Kask Aksesuarları

Share

Petzl Kask Aksesuarları

İple erişim işleri içerisinde kask olmazsa olmazımız. Çalışma sahası içerisinde neredeyse gün boyu hiç çıkarmadığımız bu ekipmanı çoğu zaman çeşitli hava ve iş koşullarına göre modifiye etme ihtiyacı duyuyoruz.

 

İyi de kaska zarar vermeden nasıl modifiye edebiliriz? in cevabı tam olarak kullandığınız kask modeline özel üretilmiş aksesuardır. “Ya ben sticker yapıştırdım nolacak” demeyin, çünkü sticker su bazlı değilse kaskınıza oldukça zarar vermekte.

 

Bir kask için üretilmiş en çok aksesuar çeşidi Petzl markasının iple erişim için üretilmiş kask modellerinde (Strato ve Vertex) mevcut o yüzden bu yazıda bunların ne işe yaradığından bahsedicez.

 

Meşhur stickerımız ile başlayalım.

 

Reflective Stickers (Reflektörlü Yapıştırma)

 

Özellikle karanlık şantiye ortamlarında veya hava karardığında çalışmanız gereken ortamlarda kısıtlı ışık ile zor fark edilmemek için reflektör oldukça hayati bir önem taşımakta. Fakat 10 liraya aldığınız herhangi bir reflektör yapıştırma kimyasalından dolayı kaskınıza zarar verebilir. Hayatınızın değersiz olmadığını bildiğiniz için bu kasklara özel yapıştırma almanız hem kaskınızın estetiğini hemde sağlamlığını korur. Bunun için hem vertex hem de strato kasklarınıza özel reflektörlü yapıştırma mevcut.

 

Transparent Stickers (Şeffaf Yapıştırma)

Özellikle kalabalık çalışılan işlerde birbirimize düzgün hitap edebilmemiz ve bazı yerlerlerde kimin çalıştığını görebilmemiz için kasklara kişi ismini ve kan grubunu yazmak yıllardır yapılan bir çözüm. Bunun için su bazlı sticker bulmak oldukça zor. Hatta isim yazmak için çeşitli bantlar kullanılmakta ya da çeşitli silinmeyen kimyasal kalemler, bunlar yüzünden kaskınız yavaş yavaş hasar görmekte (belki bu konuda abartıyor diyeceksiniz fakat kasklarınız tamamen polyester, hatta tabiri caizse bildiğini naylon en ufak kimyasal bile yumuşamasına erimesine yahut sizin göremeyeceğiniz şekilde kimyasının bozulmasına sebep olabilir. İşin kötü tarafı kafanıza sert bir cisim düşene kadar sizin bunu fark edememeniz olacaktır.).

Bunun için lazer yazıcıdan üzerine yazabileceğiniz bu petzl yapıştırmalar hem estetik olarak hemde fiziksel olarak kaskınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Nape Protector (Ense Koruyucu)

Her ne kadar güneşli havalarda çalışmamamız gereksede bazen bundan kaçamıyoruz. Bunun için özellikle enseden devamlı maruz kaldığımız güneş oldukça tehlikeli. Bunun için uzun bufflar kullanabilirsiniz, ne yazık ki buff yüzey alanı çok geniş olmadığı için tam olarak koruyamamakta. Petzl ense koruyucu tam olarak burada devreye girmekte.

 

VIZIR Göz Koruyucu

Gözünüze zarar verecek parçaların yayıldığı işlerde koruyucu gözlük takmak iş güvenliği kurallarına uymanız için gereklilik. Peki devamlı kayan terleten ve çıkarmak istediğimizde nereye koyacağımızı bilemediğimiz gözlükle canımızı sıkmaya başladığında ne yapmamız gerekiyor? Tabi ki kaskımızla uyumlu iş güvenliği standartları olan bir aksesuar almamız gerekmekte. Petzl VIZIR sayesinde kolayca açıp kapatabileceğimiz aynı zamanda üzerine kafa lambamızı monte edebileceğimiz bir göz koruyucumuz olabilir.

Tabiki parçalardan dolayı çizilmeye dayanıklı ve kaskımızla uyumlu.

 

VIZIR Shadow modeli ile hem güneşten hem de küçük parçalardan korunabiliriz.

 

Protector for VIZIR and VIZIR Shadow (VIZIR ve VIZIR Shadow için koruyucu)

VIZIR göz koruyucumuzu kullanmadığımız zamanlarda yukarıdan parçalardan ya da kaskımızı farketmeden sürttürdüğümüz  durumlardan korumak için bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda VIZIR koruyucu devreye girmekte ve göz koruyucularımız daha uzun süre kullanılabilmekte.

 

VIZEN Yüz Koruyucu

Tüm yüzünüzü korumanız gerektiğinde ve özellikle kısa devre elektrik akımı riski bulunan işlerde VIZEN olmazsa olmaz ekipmanımız. Ayrıca gerekli bütün EN ve ANSI standartları mevcut.

 

Petzl LINER

Kask altına giymek için nefes alan ve kask altında kat yapmayan bir bere arıyorsanız LINER tam kaskınıza göre.

 

Petzl BEANIE

Soğuk havalarda hem kafanızı hem de kulaklarını korumak istediğiniz durumlarda BEANIE tam size göre.

 

Petzl BALACLAVA

En kötü hava koşullarında kask altında rahat kullanabileceğiniz balaklava.

 

Nametag Holder for VERTEX and STRATO Hemet (Vertex ve Strato Kasklar için isimlik)

Kaskınızda yapıştırma olmadan isim taşımak istiyorsanız tercih edebileceğiniz pratik bir ürün. 

 

Protector for VERTEX Helmet

Vertex kasklar için koruyucu. Telefon kılıfının kasklara uyarlanmış hali.

 

Protector for STRATO Helmet

Kask Koruyucu

Strato kasklar için koruyucu. Telefon kılıfının kasklara uyarlanmış hali.

 

Storage Bag VERTEX and STRATO Helmets

Daha korunaklı taşıyabilmeniz için kask çantası.

Leave A Reply