SPRAT Nedir ?

SPRAT Nedir ?

Nisan 20, 2018 Kapalı Yazar: admin

SPRAT NEDİR?

Öncelikle SPRAT, IRATA gibi bir iple erişim sertifikasıdır. İkisi arasındaki geniş çaplı karşılaştırma yazısını daha sonra yazacağım şimdilik sadece SPRAT ın bize neler sağladığından bahsedelim.

SPRAT( The Society of Professional Rope Access Technicians), “ Profesyonel İple Erişim Teknisyenleri Derneği” nin kısaltılmışıdır, yani SPRAT bir dernektir ve eğitim, standart geliştirme, belgelendirme gibi çalışmalarla, ip üzerinde güvenli çalışmamızı sağlar.

SPRAT dan faydalanmanızın bir kaç yolu var, bunların en başında;

Ben belgemi alayımda ip üzerinde çalışıp para kazanayım

var. Peki bu süreç nasıl işliyor. İlk önce Türkiyede SPRAT üyesi bir şirket buluyorsunuz, ardından eğitim tarihlerini öğrenip ona göre anlaşıp yaklaşık bir hafta süren bir belgelendirme sürecine başlamış oluyorsunuz. Bu sürecin en az 5 günü eğitim olarak geçiyor. Bu süre zarfında “deviasyon geçişi, düğüm geçişi,iniş,çıkış,çıkıştan inişe geçme,inişten çıkışa geçme, inişte olan kazazedeyi ipten alma, istasyon geçişi,temel malzeme bilgisi,yapay yatay geçiş,malzeme kullanımı vb..” gibi temel manevra ve bilgiler barınıyor.
Daha sonra yine SPRAT üyesi bir supervizor tarafından sınava tabi tutuluyorsunuz. İlk önce yazılı ve sözlü daha sonra pratik.

Başarılı bir şekilde geçerseniz, SPRAT üyesi Seviye1 İple Erişim Teknisyeni oluyorsunuz.

Level 1 İple Erişim Teknisyeni Nedir ? Diye soracak olursanız;

Sadece basit istasyonlar kurabilen, daha üst levellerin kurduğu hatlardaki manevraların hepsini yapabilen, yan yana çalıştığı arkadaşı inişte ise ve başına bir iş gelmişse onu ip üzerinden, aşağıya indirebilen, aldığı eğitimlere göre ip üzerinde kuralları aşmadan iş yapabilen, TEKNİSYENDİR.( İşçi değildir,dağcı değildir,tırmanışçı değildir, cam işi yapabilir ama camcı değildir. )
İşi ipte güvenli bir şekilde iş yapabilmektir. İşi kesinlikle hızlı cam silmek yada hızlı led takmak değildir. O yüzden boya yapmayı bitirirse değil kemerini giyip kurallara uygun şekilde ipe girerse parasını alır.
Ayrıca kendi malzemesi sorulmaz, çünkü malzemeyi, malzeme kontrol sertifikası olan bir şirketin malzeme sorumlusu tarafından kontrolü ve en önemlisi malzeme alındığı günden itibaren takibi yapılmış olması gerekmektedir. Sen şirketinin aldığı işe L1 adam çekebilirsin, ama o adamdan malzemesini isteyecek kadar insan hayatına önem vermeyen biri olamazsın. Demek isterdik ama piyasa o kadar kötü ki, şirketler tarafından verilen malzemelere baktığınızda korkunuzdan kendi malzemenizi alıyorsunuz.
Nasıl malzemeler diye soracak olursanız, bırakın az bir şey zarar görünce malzemeyi atmayı, üzeri çiziklerden görünmeyen İ’D ler, çelik karabina ile alüminyum malzeme bağlantısı yapanlar, statik ipten cowstail yapanlar( bunu yapan da Irata L3 idi ), silikon kaplı ipi kullananlar, 5-6 yıllık ip kullananlar ve daha nice insan katilleri diyelim efenim.

Tabiki Level 2 ve Level 3 olabilmek için bazı aşamaları geçmeniz gerekiyor.( 3 yılın sonunda belgenizi yenilemez veya yükseltmezseniz artık geçersiz sayılıyor, siz bunu para tuzağı olarak görebilirsiniz fakat SPRAT devamlı güncellenen ve hep daha güvenliyi arayan bir dernek, yeni malzemelere ve yeni kurallara akredite olabilmeniz için böyle bir kural çıkartmış)

Level 2 İple Erişim Teknisyeni : olmak istiyorsanız öncelikle 500 saat çalışmış olmanız gerekiyor. 500 saat düzgün çalışma şartlarında İple Erişim Standartlarında çalışıyorsanız, ki ülkemizde çok zor bir ihtimal en az 6 ay sürüyor, tamda bu yüzden SPRAT bizden en az 6 ay geçmesini istiyor.

