloya ulaşabilecek miyiz?

Sonuç olarak elimizde dürüst ve sorumlu insanların LogBook’ları kalacak. Aynı zamanda biz bu insanların düzgün manevralar yaptığına emin olacağız. Ama sahada titiz ve güvenli çalıştıklarına dair bir değerlendirme metni olmayacak. Aslında eksikliği gidermek çalışanın bir puanlama sistemi ile değerlendirilmesi ile gerçekleştirilebilir, bunun tam tersi de geçerli bir durum ama konumuz LogBook olduğu için teknisyen üzerinde duruyorum. İşin özü, teknisyenin uygunluk deneyimlerini ciddi anlamda işleyeceğimiz bir sistemin olması işimizi oldukça rahatlatacak.

Kayıt defteri herkesin elinden alınsın demiyoruz fakat biraz daha ciddiye ek olarak deneyim eklenmesi kaliteyi daha çok artırabilir.

Aklınızda bulunsun, genelde denetleyicilerin sizin hakkınızda hiç bir fikri yoktur. Fikir sahibi olabileceği tek yer LogBook o yüzden oldukça obsesif davranmanız çok önemli.

 

IRATA LogBook nasıl düzgün doldurulur öğrenmek için tıklayınız.

IRATA LogBook’unuz kaybolursa ne yapacağınızı öğrenmek için tıklayınız.

Logbook hakkında sıkça sorulan sorular için buraya tıklayınız.