SPRAT mı? IRATA mı? Yoksa Her İkisi mi? (Derinlemesine İnceleme)

SPRAT mı? IRATA mı? Yoksa Her İkisi mi? (Derinlemesine İnceleme)

Aralık 3, 2020 0 Yazar: admin

Bir teknisyen olarak, IRATA ve SPRAT arasında kalmayıp iki belgeyede sahip olmak istemek günümüz Türkiyesinde oldukça popüler. Peki ya işveren ya da yöneticiyseniz? Çalışanlarınızı hangi sertifikaya tabi tuttuğunuz şirket düzeyinde önemli mi? Eğer müşterileriniz tarafından dikte edilen bir sertifikasyon sistemi varsa şanslısınız.. Ancak değilse, şirketiniz için IRATA veya SPRAT’ı veya her ikisini birden seçmeniz önemli mi? Birkaç senaryo ile başlayalım, sonra kendinize sormanız için doğru kararı vermenize yardımcı olmak için artıları ve eksileri vurgulayacağız.

SPRAT ve IRATA arasındaki Farklılıklar:

Aslında dünyanın diğer bölgelerinde İple Erişim için oldukça fazla seçenek var. Fakat Türkiye’de yanlızca SPRAT ve IRATA ile ilgilenmeniz gerekiyor. Kuzey Amerika ve bir kaç ülkede de durumlar aynı.

IRATA (Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği) İngiltere merkezlidir. IRATA 400 den fazla üye şirketi ile rakiplerinden oldukça daha fazla müşteriye sahiptir. IRATA üyeliği şirket düzeyine bağlıdır, bu da sadece şirketlerin ve işletmelerin üyelik için başvurabileceği anlamına gelir. Ayrıca şüphesiz IRATA tüm dünyada en yaygın ve bilinen sertifikasyon uygulamasıdır.

SPRAT (Profesyonel İple Erişim Teknisyenleri Derneği), tasarımı sırasında IRATA’dan etkilenmiştir, fakat asıl amacı Kuzey Amerika’daki özel iple erişim ihtiyacını karşılamak üzere kurulmaktır.SPRAT sertifikasyonu Kuzey Amerikada IRATA’ya karşı oldukça üstündür. Ama bu SPRAT’ın üstün olduğu tek bölgedir. Şirketler için de üyeler içinde üyelik sistemi mevcuttur. Üyelik, üyelik ücretinin ödenmesi ile sağlanır.

Türkiyede her iki sertifikasyon ile çalışan iyi yetişmiş teknisyenlere sahiptir. Bu nedenle şirket sahibi olarak her iki şirkete üye olarak devam etmek, gelişen bu iple erişim sektörünün gidişatı hakkında söz hakkı sahibi olmanıza olanak sağlar.

Herhangi bir müşteri tercihi olmadığında ?

Eğer petrol ve gaz endüstrisi içerisinde ilerlemek istiyorsanız, IRATA bu gereksinimi karşılar çünkü hem reklamını bu yönde gayet başarılı yapmıştır hemde IRATA üyesi şirketlerin bu konuda denetimden geçmesi gerekir. Bu durum iş yaptığınız şirketlerin daha çok dikkatini çeker. SPRAT bir iple erişim ekibinin nasıl yürütülmesi gerektiği üzerinde daha çok çalışsa da üyeler üzerinde denetim gerçekleştirmemesi bir dezavantajdır.

Ek olarak Türkiye’de çok bilinmese de SPRAT Kuzey Amerika Eyaletlerinde, mühendislik endüstrisinde oldukça yaygın ve başarılı bir şekilde çalışır. Bunun başlıca sebebi SPRAT’ın aslında İnşaat Mühendisliği ile ilgilenen kişiler tarafından yaratılmış ve düzenlenmiş olması. SPRAT şu an da bu sivil altyapıdan daha fazlasına hitap edecek durumdadır fakat hala SPRAT’ın en güçlü olduğu sektör İnşaat Sekötürüdür.

Gördüğünüz gibi hangi sektöre hizmet edecekseniz, sertifikasyon sürecinizi o yönde belirlemeniz gerekmekte. Başlamak için endüstrinizin nerede başladığını, nasıl geliştiğini ve nereye gideceğini düşünün.

İple Erişim Konusunda Yasal Mevzuatın Olmadığı Bir Ülkede Yaşıyorsanız?

Bu açık ve net bir şekilde Türkiyedir. Bulunduğunuz ülkenin yaşadığınız bölgede haberdar olmadığı ve bu konuda eğitimli olmadığı durumlardan bahsediyoruz. Bu noktada, SPRAT veya IRATA içinde hangisini seçtiğinizin bir önemi yoktur. Her iki sertifikasyonun üyesi bir şirket olmak sizi özel şirketlerin gözünde daha tecrübeli gösterebilir ancak eğitim veren diğer şirketler tek bir sertifikasyon kanadında ilerlediklerinde daha fazla üyeyi tek bir sertifikasyondan gösterdikleri için daha iyi eğitim fiyatları belirleyerek daha fazla üyeye eğitim verme imkanı yakalar.

Yani bulunduğunuz bölge iple erişim için bi standardizasyon belirlememişse her belgeyi kullanıp iş aldığınız sektöre pazarlayabilirsiniz. Ama gelecekte biri çıkıp IRATA veya SPRAT standartlarını tanıtır yasal olarak zorunluluk haline getirirse mecburen yasal sorumluluk gerekçesini yerine getirmek için bu belge veya benzeri alınması gerekecek. Zararlı olarak çeşitlilik ve farkındalık da gitgide düşecek.

Sertifikasyon İple Erişim Ekiplerini Nasıl Etkiler ?

Öncelikle çoğu ülkede sertifikalarınız çalıştığınız şirket tarafından alınıp yenilenmek zorundadır ve eğitim sürecinde o iş yerinde çalıştığınız ücretin karşılanması gerekmektedir. Bu yüzden yazının devamını ona göre okumanızda fayda var.

Hem IRATA hem de SPRAT, üç sertifikasyon seviyesine sahiptir. Dernekler arasındaki seviyelerde birkaç küçük fark vardır, ancak genel olarak, seviye 1 IRATA, SPRAT seviye 1 ile aynı sorumlulukları yerine getirebilir ve bu sorumluluklara sahip olabilir.

Aynı doğrultuda, IRATA için genel sertifika prosedürleri, SPRAT sertifika prosedürlerinden daha katıdır. Yükseltme, kayıt defterleri, süresi dolmuş sertifikalar ve doğrudan girişler söz konusu olduğunda, IRATA’nın SPRAT’tan çok daha fazla gereksinimi ve koşulu vardır.

Eğer bir şirket çalışanlarına IRATA sertifikasyonu aldırmıyorsa başlıca sebebi çalışanların gerekli gelişimini tamamladıktan sonra IRATA sertifikası ve deneyimleri ile beraber kendi ülkesi dışındaki diğer ülkelerde daha rahat iş bulmasından kaynaklanmakta. IRATA daha çok tanınır dolayısıyla IRATA sahibi bir çalışan, çalıştığı şirkete daha az bağlı kalma seçeneğine sahiptir. Ayrıca IRATA teknisyenleri SPRAT şirketleri ile çalışabilirken, SPRAT teknisyenleri IRATA şirketlerinde çalışamamakta.

IRATA mı? yoksa SPRAT mı? sorunsalı yıllardır ülkemizde yıllardır bulunmakta. Umarım bu yazı ile buna bir son vermiş oluruz.