SPRAT Yönetim ve İletişim

SPRAT Yönetim ve İletişim

Ocak 12, 2021 0 Yazar: admin

Bir SPRAT L3 sertifikasına sahip olduğunuzda, iş sahasını denetlemek, ön planlama yapmak gibi bir çok sorumluluğa sahip olacaksınız. Yönetim ve iletişim becerisi tam olarak bu aşamada sizi ilgilendirecek.

SPRAT sınavı esnasında, L3 sertifikalı teknisyenlerden, çoktan seçmeli bir test aracılığı ile çalışanların güvenliğini nasıl yöneteceğiniz hakkında bir sınav olacaksınız.

Yine SPRAT sınavınızı olduğunuz gün takım senaryosu çalışmanızda teorik olarak geçtiğiniz sınavı pratik olarak da sahada sergilemeniz gerekecek.

SPRAT denetleyicisinin dikkat edeceği şeyler:

  • Açık iletişim ilkeleri ve size sunulan sözlü/sözlü olmayan iletişim yöntemlerini kullanabilmek. (Ön planlama sırasında ekibin belirlediği el işaretleri dahil.)

  • Verilen görevi ekip halinde tamamlarken, ekibin iple erişim ekipmanlarını güvenli ve verimli bir şekilde kullandığını göstermek.

  • Sorumlulukları uygun ekip üyelerine doğru bir şekilde devredebiliyor olmak. (Çok fazla sorumluluğunuz olduğunda bu beceri çok önemli.)

Ek olarak bulunduğunuz işyerinin dilini rahat, ideal ve akıcı olarak konuşabiliyor, okuyabiliyor ve yazıyor olmanız gerekmekte. Diksiyonu bozuk ve yazarken imla hatası yapan iple erişim teknisyeni çok dikkate alınmaz. Bu kuralın istisnası olabilir ama genel olarak geçerli bir kavram. Sonuç olarak hiç bir iş veren ek olarak çevirmen ücreti vermek istemez.

Bu konuda inceleyebileceğiniz kaynaklar:

Burada yazan konu için “SPRAT değerlendirme Kılavuzu 9.4 (Bölüm-11)”

Kısa değerlendirme özeti için “SPRAT Sertifikasyon Gereksinimleri 9.4 (Bölüm-11)”

Takım çalışması için min. gereksinimler için “SPRAT değerlendirme Kılavuzu 8.15 (Bölüm-11)”

“SPRAT Sertifikasyon Gereksinimleri 7. Bölüm”ü inceleyerek yazılı test konularını öğrenebilirsiniz.

Bu linke tıklayarak SPRAT Dökümanlarına ulaşabilirsiniz.