Logbook Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Logbook Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Kasım 28, 2020 0 Yazar: admin

İple Erişim Logbook’ları Hakkında Sorular ve Cevapları

İple erişim seyir defteri hakkında her şey çok net bir şekilde belirtilmemekte. Aklınızda bir çok soru olabilir, karşıma çıkan bir kaç soru ile sizlerin aklındaki soru işaretlerine yardımcı olmak istedim.

1) IRATA veya SPRAT kayıt defterini nereden alabilirim?

IRATA / SPRAT logbook’unuzu L1 iple erişim eğitimizi başarılı bir şekilde tamamladığınızda size kargo edilir. Değerlendirme veya değerlendirme sonuçlarınız IRATA / SPRAT merkez ofislerine gönderilir ve burada sizin için resmi bir logbook, kimlik kartınız ve sertifikanızla birlikte yazdırılır. IRATA önce eğitim aldığınız şirkete sonra size gönderirken, SPRAT aksini bildirmediğiniz sürece belgelerinizi doğrudan size postalayacaktır. Türkiye’de bir çok şirket kendi reklam afişlerini de eklemek için önce şirkete teslim alır sonra size gönderir.

 

2) Tüm iple erişim kayıt defterleri aynı mı?

Hayır, seyir defterleri aynı değildir. Kayıt defteriniz size özeldir. Ön sayfada, kayıt defterinizi aldıktan sonra imzalamanız gereken fotoğrafınız, IRATA veya SPRAT numaranız ve benzersiz bir kayıt defteri seri numarası olacak. Hiç kimse logbook’unuzu çalamaz veya çoğaltamaz.

3) Günlük defterine neler kaydedilir?

Logbook’unuzun asıl amacı iple erişim teknisyeninin gerçek deneyimini ve aldığı eğitimi, iple erişimle ilgili toplam saatleri, yapılan işin türünü ve çeşidini, işin ne zaman yapıldığını kaydetmektir. IRATA veya SPRAT logbook’unuzu nasıl düzgün dolduracağınızı alttaki linklere tıklayarak öğrenebilirsiniz.

SPRAT Logbook nasıl doldurulur? Öğrenmek için buraya tıklayınız.

IRATA Logbook nasıl doldurulur? Öğrenmek için buraya tıklayınız.

Bütün eğitim değerlendirmeleriniz bu logbook’da kayıtlı olarak kalacaktır.

 

4) Toplam saatler nasıl doldurulur?

Saat türleri arasında tüm iple erişim manevraları, her türlü istasyon kurma, istasyon sökme, ekipman denetimleri (iple erişimle ilgili) ve güvenlik görüşmeleri (iple erişimle ilgili) bulunur.

Temel olarak, eğitimde öğrendiğiniz, sahada yaptığınız her şey kaydedilebilir ve yükseltme saatinize dahil edilebilir. Sayılmayan şeyler yemek molaları, aksama süreleri gibi işlerdir.

8 saatlik bir vardiyada çalışıyorsanız, 8 saat yazamazsınız çünkü değerlendirici kesinlikle sizden şüphelenecektir, onlar yıllardır bu işlerin içindeler ve bir günde 8 saat boyunca iple erişim işi yapılmayacağının farkındalar. Bu yüzden Türkiyede genelde 6 saat üzerinden yazılıyor fakat bu da abartı bir rakam özellikle uzun süreli işlerde 6 saat iple erişim işi yapmanız oldukça zor bir süreç.

5) Eğitim saatleri sayılır mı?

İple erişim eğitim saatleriniz logbook’a yazılabilir fakar bu saatler toplam sürenizi etkilemez ve Level yükselirken bu saatler göz ardı edilir.

 

6) 3. Seviye bir kişi kendi kayıt defterini imzalayabilir mi?

Tabiki L3 bir iple erişim teknisyeninin Logbook’u kusursuz olmalı!

Nasıl kusursuz logbook dolduracağınızın linkini yukarıda bırakmıştık. Hiç bir L3 kendi logbook’unu imzalayamaz. İşi yaptığınız yere, işi aldığınız kişiye veya ekip arkadaşlarınıza imzalatabilirsiniz ama asla kendiniz imzalayamazsınız. Gözetiminiz altında diğer iple erişim teknisyenlerinin kayıt defterlerini imzalarken, lütfen girişlerin doğru şekilde tamamlandığından ve kayıtlı saatlerin doğru olduğundan emin olun. IRATA veya SPRAT’a onlar adına kefil oluyorsunuz. Bir gün bir değerlendirici, doğrulamak için sizi arayabilir ve bir şeyler şüpheli görünüyorsa, bu da sizin sorumluluğunuzda olmaktadır!

 

7) Saatlerimi imzalayacak Seviye 3 yoksa ne olur?

 Yaptığınız işte saatlerinizi imzalayacak bir L3 yoksa (Yani sorumluluk L3 tarafından yetkin bir L2 ye verilmişse), çalıştığınız şirketin sahibi veya yaptığınız projenin koordinatörü saatlerinizi imzalayabilir. Günlüğe kaydedilen saatleri onaylayan kişi adını, konumunu yazdırmalı ve iletişim kurmamız için bir iletişim telefon numarası veya mail adresi bırakmalıdır.

