SPRAT Hibe Programı

SPRAT Hibe Programı

Mayıs 17, 2019 0 Yazar: admin

rope access

Bildiğiniz gibi SPRAT bir dernek ve misyonu iple erişim standartlarını eğitim yoluyla geliştirmek ayrıca her zaman daha güvenli olanı bulmak.

Dernek tek başına bir işe yaramayacağı için bünyesinde üye birçok firma barındırmakta ve bu sayede bizde ülkemizde kolay bir şekilde eğitime ulaşabilmekteyiz.

SPRAT, belirli araştırmaları desteklemek için kendi bünyesinde bulunan şirketlere veya SPRAT sertifikasına sahip bireylere araştırma fırsatı sunmakta. Bunun için her her yıl endüstriyel iple erişim ile ilgili araştırmalar yapan şahıslara veya şirketlere araştırma bursu vererek 6.000 dolar bütçe ayırmakta.

Hibe başvuruları, önerilen araştırmaların iple erişim endüstrisi ile olan ilgisine dayanarak, çeşitli çalışma alanlarını finanse etmek amacıyla değerlendirilir. Belli başlıklar ve konular içeriğine göre daha önemli olmakta ve hibe puanınızı arttırmakta, bu puan listesine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hibe aldıktan sonra, araştırma bulgularını ilk ödül yılını izleyen SPRAT Konferansı’ndaki bir sunum sırasında veya SPRAT’ın web sitesinde yayınlanmak üzere 1.200 kelimelik bir makalede rapor edilmesi istenmekte.

Hibe teklifi sunmak için Araştırma Hibe Bilgileri dosyasını inceleyebilirsiniz.

Tabiki hibe teklifinden önce Araştırma Hibe başvurunuzun onaylanması istenmekte. Onay formu için buraya tıklayınız.

Araştırma komitesi istediği detayları anlatabilmek için iki ayrı başlıkta birer örnek yüklemiş.

Bunlardan endüstriyel iple erişim ekipmanının laboratuvar testleriyle alakalı olanını incelemek için tıklayınız.

Bunlardan donanıma dayalı olmayan iple erişim araştırmalarıyla ilgili olanını incelemek için tıklayınız.

Araştırma konuları önermek isterseniz, Araştırma Hibe Komitesi Başkanına sunulmak üzere SPRAT ofisini info@sprat.org adresinden e-posta ile gönderebilirsiniz. Araştırma Hibe Komitesi araştırma yapmaz, ancak SPRAT’ın Araştırma Hibe programını yönetir.

SPRAT sertifikasına sahip bireylerin veya üye şirketlerin talep ettiği başlıca konular şunlarmış;

– Koşum sendromu ile ilgili önceki araştırmaların literatür taraması

-Tarihsel iple erişim kazası verilerinin analizi

– İple erişim çalışmaları sırasında hayati belirtilerin incelenmesi

-SPRAT Güvenli Uygulamalarının ISO 22846-1 ve ISO 22846-2 ile Karşılaştırılması

Bu tarz konular hala back-up aleti olarak Petzl/Shunt kullanan veya hala sahada kurtarma planı bile çıkarmadan iş yapan iple erişim teknisyenlerine sahip ülkemizde ne kadar önemlidir bilemeyiz, fakat haberdar olmanızda fayda var.

Günümüzde bu kadar iş kazasının olmasının nedeni yazılı kuralları önemsememiz ve en düzgününü yapmak yerine, “bu kadarı ideal ya daha ne olsun” dememiz olabilir mi?

Yoksa saçma sapan koşullarda konaklayıp, kalitesiz besinler tükettiğimiz için mi?

Belki de sahadaki supervisor sayısı ve kontrolü yetersizdir ya da bu supervisorler çalışana şirin gözüküp, çalışandan çok yüklenici firmanın çıkarlarını gözetliyordur.

Sahiden kaçınız işe başlamadan önce kurtarma planından haberdar oluyor ve çalışırken üzerinde bütün ekipmanları hazır olan bir L3 tarafından gözetleniyor?

Kaçınız daha asgari ücretten yatan sigortasına ses çıkaramazken düzgün çalışma ortamı olmadığından bahsedebiliyor?

Çok sevdiğiniz iş arkadaşınız hayatını kaybettiğinde, çalıştığı şirketin asgari ücret üzerinden sigortasını gösterdiğini ve “ben ekipmanını verdim giydirdirdim aha buda imzası bağlansaymış bi yere” dediğini bildiğiniz halde sesinizi çıkarmadığınız için hiç pişman olmuyor musunuz?

Yoksa sizde sırf daha fazla para kazanmak için bu tarz şirketlere boyun mu eğiyorsunuz?

Bu arada son başvuru tarihi 31 Ekim 2019, EST 11:59..

Haberin kaynağına bakmak için tıklayınız…