Petzl Rope Trip 2018 (Almanya – Duisburg)

Share

Bu gün başlamış olan PETZL ROPE TRIP 2018, 2012 yılında oluşturulmuş uluslararası bir etkinliktir. Eğlenceli ve öğretici bir yarışma ve eğitici bir sempozyum ile dünyanın her yerinden iple erişim teknisyenlerini bir araya getirir. Etkinlik İ.E. Teknisyenlerinin kendi deneyimlerini sergilemek açısından oldukça faydalı bir düzenleme içermekte.

 

Bir çok ülkede düzenlenen Rope Trip bu sene Duisburg (Almanya Dusseldorf kentinin 25 km kuzeyinde) ev sahipliğinde gerçekleşecek. Duisburg Türkiye’den işçi olarak giden vatandaşlarımızın oldukça yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Tabi ki durumun böyle olmasında Duisburg sanayisinin oldukça gelişmiş olmasının payı çok yüksek. Yarışmanın düzenlendiği bölge Landschaftpark ismindeki bir sanayi bölgesi. Başlangıç olarak düzenlenen sempozyumlarda iple erişim sorunları öncelikli olarak işlenmektedir. Bu sempozyumlarda sempozyum konuşmacılarının level’i ve sahip olduğu belgesinden çok uluslararası saygınlığı ve sahip olduğu bilgi birikimi önemli olmakta. Yani öyle bir ortamda kimse size dönüp sen sprat üyesisin sen irata üyesisin diyeceğini sanmayın, hatta ülkemizde bulunan iple erişimci modeline rastlayacağınızı da düşünmeyin, hemen hemen hepsi sportif ve mesleğini düzgün yapan iple erişim teknisyenlerinden oluşmakta.

Almanya

İple Erişim Yarışması

 

Genellikle Rope Tribin olayı bu yarışmadır. Yarışmaya 3 kişiden oluşan iple erişim ekipleri katılır ve eleme turu yapılır. Bu eleme turunda önemli olan sportiflik, takım çalışması ve kurallara yüzde yüz uyumdur, juri üyeleri sizi izleyerek, gerçek çalışma şartlarına oldukça yakın olan yarışmalarla eleme turunu tamamlar.

 

Eleme turundan sonra kalan takımlar yarı finale yarı finale ardından da finale çıkarlar, işte bizim rope trip videolarında izlediklerimiz tam olarak bu aşamadır. Bu aşamada zorlayıcı ve eğlendirici yarışmalar düzenlenir, helal olsun bütün kurallara uyuyor adamlar dememizin sebebi, ön elemede bütün “yav biz endüstriyel dağcıyız” diyen kekoların elenmiş olmasıdır.

 

Uluslararası İple Erişim Sempozyumu

 

Sempozyum tüm iple erişim camiasına açık bir şekilde gerçekleşmektedir. İple erişim uzmanları Petzl tarafından davet edilip konuşma yapılması istenmektedir, tabiki bu davet edilen iple erişim uzmanları gerçekten başarılı ve görevini düzgün yapan teknisyenler arasından seçilmekte, daha öncede bahsettiğimiz gibi oturduğu yerden boş boş konuşan insanlardan değil. Sadece sunum odaklı değil, pratik atölyelerde barındırmaktadır. Katılan konuşmacılar genelde düzgün fikirler beyan ederek petzl ın bir sonraki ar-ge çalışmalarının kaderini de belirlemektedir.

Almanya

Landschaftpark Duisburg-Nord

 

Duisburg Nord park 180 hektarlık bir alana sahiptir. Çelik fabrikalarının büyük endüstriyel binalarına sahiptir. Petzl için cumartesi gününe kadar hizmet verecektir.

 

Şu an içerisinde bir çok restoran, spor malzeme standı ve seminer olanakları barındırmaktadır. Ayrıca avrupanın en büyük tüplü dalış tankı da burada eski bir gaz tankının içerisinde yer almaktadır. Mineral depolama siloları tırmanma duvarına dönüştürülmüş ve eski yüksek fırınlar gözlem kulelerine dönüştürülmüştür.

 

Şüphesiz Rope Trip için en ideal mekanlardan birisi burasıdır.

 

Ayrıca rope trip 2 yılda bir gerçekleşmektedir,

 

2012 de Crolles, Fransa’da,

2014 de Uppsala, İsveç’de,

2016 da Salt Lake City, Amerika’da gerçekleşmiştir.

Birinci gün videosu :

İkinci gün videosu :

Üçüncü gün videosu :

 

Comments are closed.