Rig Rite ve Knots 3D Uygulamaları

Share

İple Erişim ve mağaracılık için kullanabileceğiniz Rig Rite ve Knots 3D işimizi kolaylaştırabilecek bir şekilde tasarlanmış.

 

İlk önce oldukça popüler olan Rig Rite isimli uygulamaya bakalım.

Rig Rite

14,99 TL ye sahip olabileceğiniz Rig Rite, hem GooglePlay hemde AppStore aracılığı ile satışta.

 

Peki Rig Rite ile ne yapabilirim?

 

İlk önce fotoğrafını çektiğimiz istasyonları uygulamamıza atıyoruz, ardından sunulmuş olan fonksiyonlardan istasyonumuza uyanı fotoğrafın üzerine yerleştirerek yapılmış olan istasyonların yüzde yük dağılımlarına bakabiliyoruz.

 

Nedir bu fonksiyonlar ?

 

Basit olarak anlatmak gerekirse 3 adet fonksiyonumuz var, bunlardan birincisi;

 

Y-Hang istasyonlar için kullanılan fonksiyon en sol tarafta yer almış, sanırım en çok bunu kullanacağız. Deviasyon, highlines ve a frame hatlar için de bu fonksiyonu kullanabiliriz.

Rig Rite(Y-Hang)

İkincisi;

 

Makara kullanılan yerlerde kullanacağımız fonksiyon orta kısımda yer almış, en güzel özelliği Y-Hang fonksiyonumuz ile bağlantılı kullanabiliyor olmamız.

Rig Rite (pulley)

Üçüncüsü;

 

En sağ tarafta yer alan bu fonksiyon, genelde eğimli yüzeyin açısına göre yükümüzün ankraj noktasına binen yüzdesini görmemizi sağlamakta.

Rig Rite (Slope/Raise)

Belki ankraj noktalarını siz oluşturmuyor olabilirsiniz, fakat herhangi bir istasyonun açısının düzgün olmadığını öğrenmek için bu uygulama oldukça yeterli.

Alttaki örneklere göz atmanız faydalı olabilir.

 

 

Knots 3D

AppStore yada GooglePlay den 8.99 TL ye ulaşabileceğimiz bu uygulama belkide piyasadaki en verimli düğüm gösteren platform. Diğerlerinden ne farkı var diyecek olursanız;

 

  • 3B’lu gösterimi oldukça rahat anlatmakta.
  • Düğüm atılırken 360 derece döndürebilme imkanı sayesinde düzgün atılış daha rahat anlatılmakta.
  • Türkçe uyumluluğu bulunmakta.
  • Belli başlıklar altında toplanan düğümlere daha kolay ulaşılabilmekte.
  • Benzer düğümleri bize göstererek istediğimiz düğüme daha rahat ulaşılabilmekte.
  • Her düğümün Ashley’s Knot Book(ABOK) sayfa numarasını bize vermekte, bu sayede düğüm hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak istediğimizde Ashley’s Knot Book’dan rahat bir şekilde faydalanabiliriz.

Fıçı Bağı

Bu vesileyle Clifford W. Ashley abimizi buradan saygı ile anıyoruz…

ABOK

Siz siz olun sahada L3’ün bile yaptığı işi kontrol edin. Eğer siz işinizden olma korkusuyla bazı yanlışları dile getiremiyorsanız yada yanlış bir şey olup olmadığı konusunda emin değilseniz, bizimle facebook, instagram veya twitter aracılığıyla iletişime geçin, sizin yerinize biz dile getirelim. Malum ülkemizde kaderci bir iş anlayışı söz konusu, işi kadere bırakanlar, “ya %100 kurallara uymasın nolacaak” diyenler, “ yav ben yıllardır dağcılık yapıyorum boşver spratı,iratayı, ecrayı, iple erişimi, bana bak” diyenler, “levelin kadar konuş bu iş kitaplardan okunarak olmaz ben yıllarımı verdim böyle yapılacak diyorsam böyle yapılacak” diyenler, hem kendini hemde sizi ölüme oldukça yaklaştıran insanlardır. Unutmayın iple erişim sektörünün dağcılıkla ve tırmanışla uzaktan yakından alakası yoktur, yaptığınız işin adı endüstriyel dağcılık veya sanayi alpinizmi değildir! Çalışanların hiçbiri dağcı veya işçi değildir, iple erişim teknisyenidir, TEKNİSYENDİR! Malzeme standartlarına bakarken UIAA’in ve TSE’nin bu sektörde hiçbir geçerliliği yoktur, EN, ANSI, BS, CSA gibi standartlar önemlidir.

Comments are closed.