TIEB (Türkiye İple Erişim Birliği) Kurulacak Mı ?

Share

Sonunda patrondan çok çalışanı önemseyen bir kuruluş temeli atıldı.

Bildiğiniz gibi daha öncesinde benzeri ticari bir firma tarafından, iple erişim şirket sahipleri baz alınarak ve toplanarak yapılmıştı. Yüksekte Çalışma Profesyonelleri Derneği, iple erişim teknisyenlerini çok ilgilendirmediği için TİEB (Türkiye İple Erişim Birliği) kurulumunun temelleri atılmış durumda.

TIEB

İlk manifestosunu bizimle paylaşan TIEB, tam olarak olarak şu şekilde bize bildirdi;

Herkese merhaba arkadaşlar, ilk manifesto aşağıda ki gibidir. Bu manifesto ana hattından ayrılmamak kaydı ile tamamı ile sizin eseriniz olacaktır. İlk amaç 12 yıldır çözülemeyen mevzunun geçmiş tecrübelerin sahipleri ve yeniler ile beraber bu konuyu artık bitirmektir. Çalıştay ve toplantı için herşeyi ilk olarak İstanbulda olmak üzere ayarladık. Onuda sizlere duyuracağız. Manifestoyu olabildiğince kısa olarak yazıyor sözü tamami ile sizlere bırakıyoruz.

Yayınladığımız manifestonun üzerine siz değerli dostlarımızdan gelen ve bizleri mutlu eden bir kaç düzeltmeyi yaparak son haliyle yayınlıyorum.

Çalıştay tarihleri için Üsküdar Üniversitesinden bir kaç farklı tarih almaya çalışıyoruz. Gelecek tarihleri sizlerle paylaşacak ve o tarihlerden sizler için en uygun ve katılımcı sayısının en çok olanı ile çalıştay tarihimizi belirleyeceğiz. Sizlerden ricamız mümkün olduğunca çok katılımcıya ulaşması için bizlerin ulaşamadığı diğer gruplara bu bildiriyi yaymanızdır. Çalıştayımızda ve bizlere bundan sonra ki her durumda yardımcı olması adına bir avukat eşlik edecek. Gerek birliğimizin gerekse birliğin üyelerinin sorunlarında da bizlere yardımı dokunacaktır. Ayrıca bir de akademisyen bizlerle birlikte olacak birlik oluşumunda bizlere destek verecektir.  Amacımız daha sade bir dil ile anlatırsak Amerikayı yeniden keşfetmek değil , zaten hali hazırda avrupa ülkelerinde birliğimize benzeyen bir çok oluşumun ülkemize uyarlanmasını sağlamaktır. İrata ya da sprat gibi birlikler başlangıçlarından bugüne gelişleri bizler için iyi örnek olmuş bazı aşamaları daha hızlandırmamızı sağlamıştır. Bizde ülkemizde iple erişimin artık hak ettiği yere gelmesi için örneklerinden yola çıkarak Türkiye iple erişim birliğini kurup bunu olabildiğince yasal bir zemine taşımak istiyoruz . Bu süreçte birlikte çalışıp hak ettiğimiz maddi manevi değerleri kazanmak için dayanışmaya devam etmeliyiz.

Kısa ve güzel bir bilgi de birliğimiz için gereken web adreslerinin isim haklarını satın almış durumdayız. www.tieb.org ve www.tieb.net

Henüz yasal izinlerimiz tamamlanmadığı için sayfalar açılmadı. Çünkü birliğin isminde Türkiye yazdığı için resmi izin gerekmektedir bu işler de halledildiğinde sayfalarımızı sizlerle paylacağız.

Saygılarımla.

1. Birliğin adı İple Erişim Teknisyenleri Birliğidir ve esas amacı iple erişim standartlarını oluşturmaktır.

2. İple Erişim Teknisyenleri Birliği aynı zamanda Türkiye İple Erişim Birliğinin kurucusudur

3. Türkiye İple Erişim  Birliğinin esas amacı ve hedefi uluslararası örnekleri ile aynıdır.

4. TİEB  ilk kuruluşunu sadece SGK lı çalışanların katılımı ile kuracaktır, Bağkurlu çalışanlar yönetim kurulu aksi karar alana kadar yönetim kurulana giremez

5. En önemli amaçlardan birisi iple erişim kazalarının, dikkatsizliklerinin ve haksızlıklarının önüne geçecek yapıyı kurmaktır.

6. Amaçlardan bir diğeri  çalışanların tüm haklarını belirlenen standartlar seviyesine getirmek piyasa koşullarını oluşturmak için lobi yapmaktır.

7. Amaçlardan birisi TİEB derneğinin ve onun ürünü olan TİEB’ in uluslararası örneklerden uyarlayarak devlet tarafından ulusal  danışma noktasına ve özel şirketler tarafından tercih noktasına dönmesini sağlamaktır yani bu yerel sistemin ilk adımı olacaktır demek oluyor.

8 . TİEB üyelerine seminer, konferans, etkinlik, çalıştay vb organize eder, eğitim vermez. eğitim ancak TİEB üyesi olan şirketler tarafından uluslararası uygulamaların uyarlanması sonucunda verilebilir.

9. TİEB üyelerine kaza ve haksızlıklar sonunda ücretsiz avukat tahsis eder.

10. TİEB geçici ve kalıcı yönetim kurulu üyeleri mesailerinin bir kısmını tamami ile üyelerini dinlemeye, onları anlamaya ve piyasa koşullarını gözeterek düzenlemeye çalışır.

11. TİEB’ ye iple erişim teknisyenleri , belgeli ya da süresi dolmuş , iple kurtarma yapan ( sivil savunma, itfaiye vb. ) herkes katılabilir.  (Acil durum kurtarma, SRT , doğa sporları ve taktik unsurlar hariç)

Buraya kadar her şey mükemmel, peki Jumartesi olarak düşüncemiz ne olacak?

Bu birlik tutar ve umarım her çalışan destekler, ama çalışanı destekleyen bir kurum olması bir kaç kişiyi ön plana çıkarıp isminin reklamını yapması durumunda yok olacaktır. Umarız “a” veya “b” kişisinin değil tüm iple erişim teknisyenlerinin birliği olur.

Umarız bir kaç iple erişim grubunda yaşadığımız dini ve siyasi problemler ortaya çıkmaz. Cuma yahut pazar mesajı atmayan seküler bir topluluk olacağını düşünüyoruz. 

Sık sık çalıştay yapıp sadece iple erişim çalışanlarına söz hakkı vereceğini umut ediyoruz. 

Asla şirketleşmemesini ve dernek olarak kalmasını umut ediyoruz. Bu dernek içinde aktif bir şekilde bütün dernek üyelerinin söz hakkı sahibi olmasınıda.

En önemlisi hiç bir siyasi kuruluşa boyun eğmeyip beraber işbirliği yapmayıp sadece kendi yolunda ilerlemesini diliyoruz. Çıkar için hükumet baskısına yenik düşen bir birlik itici olurdu.

Son olarak şimdiden başarılar diliyoruz, umarız yolunuz açık emniyetiniz hep çift olur…

Leave A Reply