Kask Kullanımında Yapılan Büyük Hatalar

Share

Kask ; tırmanış, mağaracılık ve iple erişim için asla vazgeçemeyeceğimiz kişisel koruyucu donanımımızdır (k.k.d.). Düzgün koruyabilmesi için düzgün kullanmamız oldukça önemli. Sırf “ben takıyorum” demek için kullanıyorsanız hayatınız büyük bir risk altında olabilir.

Bu ürünler talihsiz bir durumda sizi korumak için var fakat sadece düzgün kullanıldığı zaman.

Eğer kaskımızı önerilmeyen bir şekilde kullanıyorsak, neredeyse kullanmamızın hiçbir anlamı yok!

baret

Kaskımızı nasıl düzgün kullanırız?

En büyük sorunumuz bu sorunun cevabı. Neden bu sorunun cevabı önemli diyecek olursanız, çünkü biz kullanım kılavuzlarını okumak ve uygulamaktan aciziz demek çok doğru bir cevap olur.

Tıpkı cep telefonu kullanım kılavuzu gibi söküp attığımız bu kullanım kılavuzları, KKD ürünler söz konusu olduğunda hayatınızı çok büyük riske atmakta. Millet olarak usta-çırak ilişkisi ile bir şeyler öğrenmeye alıştığımızdan ürünü üreten firmanın söyledikleri, bize malzemeyi kullanmayı öğreten kişinin söylediklerinden daha önemsiz hale geliyor. Sırf bu yüzden ölen insanlar mevcut!

Sonuç olarak kullanım kılavuzunda yazan talimatlara birebir uymuyorsak bu malzemeleri kullanmamızın hiçbir anlamı yok. Bir telefonu kurcalayarak nasıl düzgün kullanıldığını öğrenebilirsiniz fakat bir kaskı kurcalayarak öğrenmeniz için başınıza 5 kiloluk taşın düşmesini bekleyemezsiniz veya taş düştüğü zaman düzgün kullanmak için bir şansınız daha olmayabilir.

O yüzden kullanım kılavuzuna birebir uymak tanıdığınız en iyi eğitmenin hatta tanıdığınız en iyi KKD inspection eğitimi almış insanın söylediklerinden çok daha önemlidir.

Biz yinede bu kullanım kılavuzunun çok ayrıntılı okunmayacağını varsayarak, sıkça yapılan hatalar üzerinden bir uyarı yapalım.

HATA 1:

Bildiğiniz gibi üretici firma talimatlarına en küçük ayrıntısına kadar uymamak!

HATA 2:

beret

Kullandığınız ortama göre kask seçmek. Biraz açacak olursak, eğer mağaracılık ile uğraşıyorsak ona göre üretilen kaskları tercih etmeliyiz (mağarada iple erişim için üretilen bir kask kullanırsanız beklenmedik tehlikeyle karşılaşabilirsiniz.) ya da iple erişim teknisyeniyseniz iple erişim için üretilen modelleri seçmelisiniz (tırmanış kaskı kullanırsanız bulunduğunuz ortam koşulları yüzünden ölebilirsiniz.) .

HATA 3:

Kullanmadan önce kontrolünü yapmıyorsanız yarı ölü sayılırsınız. Kullanımı riskli olan ürünleri kullanmak kurtulma imkânınızın olduğu kazalardan cansız bedeninizin çıkmasını sağlayabilir. Nedir bu riskli durumlar? Sıkça kullanılan ölümcül kasklardan ayrıntılı bir şekilde bahsedelim.

Sıkça kullanılan ölümcül kasklar 1:

hatalı beret

Dış kabuğu zarar görmüş bütün kasklar ölümcüldür. Aynı yerden tekrar darbe alırsanız sizi korumaz.

Sıkça kullanılan ölümcül kasklar 2:

baret klips

Bağlantı klipsleri olmayan ve zarar görmüş bütün kasklar ölümcüldür. Çok çabuk kırılarak kafanızdan düşmesini sağlar.

Sıkça kullanılan ölümcül kasklar 3:

sticker baret

Su bazlı olmayan herhangi bir yapıştırıcı (sticker) kullanılan kasklar ölümcüldür. Yapıştırıcı olan bölgeye darbe aldığınızda sizi korumaz.

Sıkça kullanılan ölümcül kasklar 4:

ikinci el baret

Derin çiziklere sahip bütün kasklar ölümcüldür. Derin çizik kaskın hemen parçalanmasını sağlar ve sizi korumaz.

Sıkça kullanılan ölümcül kasklar 5:

baret iç kısmı

İç kabuk kısmı deforme olmuş kasklar ölümcüldür. İç kabuk deforme olmuşsa sizi korumaz, darbenin şiddetini azaltmaz, dolayısıyla sizi korumaz.

Sıkça kullanılan ölümcül kasklar 6:

Dış ve iç kabuk arasında boşluk olan kasklarda (baretlerde) o boşluğa herhangi bir şey yerleştirmek ölümcüldür. O boşluk talihsiz bir durumda şoku indirgemek için vardır, yumuşak dahi olsa boşluğu doldurmak olası bir durumda kaskın sizi korumasını engeller.

 HATA 4:

Kaskları gereksiz esnetmek kaska büyük zarar verir. Üzerine oturmak çok daha büyük zarar verir.

HATA 5:

Kaskları güneş ışığında bırakmak veya gereksiz ısıya maruz bırakmak büyük zarar verir. Ayrıca – 30 derece soğukluk kasklara zarar verir.

HATA 6:

Kafamıza tam olarak oturmayacak şekilde kullanmak kaskı etkisiz hale getirir. Ayrıca kafa yapınıza göre uygun bedende kask kullanmalısınız.

baret kullanımı

HATA 7:

Herhangi bir kimyasal bulaştırma kaskınızı kullanmamanız gerektiğine delalettir. Özellikle kir çözücü ve sudan etkilenmeyen boya tarzı kimyasallar kaskımıza oldukça büyük zararlar verir. Su bazlı yapıştırıcılar bu kimyasallar arasında değildir.

HATA8:

Emeklilik zamanı gelmiş kaskları kullanmak oldukça anlamsızdır. Kaskların maksimum kullanım ömrü 10 yıldır.

 

Petzl’ın sizin için hazırladığı uyarı için tıklayınız…

Leave A Reply