Petzl ASTRO (Kullanıcı Yorumu)

Share

Daha önce, kemer piyasaya sürülmeden yazdığımız merakla bekleme yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Öncelikle biraz geç kaldığımızı düşünmekteyiz fakat yeni yeni kullanmaya başladığımız Petzl ASTRO için kısa bir “eksileri ve artıları” yazısı her zaman lazım olacaktır diye düşünmekteyiz.

İlk kemeri aldığımızda tasarımı bizi etkiledi, kendimizi hiç kandırmayalım Petzl göze hitap etme konusunda oldukça iyi. Çantadan ASTRO’yu çıkarmak Apple markalı herhangi bir cihazı kutusundan çıkarmak gibi bir his.

astro çanta

Ürünü iki haftaya yakın bir süre kullandık, başımıza gelen her şeyi yazdık. Tabi ki bir iple erişim teknisyeninin karşılaşabileceği bütün koşullarda deneme fırsatımız olmadı, yine de almadan önce fikir sahibi olabileceğiniz bir kaç bilgi ile karşınızdayız.

Lafı uzatmadan kötü haberler ile başlayalım.

1.Rahatsız edici durum;

Petzl ASTRO bacak ile bel arasındaki, bacak bağlantı yeri aşağıya kaymasın diye kullandığımız aynı zamanda az bir şey konfor veren perlonları biraz kalın yapmış, aslında güzel bir özellik. Kötü olan kısmı ne kadar fazlalık payını gerekli bölgelere sıkıştırsanız da bu kısmın devamlı salıyor olması. Neredeyse ASTRO’yu her giyişinizde bu sıkılığı tekrar ayarlamanız gerekmekte.

Ayrıca podium kullandığınızda bel perlonları da salmakta. Bunu azaltmak için Petzl Caritool malzeme karabini kullanabilirsiniz. Uzun süreli kullanımdan sonra düzeldiğini söyleyenler var. Fakat biz o kadar uzun kullanamadık.

2. Rahatsız edici durum;

 

Kemer göğüs bölgesinde sıktığımız kısmın kalan perlonunu sıkıştırmak için bir adet sabitleyici kullanmış. Bildiğimiz gibi AVAO’da iki adet sıkıştırma lastiği vardı ve neredeyse çalışırken hiç açılmıyordu.

 

3. Rahatsız edici durum;

 

Bacak tutucu klipsler biraz zor açılıp kapanan cinsten, umutluyuz belki kullandıkça daha rahat açılıp kapanır.

 

4. Rahatsız edici durum;

 

AVAO’da olduğu gibi ASTRO’da da sünger pedler oldukça terletici. Sanırım NAVAHO’ modelinde sunduğu ferahlığı Petzl bir daha asla sunmayacak. En azından Edelrid gibi çıkarılıp takılan bir tasarım yapabilirdi demekten alıkoyamadık kendimizi.

5. Rahatsız edici durum;

 

Podium için yapmış olduğu koca karabinalardan kurtaran tasarım oldukça güzel. Bu küçük karabinaların (bkz:petzl shackles) 100 küsür liraya ek olarak ayrı satın alınması gerektiği gerçeği rahatsız edici. Keza piyasada onlar yerine kullanılacak çok bir seçenek bulunmamakta.

 

İyi haberlere gelecek olursak:

  1. Güzel haber;

 

ASTRO’nun Size:1 olan BOD FAST(göğüs jumarlı) modeli tam tamına 1900 g. Yani AVAO Size:1 BOD FAST CROLL modelinden neredeyse yarım kilo daha hafif. Yaptığı en büyük güzellik sanırım bu olmuş.

2. Güzel haber;

 

Neredeyse tüm kemerlerde, göğüs jumarı takabilmemiz için üçgen delta kullanıyorduk. Petzl bu modeliyle bizi, oramıza buramıza batan üçgen delta teröründen kurtarmış oldu. Ayrıca üçgen deltadan daha aşağıda bulunan yapısı sayesinde artık her jumarladığımız bir adımda, göğüs jumarımızı biraz daha fazla yukarı çıkarabileceğiz.

 

3. Güzel haber;

 

Podium bağlantısından bahsetmiştik, ama podium ile çok rahat manevra yapabildiğimizden bahsetmemiştik. Petzl önceki podiumda alt kısmın taa ortasına kemere bağlama halkası yapmıştı açıkçası çok kullanmıyorduk. Bu modelde daha pratik bağlayabileceğimiz ve daha vücudu saran yapısı ile yeni podium çok rahat ettirmekte. Ayrıca yeni podiumda kocaman karabin kalabalığı yok.

4. Güzel haber;

 

Konumlanma halkası artık plastik, ve eski halkaya nazaran daha geniş açıdan bizi çekiyor. Bu sayede daha rahat konumlanıyoruz.

 

5. Güzel haber;

 

Belki ufak tefek eksiklikleri var fakat Petzl çoğu firmanın yapmaya cesaret edemediği yeniliklerle bizlere daha konforlu ürünler sunuyor. Üstelik bu konforu, daha güvenli mottosunun dışına çıkmadan yapabiliyor. Zaten çalışanına değer veren bir firma yarım kilo daha hafif olması haberini aldığında bile daha ucuz ürünleri tercih etmemeli diye düşünmekteyiz. Fiyat olarak yakın rakipleri ile çok bir fark bulunmamakta.

Umuyoruz yeni modelinde bütün eksiklerini kapatmış olur.

Leave A Reply