IRATA Logbook Nasıl Düzgün Doldurulur ?

IRATA Logbook Nasıl Düzgün Doldurulur ?

Kasım 25, 2020 0 Yazar: admin

IRATA LOGBOOK

Nasıl Başarılı Bir Şekilde Doldurulur?

Selamlar, daha önce SPRAT Logbook nasıl daha verimli bir şekilde doldurulur bundan bahsetmiştik. Eğer SPRAT seyir defterinizin düzgün kullanımını öğrenmek istiyorsanız bu linke tıklayınız.

IRATA Logbook doldurumu çok daha kolay ve basit. Türkiyede IRATA çok fazla kullanılan bir sertifikasyon olduğu için çok gerek duymamıştık fakat aklında soru işaretleri olanlar varmış, eğitim şirketleri bundan oldukça fazla bahsetmeye başladı. Bizde yazılı bir şekilde kolay ulaşabileceğiniz bir yerde durması için bu yazıyı yazmaya karar verdik.

Öncelikle nedir bu logbook;

IRATA L1 değerlendirmenizi başarılı bir şekilde geçtiğinizde size verilen seyir defteridir. Size verilen özel bir numaraya sahip defterdir. İple erişim kariyeriniz boyunca sadece bir seyir defteri alırsınız, bu nedenle bu belgeye özenli davranın. Sertifikanız kimlik kartı kadar önemlidir.

Logbook’lar, ip üzerindeki saatleriniz, eğitimiz ve çalışma türünüz için tek resmi belgedir. Eğitimlerde öğrendiğiniz gibi bir sonraki seviyeye geçmek için belli saatlere ihtiyaç olacak. Zaten deneyimli bir iple erişim teknisyeni iseniz, değerlendirme ve eğitim öncesinde oldukça önemli olduğunun farkındasınızdır. Eğitimden önce logbook’unuz kontrol edilir eğer standartlara uygun ya da eksik saatlere sahip ise değerlendirme sınavına giremezsiniz.

Kayıt defterinizi doğru şekilde doldurmak hiç zor değil. Tabiki ip üzerinde geçen yorucu bir günün ardından fazladan birkaç dakika ayırmak can sıkıcı olabilir. Ne olursa olsun eğitim haftasında logbook doldurmaya çalışmak kadar yorucu ve saçma olamaz. Eğitiminize odaklanmanız gerekirken son dakika logbook yetiştirmek ve çalışılan günleri hatırlamak çok zor olabilir.

Hemen logbook’unuzu nasıl doldurmanız gereken örneği buraya bırakıyorum.

NOT: Logbook’unuzu elinizden geldiğince İngilizce doldurmaya çalışın, emin olun Google translate kullanmak yeterli olacaktır. Bu sömürge bir ülkede yaşadığınız için değil Logbook’unuzun dilinin İngilizce olmasından kaynaklı.

 

Dikkat etmeniz gereken diğer konular?

  • Günlük çalışmalarınızı mümkün olan en kısa sürede not alınız.

  • Her satırın iki haftadan daha fazla olamadığına emin olun.

  • Girişlerinizi mavi veya siyah mürekkepli kalem ile yazın.

  • Logbook’unuzun kaybolma ihtimaline karşı her sayfa bitiminde bir fotoğrafını çekin. Bu fotoğrafları bir klasör içinde yedekleyiniz.Yeni bir Logbook almanız gereken durumlarsa işinizi çok fazla kolaylaştıracaktır.