Çalışma saatlerinizi doğrulayan aynı L3 olmayan kişi varsa, aynı zamanda birden fazla girişi doğrulayan bir işveren şirketten resmi bir mektup da yazabilirler.

L3 imzalı olmayan çok sayıda saatinizin olduğu bir durumdaysanız, çalışma saatleriniz diğerlerinden daha ayrıntılı olabilir. Değerlendiriciler ve Eğitmeniniz, saatlerinizi doğrulayan referanslarınızı tekrar kontrol etmek için arayacaktır. Ayrıca, bu durumlarda, iple erişim deneyiminizi daha iyi değerlendirmek için, Değerlendiriciler önceki işyeri bilgilerinizle ilgili olarak daha fazla soru sorabilir. Bu durumda Level 3 iseniz, IRATA için  ICOP” ve “TACS” ile, SPRAT için “Safe Practices for Rope Access Work” ve “Certification Requirements for Rope Access Work” ile oldukça bilgili olmanız gerekiyor. Değerlendiriciler konularda çok bilgili olmanızı bekleyecektir.

 

8) Saatleri seyir defterime kaydetmek için nasıl kalem kullanmalıyım?

Saatlerinizi kaydetmek için mavi veya siyah mürekkepli tükenmez kalem kullanmanız önerilir. 

 

9) Kayıt defterimi kaybedersem ne olur?

Umarım seyir defterinizin fotoğraflarını yedeklemişsinizdir! Bunun hakkında uzun bir yazı dizisi hazırladık umarım faydalı olur.

Kayıt defterinizi kaybettiğinizde neler olacağını öğrenmek için bu linke tıklayınız.

 

10) Yükseltme yaptığımda seyir defterimi getirmezsem ne olur?

Seviye 2 veya Seviye 3’e yükseltmek isteyen teknisyenler, doğru bir şekilde muhafaza edilen ve güncel olan bir logbook ile eğitime gitmelidir. Bu bir şaka değil! Kayıt defterleri olmadan eğitim / değerlendirme yapılamaz. IRATA ve SPRAT saatleri ve deneyimi ciddiye alır. Bu saatlere sahip olduğunuzu kanıtlayamazsanız, değerlendirmeye alınmazsınız.

 

11) Düşüş durdurucu ile çalışılan saatler sayılır mı?

Düşüş durdurucu sistem (Türkiye’de yüksekte çalışma) saatlerinizi logbook’unuza yazabilirsiniz. Fakat bu işler genel toplam çalışma saatlerinize dahil edilmez. Yani iple erişim deneyimi sayılmaz.

 

12) Eğitmen eğitimi saatleri sayılır mı? 

Herhangi bir asistan eğitimi veya liderlik eğitimi yaparsanız, bunlar çalışma saatleri olarak kabul edilir ve yükseltme sırasında toplam saatinize dahil edilir. IRATA eğitmenleri için “i” statünüzü almayı planlıyorsanız, bu saatleri bir Yardımcı Eğitmenin Logbook’una ayrı ayrı kaydetmenizi de öneririz (yalnızca IRATA için).

 

13) Saatleri biraz fazla geçiştirirsem ne olur?

Bunu sormak bile oldukça etik dışı bir şey. Birazcık fazla saat yazmak cazip bir şey, özellikle de yükseltme için tüm saatlerinizi almaya çok yaklaştığınızda ve bir sonraki işinizde daha yüksek bir maaş kazanma fırsatı olduğunda. Ancak asla buna değmez. Bir eğitim şirketi olarak dolandırıcılık saatlerini tespit etmek çok kolaydır. İple Erişim piyasasında asla böyle tanınmak istemezsiniz, çünkü eski iple erişim teknisyenleri bu kişilere “Şişirme L3” ya da “Şişirme L2” gibi lakaplar takmış, günümüzde piyasaya yeni giren iple erişim teknisyenleri bile kimin şişirme olup kimin hakkıyla L3 olduğunu oldukça iyi biliyor. Piyasa oldukça küçük, her şey oldukça kolay yayılıyor.  Ayrıca, resmi bir seyir defterinin sahtekarlıkla yanlış kullanılması veya değiştirilmesi, sertifikanızın askıya alınması veya geri çekilmesi ile sonuçlanabilir.

 Ve buradaki büyük resmi hatırlayalım. Neden bir seyir defteri var? Neden deneyimle uğraşıyorsunuz? Çünkü, güvenli çalışmanın yaşamla ile ölüm arasında ince  bir çizgi olduğunun fark edilmesi gereken bir işte çalışıyoruz. Teknisyenlerin sistemi bu şekilde zaman ve deneyimle ilerletmesine ihtiyacımız var çünkü zanaatınızı geliştirmek, bilgi edinmek, bilgelik geliştirmek ve iple erişimin yüksekte çalışmanın en güvenli yollarından biri olduğunu göstermek için size bu zamanları veriyor

Dünya iple erişim kullanımına ne kadar çok güvenirse, iple erişim o kadar fazla kullanılacak ve herkes için o kadar çok iş imkanı olacaktır!