İple Erişim Teknisyeni Olmalı Mıyım?

İple Erişim Teknisyeni Olmalı Mıyım?

Ocak 5, 2021 0 Yazar: admin

Bir barda, spor salonunda, dernekte veya çalıştığınız iş ortamında iple erişim ile tanışmış olabilirsiniz. Ya da herhangi bir yerde ip üzerinde çalışan insanları görmüş olabilirsiniz ve bu sizin işinizden daha heyecanlı görünebilir. Tam o sırada düşündünüz ve iple erişim teknisyeni olmak çok cezbedici!

Evet dışardan güzel görünüyor olabilir fakat bir iple erişim teknisyeni olarak iple erişim için kariyer oluşturmanın hiç kolay olmadığını söylemek zorundayım.

Bir kaç maddeden oluşturduğumuz bir kontrol listesi ile kendinizi iple erişim’e adamalımısınız testimizi deneyebilirisiniz. Bu kontrol listesi iple erişimin nasıl bir şey olduğu hakkında size az çok fikir verebilir. Tabiki hepsinin açıklamasını okumadan karar vermeyin.

  • 1. Yüksekten korkuyor muyum?

  • 2. Başka becerilerim veya sertifikalarım var mı?

  • 3. Sabit bir maaşım olmazsa kendimi kötü hisseder miyim?

  • 4. Uzak bölgelerde, şehir dışında çalışmaya veya şantiye kamplarında yaşamaya istekli miyim?

  • 5. Dış ortamda gerekirse soğuk ve ıslak koşullarda işçilik yapmaya hazır mıyım?

  • 6. Ekip çalışmasına uygun biri miyim?

  • 7. Hızlıca düşünüp karar verebilen ve hemen uyum sağlayabilen biri miyim?

  • 8. Büyük tabloyu görebilen bir insan mıyım?

Soruların çoğuna evet cevabı verebiliyorsan bu kariyer sana uygun olabilir. Ama yine de hepsini tam olarak anlatmama izin ver.

 

1. Yüksekten korkuyor muyum?

Cevabın hayır olması gerektiğini düşünüyorsan yanıldın. Küçük bir doz yükseklik korkusu, olmamasından çok daha iyidir. Korkuyla beraber dikkat gelir. Ve bu dikkat sayesinde siz ve ekibiniz daha güvende kalır.

2. Başka becerilerim veya sertifikalarım var mı?

Diyelim ki L1 iple erişim sınavını geçtiniz ve iple erişim teknisyeni oldunuz.

Şimdi ne olacak?

İp üzerinde ne başarabilirsin?

İple Erişim sertifikasının ilk yardım sertifikasından çok bir farkı yoktur konum olarak. Diğer iple erişim sertifikasına sahip insanlardan hiç bir farkın yok!

Çalışmak istediğin işler neler, nasıl yeteneklerin var bu çok daha önemli bir konu. İple Erişim belgesi, kariyerinde en son alacağın sertifikadır.

 

3. Sabit bir maaşım olmazsa kendimi kötü hisseder miyim?

Burası şokomelli, hemen açıklıyorum.

İple Erişim işleri dışında hayatınızı idare edecek kadar gelire sahip değilseniz, bir birikiminiz veya hayat garantiniz yoksa bu sektöre girmeniz sizi çok üzer mutsuz olursunuz. Hatta sadece siz mutsuz olmakla kalmazsınız sayınız arttıkça bu işi severek yapan insanlarda mutsuz olur. Geceleri uyuyamazsınız devamlı gelecek kaygısı yaşarsınız bunu kendinize yapmayın. İple Erişim iş garantisi olan bir iş değil, devamlı çalışmak isterseniz kötü koşulları düşük maaşları kabul edersiniz, sektörde gelişemez kendinizi diğer ekip arkadaşlarınızdan geri planda hissedersiniz.Özellikle Türkiye’de durum bu şekilde.

