IRATA veya SPRAT Logbook Kaybolursa Ne Yapmalıyım ?

IRATA veya SPRAT Logbook Kaybolursa Ne Yapmalıyım ?

Kasım 27, 2020 0 Yazar: admin

Kayıt Defterini (Logbook) Kaybetmek

Logbook Kaybolursa Ne Yapmalıyız?

Öncelikle kayıt defterinizi kaybettiğinizde bütün yaptığım saatler boşuna mı gitti paniğini bir kenara bırakmalısınız.

Başınıza gelen şey o kadar da kötü bir şey değil, hatta daha düzenli bir LOGBOOK yaratmak için güzel bir başlangıç. En kötü olan tarafı gidecek olan bir kaç dolar ve bu asla dünyanın sonu değil.

Şimdi IRATA veya SPRAT logbook’unuzu kaybettiğiniz zaman izleyeceğiniz adımlardan bahsedeceğim.

  1. Yapılacaklar

Hemen yeni bir logbook değişikliği bildirimi yapın. IRATA veya SPRAT için iletişim bilgileri burada.

IRATA:  Bu bağlantıya tıklayarak BELGELERİ DEĞİŞTİR butonuna basınız. Size gerekli formu gösterecek ve onu doldurmanızı isteyecek. Sonrasında IRATA kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz bir fatura çıkaraktır. Ödemeyi aldıktan sonra size yeni bir Kayıt Defteri (LogBook) düzenleyecekler. Hazırlanması yaklaşık 3 hafta fakat Türkiyede iseniz daha uzun sürebilir.

Maliyeti: 35 pound.

SPRAT: 610-971-4850 ile USA alan kodlu numaraya ulaşmanız gerekecektir ve Logbook’unuzu ka ybettiğinizi anlatacaksınız. SPRAT sertifika ayrıntılarınızı ve ödeme şeklinizi bildirmenizi isteyecekler. SPRAT Logbook’unuza ulaşmak yaklaşık 2 hafta sürer yine Türkiyeden daha uzun süre bekleyebilirsiniz.

Maliyeti: 20 ADB Doları.

2. Yapılacaklar

Yaptığınız işleri net bir şekilde hatırlamanız için bir kaç yöntem var. 

  • Çalıştığınız şirketlere ulaşıp çalıştığınız işlerin toolbox kaydını veya doldurduğunuz puantajları isteyebilirsiniz.

  • Telefonda puantaj tuttuğunuz programları gözden geçirebilirsiniz.

  • SGK kayıtlarını gözden geçirebilirsiniz.

  • Çalıştığınız bankalar ile iş hesabının hesap dökümünü uzun yıllık çıkarabilirsiniz.

Tabiki çalıştığınız bütün supervizörlere ulaşıp onaylamalarını sağlamanız da gerekmekte. Bu aşamadan sonra eğitim aldığınız şirketlere ulaşıp aldığınız eğitim tarihlerini sorabilirsiniz, yüksek ihtimal bir sonraki eğitim tarihlerini belirlemek veya yayınlamak için bir kayıtları bulunuyordur.

Logbook’unuz gelene kadar çalıştığınız bütün işleri not almayı unutmamak ve bu arada geçmiş tarihleri düzenli bir şekilde yazmak oldukça önemli.

3. Yapılacaklar

Geçmiş supervizorlerinize ulaşıp tekrar imzalatmak için vakit belirleyin ve bu tarihleri ajandanıza göre ayarlayın. Eğer çalıştığınız supervizorlere ulaşamıyorsanız çalıştığınız şirketten yetkili birileri ile görüşüp imza isteyebilirsiniz. Tabiki imzayı bütün işi doldurduktan sonra isteyin.

4. Yapılacaklar

Logbookunuz geldiği zaman 2. Aşamada yazdıklarınızı geçiriniz. Logbookunuzu nasıl düzgün bir şekilde dolduracağınızı öğrenmek için buradaki linklere tıklayabilirsiniz. 

Sprat Logbook nasıl doldurulur için buraya.

Irata Logbook nasıl doldurulur için buraya.

Kayıt defterinizi düzgün ve eksiksiz doldurduğunuzdan emin olmak için en az biriki kez kontrol edin.

5. Yapılacaklar

L3 leriniz veya iş verenleriniz ile tekrar konuşup teyit alın eğer yurtdışında olan varsa kendileriyle ilgili tüm işleri e-posta ile gönderin ve teyit mektubu göndermesini isteyin. Utanmayın çünkü bu onun yapması gereken bir iş, yoğun olması sizi korkutmasın.

İmza taklit etmeyi düşünüyorsan sakın yapma!

Bu çok büyük bir risk, bu gelecekte bir şekilde karşınıza çıkacak ve ya sertifikanız askıya alınacak ya da iptal edilecek, bu kozu kimseye vermeyin özellikle Türkiyede ticari olarak size bunu yaptırıp ilerde koz olarak kullanacak insanlar kesinlikle çıkar. Şu an aranızın iyi oluyor olması gelecektede iyi olacağı anlamına gelmez.

Kişileri asla uydurmayın ya da kendi L3 arkadaşlarınızı yazmayın. Değerlendiriciler teyit için logbooktaki herkesi arayıp onaylama yetkisine sahip.

Bu adımları bitirdiğinizde kariyerinize temiz bir şekilde devam edebilirsiniz. Unutmayın logbookunuzu devamlı taratıp yada fotoğrafını çekerseniz kaybolduğunda tekrar ulaşmak hiç zor olmaz.

Ya da bir exel tablosu oluşturup günlük çalışmalarınızı girmeniz daha kolay bir yöntem olabilir.

Her şeye rağmen imzaları tekrar attırmanız gerekicek imzaların kopyası geçerli sayılmaz.

Bu konuda aklınıza takılabilecek olası sorular.

  1. Logbook’um olmadan yenileme veya yeni lever eğitimine girebilirmiyim?

HAYIR. Kesinlikle logbook’unuz olmadan asla eğitimden geçemez veya değerlendirilemezsiniz. Bunu yapan değerlendirici veya eğitim şirketi olursa onu hemen sertifikasyon şirketine şikayet edebilirsiniz. Yeni seyir defteriniz gelene kadar beklemeniz gerekecek. 

2.  Eğitime girmezsem belgemin süresi bitecek ve logbook’umu kaybettim ne yapmalıyım?

Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey bir yedek logbook kayıtlarını oluşturup imzaları çalıştığınız süpervizörlere imzalatmanız gerekecek (sadece logbook gelene kadar logbook gelince tekrar imzalatmanız gerekecek.). Sonrasında değerlendiriciye eğitim şirketinizden sordurup bu riski göze alıp almayacağını sormak olacak.

Eğer değerlendirici kabul etmez ise sahip olduğunuz sertifikasyonun iletişim sayfasına gidip durumu belirtip sizin eğitiminizi ötelemelerini isteyeceksiniz.

3. Kayıt defterimi beklerken yaptığım işleri nasıl kaydederim ?

Her şeyi ayrı bir kağıda ve bilgisayarınızda/telefonunuzda/tabletinizde bir belgeye kaydedin. Logbook geldiğinde aktarın L3’unuzden imzalamasını isteyin.