Kong Spin ANSI

Share

KONG markasının 2019 yılı atağı olan ANSI’li modellerinin başını çeken SPIN ANSI kask, aksesuarları tamken oldukça karizmatik görünüyor.

Spin ansi kask

Öncelikle bir İtalyan markası olan Kong’un avrupada daha yaygın olan EN standartlarını bir kenara bırakıp, sadece ANSI standardı olan bir ürün üretmesi oldukça cesur bir hamle olmuş. Amerika’da çok fazla satış yaptığından mıdır yoksa ANSI standartlarının güvenilirliğinden mi faydalanmak istiyor bilinmez, yaptığı bu güzellik ile kendisine olan güveni en az iki katına çıkardı.

Petzl ANSI standartları almaya çoktan başlamıştı fakat yanında ne olur ne olmaz diye aynı standartların EN karşılığını bir kenarda tutuyordu ki kafalar karışmasın. Kong acımamış bir kenarda EN bile bırakmadan geçivermiş ANSI‘ye.

İşin aslı şu bir ürünün herhangi bir konu için ANSI standardı var ise zaten EN yi çok rahat alabilir. Fakat EN standardına sahip çoğu ürün karşılığı olan ANSI standartları için yetersiz olabiliyor.

Artık ürünün kullanım kılavuzuna bir göz atabiliriz.

İlk başta bizi üzen kısım, elektrik işlerinde çalışmalara uygun değildir ibaresi oldu. Aslında bunu ANSI testlerinde yetersiz kaldığı için alamadığını düşünmekteyiz. Yoksa EN standartlarında havalandırma deliği olmayan bütün kasklar elektrikte çalışmaya uygundur ibaresini rahatlıkla alabilir.

Bu arada hatırlatalım firma talimatları biraz daha değişmiş ve Kong daha önemli noktalara parmak basan bir kullanım kılavuzu yayınlamış.

İlk uyarısı çene klipsini iyi sıkın ama bir parmağınız girsin şeklinde açıklaması olmuş.

Daha sonra kaskı düzgün takmak, klips-siz asla kullanmamak gibi hayatı tehlikelerden bahsetmiş.

Dahası aksesuarların nasıl doğru takılacağı ile ilgili genel bilgiler.

Merak ediyorsanız kask bakımı ve kullanımı hakkındaki önemli bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

ANSI / ISEA Z89.1-2014 Nedir ?

Endüstriyel kafa koruyucularda güvenlik standardıdır.

Tip 1 ve Tip 2 olarak iki güvenlik seviyesi vardır.

Maalesef Kong SPIN ANSI kaskıyla Tip 2 yi alamamıştır. Galiba ANSI tip 2 kafa koruyucu standardı almak istiyorsanız kaskınızda aksesuar takabilecek bir yer olmaması gerekmekte.

Bu standart için TYPE 1 : Sadece üst korumaya dayanabileceğini söylüyor.

Bu standart için TYPE 2 : Önden, arkadan, yanlardan ve üstten darbeye dayanabileceğini söylüyor.

Tabiki ANSI / ISEA Z89.1-2014 standardı için bu geçerli. EN standardı olarak karşılığı EN397:2012+A1, bu standardı baretlerde çene klipsi olmasa bile basıyorlar.

Ayrıca elektrik işleri işin bu ANSI standardını 3 sınıfa ayırmışlar :

Class G : 2200 voltaja kadar çıkabilecek işler için.

Class E : 20.000 voltaja kadar çıkabilecek işler için.

Class C : Elektrikli ortamlarda çalışamazsınız.

Tabiki bu Kong Spin kaskımızda Class C var.

Bu normun EN karşılığı ise EN 50365 standardı ve bunu neredeyse havalandırma deliği olmayan bütün plastik kasklara veriyorlar.

Sonuç olarak, bir iple erişim teknisyeni olarak ANSI standartlarını baz almak oldukça yerinde bir karar. Zaten oldukça tehlikeli bir iş yapıyoruz en azından saçma sapan standartlara değilde düzgün test yapan standartlara güvenirsek biraz daha riski azaltmış oluruz. Günümüz iş güvenlik uzmanları genelde ülkemizde çok geçerliliği olmayan fen bölümleri ve bilumum mühendislik bölümleri mezunu, sırf okumak için okunan üniversitelerden mezun. O yüzden bu işi sevdikleri için değil, aç kalmamak için yapmaktalar (severek, araştırarak ve hakkıyla yapanları tenzih ediyorum). En azından kendinizi daha güvenliye hazırlamanız gerekmekte, çünkü bunu sizden başka yapabilecek bir birim yok (Türkiye sınırları içerisinde).

Leave A Reply