6 Aylık sınır bizim ülkemizde tecrübe gibi algılansa da SPRAT ve IRATA gibi şirketler bunu logbook larda fazla saat doldurulmasın diye koyuyorlar, zaten bir İple Erişim Teknisyeninin gereğinden fazla çalışabileceğini düşünmemiş adamcağızlar. Ya da şişirme logbook dolduran şirketlerin piyasada çıkabileceğini( bunu yapanlar L3 arkadaşlar) .

Diyelim çalışma saatini doldurdunuz ve Level 2 olacaksınız, artık yeniden eğitim almaya hazırsınız demektir.

Tekrar en az 5 gün süren bir eğitimle, ipten adam alma manevraları gibi ileri düzey manevraların hepsini çalışıyor ve artık daha komplike istasyonlar bağlantı noktaları kurabiliyorsunuz.

Yetmedi bana L3 olucam diyor iseniz;

Yine belli bir süreyi doldurup, belli aşamalardan geçeceksiniz, fakat bundan daha önemlisi siz artık insanların hayatını emanet alacak bir insan haline geleceksiniz, sedye yi yöneten insan olacaksınız, o yüzden önce kafa yapınızın değişmesi gerekmekte, eğitimlerde kurallara göstermelik uyan L3 lerden, statik ipten cowstail yapan L3 lerden, şişirme L3 lerden, bağlantı halkası perlonu az bişey eskimiş bir şey olmaz diyen L3 lerden, Shunt kullansın ya nolacak diyen L3 lerden, ucuz malzeme kullandırtan L3 lerden, aynı noktadan iki veya daha fazla emniyet noktasına burası çeker yeaa diyerek izin veren L3 lerden, ibolt dedikleri 5 liralık hangerlara insan canını emanet eden L3 lerden, İple Erişim Standartlarından çok ülkemizdeki embesillerin bile uymaması ve kullanmaması gereken TSE standartlı fakat CE si EN si İple Erişim Standartlarına uygun olmayan ve sadece yüksekte çalışma standartlarını baz alan(çünkü ülkemizdeki iş güvenlikçiler sadece bu standartları bilmekte) L3 lerden, İPLE ERİŞİM TEKNİSYENİN DEN ÇOK İŞVEREN İLE İLGİLENEN L3 lerden,teknisyenden çok işin yapılmasına odaklanan L3 lerden, insan hayatını paraya değişen L3 lerden olacaksanız ne olur gidin, usta başı bile olmayın, L3 sertifikanız da, iş güvenliği uzmanlığınız da bir kenarda dursun.

Bunun dışında “ Ben işimi de yaparım, şirket olarak SPRAT üyesi olur Eğitimimi de veririm diyebilirsiniz..

Ya da SPRAT ile işlerinize çözüm ortağı arayabilirsiniz.

Belki de sadece SPRAT üyesi olarak gelişmelerden haberdar olup, SPRAT üyesi arkadaşlarınızla bir yerlerde biranızı yudumlayabilirsiniz.

Unutmayın çalıştığınız Teknisyenin belgesinin orjinal olup olmadığını anlamak istiyorsanız SPRAT ın web-sitesine girip, ismini sorgulayabilirsiniz.

İple Erişimin, dağcılık ile hiçbir alakası yoktur, ilk yöntemler mağaracılık sporundan devşirilerek piyasaya sürülmüştür.

Endüstriyel dağcılık diye bir meslek dalı yoktur olamaz. Böyle bir sektörü Dağcılık Federasyonuna emanet etmek, çok büyük bir yanlıştır.

Daha fazlası için;

www.sprat.org

Endüstriyel dağcılık,irata

İple erişim


İrata

İple erişim

IRATA nedir? Öğrenmek için tıklayınız…

Rope Access Technicians!

Welcome

The Last Rope Bender

What are the types of rope access certificates?

There are two world-famous certificate types.SPRAT and IRATA.

 1. SPRAT
 2. SPRAT is USA certificates program.Expandation of this Society of Professional Rope Access Technicians.

  • SPRAT L1
  • Staff who can only work on rope.

   Five days training is enough.

  • SPRAT L2
  • A person who can rigging her own rope and work on it.

   Must have worked 500 hours as L2.

  • SPRAT L3
  • The person who organizes the work and can rescue.

   Must have worked 500 hours as L2.

 3. IRATA
 4. IRATA is UK certificates program. Expandation of this International Rope Access Technicians Association.

  • IRATA L1
  • Staff who can only work on rope

   Five days trainingh is enough.

  • IRATA L2
  • A person who can rigging her own rope and work on it.

   Must have worked 1000 hours as L2.

  • IRATA L3
  • The person who organizes the work and can rescue.

   Must have worked 1000 hours as L2.