Skylotec Epic Nedir ?

Share

Skylotec bildiğimiz üzere iple erişim, tırmanış, yüksekte çalışma gibi alanlarda oldukça yenilikçi ve ergonomik ürünler üretmeyi hedefleyen, güvenlik açısından oldukça deneyimli, Almanya menşeli bir şirket. Muhtemelen ülkemizde bu firmayı en çok rüzgar türbininde çalışan iple erişim teknisyenleri bilmekte.

 

Skylotec Epic, bize yapay yatay tırmanış veya yapay dikey tırmanış sırasında düşüş durdurucu olarak yardımcı olan ve emniyet alan arkadaşımızı devre dışı bırakarak, iple erişim sektöründe endüstri 4.0 muhabbetine en çok yaklaşan ürün olabilir.

Skylotec Epic

Olabilir dedik çünkü, bu ürün tek başına çalışmak için yeterli olabilir mi tartışılır. İsterseniz üründen biraz bahsedelim ve sonra bunları konuşalım.

 

İlk sormamız gereken soruyu sorarak başlayalım.

 

Bu cihazın gerekli standartları var mı ?

 

Ürünümüzün EN 341- A:2011 standartları mevcut. Düzgün kullanımında ve düzgün çalışma ortamında üzerinde rahatlıkla düşebiliriz yada düşeni indirebiliriz hatta düşen kişiyi cihaz kendi indirebilir.

 

Sınırlarımız nedir ?

 

Skylotec Epic bize en fazla 1 kişinin yükünü kaldırabileceğini söylemekte ve en fazla 200 metre yüksekliğinde çalışabileceğimizi eklemekte. Sıcaklık olarak -20 C ve +60 C arasında çalışabilmekte. Ayrıca sadece Skylotec marka 10,5 mm super static ip ile kullanabileceğimizi özellikle vurgulamış. Tabiki bu ipe bir şok emici ile bağlanmak zorundayız.

Kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ?

 

Bunun için ürün bize bir kullanım kılavuzu sunmamış, fakat genel iple erişim kurallarına uyduğunuz sürece sıkıntı yaşamayacaksınız. Yine de biraz bahsetmek gerekirse, kullandığımız malzemelerin eski veya yıpranmış olmamasına, ip sonu stoper düğümümüzün olmasına, ipin bize fall factor yaratmayacak şekilde boşunun alınmasına, üzerimizdeki malzemelerin eksiksiz olmasına, ipimizin çantamızın içinde düzgün bir şekilde yerleşmiş olmasına öncelikli olarak dikkat etmemiz gerekmekte.

 

Nasıl monte etmeliyiz ?

 

Bu cihazı kullanmamız için en önemli detay bu kısım.Skylotec epic öyle perlonla bağlayayım yada bolt çakayım da oraya asayım diyebileceğiniz bir alet değil. İki adet montaj aparatı bulunmakta.

Bunlardan birisi “Epic Mast” adındaki direk montaj aparatı,

diğeri ise “Epic Wall” adındaki duvar montaj aparatı.

Epic Mast

Epic Wall

Cihazı uzaktan nasıl yöneteceğim ?

 

İşin en eğlenceli kısmı burası çünkü skylotec epic bize “epic remote” adındaki uzaktan kumanda ile gelmekte. Bu kumanda sayesinde, ipinizin boşunu alabilir, ip vermesi için komut verebilir, ipin gelmemesi için komut verebilir ya da sizi hemen aşağıya indirmesini söyleyebilirsiniz. Daha da önemlisi bu kumanda siz düştüğünüz zaman sallantıdan dolayı skylotec epic cihazınıza bir uyarı vermekte ve ipin şoku daha cihaza ulaşmadan çoktan ip vermeyi durdurmuş olmakta.

Epic Remote

Skylotec Epic sayesinde tek başıma çalışabilir miyim ?

 

Tabiki böyle bir şey söz konusu dahi olamaz. Sadece bu alanda değil işinizi tek başınıza yapabileceğiniz durumlarda bile tek çalışamazsınız. İple erişim işi yapan biri iseniz size hızlıca yardım edebilecek bir kurtarmacının sizi görecek pozisyonda üzerinde ekipmanları ile beraber bekliyor olması gerekmekte. Daha da önemlisi bu kişinin kurtarma planını siz daha işe başlamadan çıkarmış olması gerekmekte. Bunu yapan kişinin ise L3 iple erişim teknisyeni olması gerekmekte. Eğer kurtarma planına göre uygun görülürse sizi gözlemleyen kişinin L2 olması mümkün. Fakat bunada L3 iple erişim teknisyeninin karar vermesi gerekiyor.

 

Günümüzde L3 veya L2 iple erişim teknisyeni olmadan çalışan şirketler mevcut. Daha da kötüsü L3 olduğu halde sahada kemersiz bekleyen, ipte çalışan insanı gözlemlemeyen, çalışanların malzemelerini adam akıllı kontrol etmeyen insanlarda mevcut. Belki siz rastlamamışınızdır ama biz gördük kurtarma planı olmadan güvenli bölge oluşturulmadan çalışan L1 iple erişim teknisyenleri var günümüz Türkiyesinde.

 

Bu konuda yapılacak şey çok basit, iple erişim teknisyenleri bu tarz düzgün iş yapmayan şirketlerde çalışmamalı ve iş verenler bu kurallara uymayan şirketleri çalıştırmamalı. Ne yazık ki geçimini sağlayabilmek için böyle yerlerde çalışan hatta şirket açıp iş alan iple erişim teknisyenleri (genelde bunlar kendilerine endüstriyel dağcı demekte) ve daha ucuza işi yaptırabilmek için uğraşan iş verenler olduğu sürece bu düzen Türkiye’de değişmeyecek.

 

Lütfen kurallara uymadan çalışacaksanız gidip kendinize göre bir meslek bulunuz. Belki daha az kazanacaksınız ama hem kendinizin hem de diğer çalışanların hayatını tehlikeye atmayacaksınız. Ayrıca fiyatlar şu an olduğu kadar düşük olmayacak. Zaten bu kafayla çalışan arkadaşlarınız teker teker ölüyor yetmezmiş gibi şirket açıp öldürüyor. Belki simit satarsınız ama çocuğunuz yetim karınız dul kalmamış olur ya da annenize/babanıza yardım edebilecek uzuvlarınız yerinde olur.

 

Çift emniyette kalmanız dileğiyle….

 

 

Leave A Reply