Daha net nasıl açıklanır bilmiyorum ama ülkemizde limon satmak iple erişim teknisyeni olmaktan daha kolay ve daha garanti bir seçenek. Zaten maaşlı çalışan olarak devam etmeyi düşünüyorsanız durum daha acı. Hem maaşlı çalışma koşullarına çok uygun olmayan ve az maaşlı çalışana sahip bir sektör, hemde maaş aldığınızda Freelancer çalışanlar karşısında çok daha az özgürsünüz.

Durum çok net eğer hayatınızı iple erişim teknisyenliği yapmadan geçindirecek gelire veya başka iş garantisine sahip değilseniz bu işi düşünmemelisiniz.

Kendi haklarınızı ve sektörün kalitesini koruyabilmeniz için işsiz kalma korkusuna sahip olmamanız gerekiyor maalesef Türkiye’de durum böyle.

 

4. Uzak bölgelerde, şehir dışında çalışmaya veya şantiye kamplarında yaşamaya istekli miyim?

İple Erişim teknisyeni oldunuz ve ilk iş teklifiniz geldi. Hallelujah!

Ama bir saniye, kocaman bir okyanusun ortasında Offshore’dasın, internetin yavaş belki hiç yok, ailenden, evinden ve arkadaşlarından bilmediğin bir süre kadar uzaktasın. Bu işe gittiğinde sevgilinin doğum gününü, her zaman gittiğin mağara ekspedisyonunu, ve en yakın arkadaşlarının düğününü kaçırman çok ihtimal. İşin ucunda acı verici şeyler de yaşasan bu işi bırakıp 1-2 günde evine gitmen çok olası değil, hele ki bu covidli yıllarda. Hayatınızda bu tarz işlere hayır diyecek sorumluluklarınız varsa bu sektöre girmeyi düşünmeyin.

 

5. Dış ortamda gerekirse soğuk ve ıslak koşullarda işçilik yapmaya hazır mıyım?

İple Erişim işleri nadiren temizdir. L1 eğitimimi aldığım sırada Engin Külahoğlu; Türkiye’nin en pis sektörüne hoş geldiniz, dediğinde sadece mecazen kullandığını düşünmüştüm, zamanla bunun gerçek anlamdada doğru olduğunu gördüm. İşin türüne ve konumuna bağlı olarak, yağmurlu ve soğuk dahi olsa çalışmanız gerekebilir.

6. Ekip çalışmasına uygun biri miyim?

Bunu açıklamaya gerek yok sanırım. İple Erişim çoğu zaman ekip işidir, ekip arkadaşlarınıza çoğu zaman sırtınızı yaslarsınız, yeri gelir beraber üşür, beraber maaşınızın yatmasını beklersiniz. Onun açtığı istasyona girer acil durumda onun kurtarmasını beklersiniz. Plaza çalışanı gibi birbiriyle yarışan ve ekip arkadaşlarının arkasından kulis yapan insanlardansanız bu sektörde yer edinemezsiniz, zaten sektörde tanıdığım çoğu iple erişim teknisyeni beyaz yaka olup bir özel şirkette hayatını geçirmek istemediği için bu işi tercih etmekte. Sadece iyi iletişim kurmak değil birbirinizi iyi dinlemekte bu işin parçası.

Bu kısımda kendinize karşı dürüst olun. Siz üstünüze düşen bu görevi yapabilecek biri misiniz?

7. Hızlıca düşünüp karar verebilen ve hemen uyum sağlayabilen biri miyim?

Bu sektörde tutarlı ve düzenli yürüyen işler var, ülkemizde rüzgar türbini işleri genel olarak rayında ve düzenli gitmeye başladı. Fakat genel olarak devamlı sorunla karşılaşacağınız son dakikada başka faktörlerle başa çıkmanız gereken bir sektör iple erişim.

Bu duruma hızlıca adapte olabilir misiniz?

 

 

8. Büyük tabloyu görebilen bir insan mıyım?

Bazen ayrıntılara kapılıp büyük tabloyu göremeyebilirsiniz. Eğer iple erişim teknisyeni olmayı kabul ediyorsanız ayrıntıları bazen bir kenara bırakıp işlere ve olaylara geniş açından bakabilmeniz gerekmekte. Bu durum iş ortamına adapte olup esnek davranabilmek ile aynı şey.