Şirket Sahibi Logbook İmzalar Mı? Irata veya Sprat?

Şirket Sahibi Logbook İmzalar Mı? Irata veya Sprat?

Ocak 7, 2021 0 Yazar: admin

Çalışanların bir sonraki seviyeye geçebilmesi için, tüm iple erişim saatlerini kayıtlara (logbook) geçmeniz gerekmekte. İmzalayacağınız bu seyir defteri SPRAT veya IRATA çalışanlarına, L1 iple erişim sınavını geçtikten sonra sertifikalarıyla beraber teslim edilir. Her kayıt defteri, kişinin fotoğrafı ve logbook numarası ile kişiselleştirilir. Bu sayede logbook sahibi dışında başka kimse tarafından kullanılamaz.

IRATA ve SPRAT kuralları gereği, yapılan her iş bir L3 iple erişim teknisyeni tarafından imzalanması gerekir. Buna rağmen bu iki sertifikasyon kuruluşu, her zaman her işte bir l3 iple erişim teknisyeni bulundurmanın imkanı olmadığını öğrendi. Bu yüzden şimdilik iple erişim teknisyeni saatlerinin Yöneticilere ve/veya Şirket sahipleri tarafından imzalanmasına izin verdi.

 

Saatleri imzalamanın anlamı nedir?

Birinin Logbook’unu imzalarken, aslında İple Erişim işlerini doğru bir şekilde yazdığını ve çift ip ile güvenli çalıştığını onaylıyor oluyorsunuz. Çift ip ile güvenli çalışılmayan hiç bir saat Logbook’a yazılamaz. Onun dışında çift iple gerçekleşse bile sayılmayan bazı şeylerin listesi burada, bunlarında asla imzalamamalısınız.

  • Sadece düşüş durdurucu veya düşün engelleyici sistem ile yapılan çalışmalar.

  • Profesyonel yapılsa dahi, mağaracılık, tırmanış, dağcılık ve kanyon geçişi gibi sportif faaliyetler.

  • Dağ kurtarma, acil hizmetler veya herhangi bir profesyonel veya gönüllü kurtarma faaliyetleri.

  • Uluslararası kurtarma kuruluşları çalışmaları.

  • Askeri eğitimler veya çalışmalar. (askere ve polise sadece L1 eğitimi verebilirsiniz çünkü asker ve polis kendi mesleği dışında bir iş yapamaz dolayısıyla iple erişim işi yapamaz sadece çift ipte manevra yapar bu da IRATA ve SPRAT için geçerli değil.)

  • İskeleye bağlanarak yapılan çalışmalar, ağaç işleri (ağaç işleri iple erişimden çok farklı ve dinamik ip ile gerçekleşen işlerdir.) ve yüksekte çalışma eğitimleri.

 

Yazılı olan saatlere imzalamadan önce dikkat etmelisiniz. Eğer bir çalışan 2 haftalık bir satırda 79 saat yazmışsa, bunu imzalamamalısınız. Yemek ve kahve molaları, dinlenme süresi, Toolbox konuşması vb.. şeyler bu saatin dışında kalmalı.

 

Saatleri nasıl imzalamalıyım?

Kayıt defterine imza atacağınız boşluğa aynı zamanda, “adınızı, iş pozisyonunuzu, telefon numaranızı, ve e-posta adresinizi” yazmanız gerekmekte. Eğer bir değerlendirici o iş hakkında şüphe duyarsa sizinle iletişime geçebilmeli ve iş hakkında bir kaç soru sorabilmeli.

 

Çok fazla imza atmanız gerektiğinde ne yapmalısınız?

Bunun için hazırladığımız bir yazı var aşağıdaki linke tıklayarak, nasıl bir onay mektubu hazırlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Logbook Doğrulama Mektubu Nasıl Yazılır? Öğrenmek için tıklayınız.

 

Logbook dolduracak yetkili kişiler kimlerdir?

Kayıt defterini imzalayacak kişiler diğer iple erişim sertifikasyon kuruluşlarından (SOFT, ARAA,FISAT vb…) herhangi bir Süpervizor, Proje Yöneticisi, Şirket Sahibi olabilir.

Peki şirket sahibi siz iseniz kim imzalayacak?

Kendi şirketiniz ise ve birinin sizin defterinizi imzalaması gerekiyorsa en iyi seçenek müşterinizden sizin için saatleri onaylamasını istemektir. Aynı şekilde isimlerini, çalışma pozisyonlarını, telefon numaralarını ve e-posta adreslerini yazmayı unutmadan.

Logbook nasıl doldurulur?

Bunun için SPRAT ve IRATA ayrı ayrı sizin için bir anladım bulunmakta. Hemen linke tıklayarak incelemeye başlayabilirisiniz.

SPRAT LOGBBOOK NASIL DOLDURULUR? Öğrenmek için tıklayınız.

IRATA LOGBOOK NASIL DOLDURULUR? Öğrenmek için tıklayınız.

Logbook kaybolursa ne yapmalıyım?

Heyecanlanmadan yapacağınız, aşamaların düzgün listesi için de bir yazı mevcut.

IRATA VEYA SPRAT LOGBOOK KAYBOLURSA NE YAPMALIYIM? Öğrenmek için tıklayınız.