Irata Nedir?

Share

Irata Nedir?

Öncelikle Irata, Sprat benzeri bir sertifika dır. Yüksekte çalışma belgesi değil, iple erişim teknisyeni belgesidir. Ülkemizde tercih edilme sebebi, Türkiye’de IRATA nın daha fazla reklam yapmış olmasıdır ( ya da L3 teknisyenlerin sertifika milliyetçiliği yapmasından dolayı) .

Öncelikli ortaya çıkış sebebi offshore ve gaz sektörlerindeki bakım ve onarım işlerinin güvenli bir şekilde çözülmesidir. İngiltere çıkışlıdır. Açılımı Industrial Rope Access Trade Association yani Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği’dir.

En çok merak edilen konu, eğitim kalitesi sprat dan daha mı iyi ?

Kesinlikle hayır, aksine Sprat malzeme uygunluk çalışmaları açısından Irata dan bir adım önde bile sayılabilir. Zaten Türkiyedeki eğitmenlerin çoğu hem Sprat hemde Irata eğitimi vermekte, sonuç olarak aynı kişiden eğitim almaktasınız Sprat da alsanız Iratada alsanız.

Irata üyesi teknisyenler daha mı yavaş level atlıyor ?

Yavaşlıktan kastınız en erken level yükseltmekse kesinlikle Sprat üyesi olmalısınız. Çünkü Sprat ta 500 saat ip üzerinde çalışıp 6 ay sonra level atlayabilirken, Iratada 1000 saat doldurup 1 yıl sonra level atlayabilmektesiniz. Fakat bizce hızlı level atlamaktan çok, düzgün bir şekilde kendinizi geliştirmeniz gerekmekte ve çalışmadığınız süreleri çalışmış gibi doldurmanız sizin kendinize yapacağınız en büyük yanlışlardan birisidir keza istanbul piyasasında hiç ipe girmeden l3 olan insanlar bulunmakta ve bu insanlar yine istanbul piyasasında eğitim veren şirketler tarafından eğitim almakta. Sadece eğitim sahası bir temizlik şirketinin sahibine ait olduğu için o şirketin sahibine hiç ipe girmediği halde L3 e kadar belge veren şirket tanıyorum. ( şişirme olmayın, kendiniz olun )

Irata üyesi olmak beni yurt dışına daha mı rahat çıkarır ?

Kesinlikle hayır, sizi yurtdışına( yurt dışından kasıt müslüman olmayan ülkeler ) çıkarıp daha kaliteli şirketlerle çalıştıracak olan yabancı diliniz ve kalitenizdir, belge sadece araçtır Irata veya Sprat farketmez. Şişirme bir supervizor olup, iple erişime ya ölmesin yeter gözüyle bakıyorsanız, en fazla şirketinizin ismi ingilizce olur, sizde oturduğunuz yerden daha kaliteli iple erişim teknisyenlerine ne demek Sprat yaaa diye söylenirsiniz. 🙂

Irata belgesi aldım ip ile ilgili her şeyi yapabilecekmiyim ?

Tabiki hayır, yapacağınız işte de iyi olmanız gerekmekte. Bundan daha önemli olan bir iş yapacaksanız, supervizorunuzun olması gerektiği ve basit istasyonlar dışındaki istasyonlar için en azından L2 teknisyenin çalışması gerektiğidir. Hiç bir iş sizin hayatınızdan veya sağlığınızdan önemli değildir, o yüzden yapacağınız işten çok, kurallara uygun düzgün malzemeyle çalışmanız önemlidir. Siz yine çoğunlukla temizlik firmalarıyla veya iş güvenliği uzmanlığıyla çalışan L3 lere çok güvenmeyin. Araştırın ve doğrusunu yapın. Genelde İstanbulda düzgün iş yapan L3 bulmak çok zor, iş güvenliği uzmanlığıyla bu işi karıştıran sayısı da çok fazla.

Umarız en kısa sürede ülkemizdeki İ.E. teknisyenleri bilinçlenir demek isterdim fakat kısa sürede böyle bir şey olmayacağını hepimiz biliyoruz. Neden diye soracak olursanız,biz dağcıyız diye ortalıkta dolaşan insansılara bakmanız yeterli olacaktır.

Yeri gelmişken tekrar hatırlatalım, bu sektörün dağcılıkla uzaktan yakından alakası yoktur. İlk yöntemler mağaracılık sporundan alınmış olup çeşitli testler ve malzemeler ile güncellenmiştir. Yaptığınız iş endüstriyel dağcılık değildir, İple Erişim Teknisyenliğidir, ve çalışanlar işçi değil teknisyendir.

Daha fazlası için : www.irata.org

Sprat nedir? Öğrenmek için tıklayınız…


Rope Access Technicians!

Welcome

The Last Rope Bender

What are the types of rope access certificates?

There are two world-famous certificate types.SPRAT and IRATA.

 1. SPRAT
 2. SPRAT is USA certificates program.Expandation of this Society of Professional Rope Access Technicians.

  • SPRAT L1
  • Staff who can only work on rope.

   Five days training is enough.

  • SPRAT L2
  • A person who can rigging her own rope and work on it.

   Must have worked 500 hours as L2.

  • SPRAT L3
  • The person who organizes the work and can rescue.

   Must have worked 500 hours as L2.

 3. IRATA
 4. IRATA is UK certificates program. Expandation of this International Rope Access Technicians Association.

  • IRATA L1
  • Staff who can only work on rope

   Five days trainingh is enough.

  • IRATA L2
  • A person who can rigging her own rope and work on it.

   Must have worked 1000 hours as L2.

  • IRATA L3
  • The person who organizes the work and can rescue.

   Must have worked 1000 hours as L2.

Comments are closed.