IRATA Seviyenizi Yükseltmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

IRATA Seviyenizi Yükseltmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Aralık 1, 2020 0 Yazar: admin

Seviyenizi (Level) Yükseltmeden Önce

Bilmeniz Gerekenler

Öncelikli olarak iple erişim zor bir iştir. İple erişim teknisyeni olarak gittiğiniz işler, yapacağınız işi yerde yapanlara kıyasla genelde çok daha zor işler olacak. Bu işi yönetecek sertifikasyonlar, IRATA, SPRAT, SOFT, FISAT ve aklınıza gelebilecek bütün sertifikasyon kuruluşları, Seviye atlamanız gereken sistemlere sahiptirler. Usta çırak ilişkisine benzeyen sistemler, ip manevraları gibi iş hakkındaki zorluk seviyelerini de geçmiş olduğunuzu kanıtlar. Aynı zamanda iş sahasında müşterilerin beklentilerini de yüksek ölçüde karşılar.

Üst seviye eğimlerde, eğitmenleri zorlayan en sıkıntılı durum; muhtemelen üç yıl gibi uzun bir süre eğitim sahasında aktif efor sarfetmeyen insanların bir anda seviye atlamak için hem eski manevralarını hatırlaması hem de üzerine manevra eklemesi durumudur.

Bunun başlıca sebebi, Level 2 ve Level 3 yükseltmesini geçmek için gereken becerilerin %85’inin iş sahanızda tipik olarak günlük kullanılmıyor olması.

Bu etkenleri göz önünde bulundurduğumuzda, bir haftadan kısa süren pratik sonucunda, sizin 8 saat süren bir günde öğrendiğiniz her şeyi kusursuz bir şekilde göstermeniz gerektiği gerçeği oldukça üzücü. Bu hem eğitmenler için hem de kursiyerler için oldukça kafa karıştırıcı ve yorucu bir durumdur. 

Bu nedenle Seviye Yükseltmeye gitmeden önce bilmeniz gereken bir kaç şey bulunmakta.

1-) Mevcut olduğunuz sertifikasyon seviyeniz hakkında her şeyi bildiğinizden emin olun.

  • Seviye yükseltmek için başvuran adaylar, bir yükseltme sınavına katılmadan önce mevcut seviyelerinin tüm pratik ve teori gereksinimlerinde yetkin olmalıdır. Örneğin; Bir Level 2 kursuna katılan Level 1 kişisi, tüm Level 1 manevralarını yapabilecek ve görevlerini cevaplayabilecek seviyede olmalıdır. Seviye 2 kursu başlamadan eğitim veren şirket önce 1 level 1 teorik sorusu sorarak teyit etmelidir. (4.3.1)

Bunun çözümü oldukça basit 4-5 günlük eğitim dışında biraz çaba sarfetmeniz gerekecektir. Fakat daha açıklayıcı olmak gerekirse Seviye 2 sınavına girmeden önce sizden tüm Seviye 1 manevralarını yapmanız beklenecek ve Seviye3 sınavına girdiğinizde tüm Seviye 1 ve Seviye 2 manevralarını yapmanız gerekecek. Eğer gerçekten hiç bir şey hatırlamıyorsanız bulunduğunuz eğitimi 1 günde öğrenmek çok zor. Sonuç olarak ne kadar hazırlıklı ve eğitim sahası deneyimine sahipseniz o kadar rahat tamamlayacaksınız.

2-) Mevcut seviyenizde yeterince başarılı olduğunuzu düşünmüyorsanız, Level atlamadan önce “Seviye Tazeleme” eğitimi talep edebilirsiniz.

  • Mevcut seviyelerinde yetkin olmayan adaylar ek eğitime ihtiyaç duyabilir. Tazeleme eğitimi için yükseltme kurslarına çok az zaman kaldığı için, adayların mevcut yeterlilik düzeyini doğrulamak için kurs öncesi değerlendirme önerilir. (4.3.2)

Bu aslında kursiyerleri koruyan bir durum. Adaylara eğitim öncesi kursu değerlendirmek ve tazeleme eğitimi sunmak IRATA eğitim merkezinin sorumluluğunun bir parçasıdır.  Bu ne demek oluyor? Eğer evde sıkıldığınız günlerden birindeyseniz en yakın eğitim merkezine gidip mevcut hafta bir eğitim haftası değilse size seve seve ilgi göstereceklerdir.

Eğer açık antrenman günleri düzenleyen eğitim şirketleri varsa bunları takip edin ve bu günleri kaçırmayın. Sadece izlemek bile sizin dinamik kalmanızı sağlayacaktır.

Temel olarak bir yönteme bağlı kalmayın, eğer sadece YouTube videolarındaki tekniklere bağlı kalıp ezber yaparsanız, değerlendiricinin kafanızı çalıştırarak yapmanızı istediği şeyleri gerçekleştiremezsiniz. Ezberlemeden tekniklerin mantığını anlayarak gidin.

Her şeyden önce size verilecek 4 günlük eğitime koşulsuz güvenmeyin, boş zamanlarınızda kendinizi geliştirmeye özen gösterin. 

3-) Mevcut saatinizin yeterli olmasının sizinde yeterli olduğunuzun göstergesi olmadığını bilin.

  • Adaylarların, daha yüksek bir seviyeye geçmeden önce deneyimlerini dikkatlice değerlendirilmelidir. Uygun deneyime, yeterli ön değerlendirme eğitimine ve müfredat bilgisine sahip olmayan adayların, değerlendirildiğinde gerekli standardı karşılama olasılığı düşüktür. (4.2.6)

Çoğu insan 1000 saat ve 1 yıllık iş tecrübesi ücret artışı getirdiği için hemen seviye atlamak ister. Ancak bu saat yeterli olmadığı için eğitimden kalan çok fazla insan var. 1000 saatlik ve 1 yıllık süreç sizin kesin bu seviyeyi atlamanız gerektiğine işaret değildir. IRATA yükseltmeye gidebileceğinizi garantiler ama yükselmeye hazır olduğunuzu garanti etmez.