Yeni Petz Rig

Yeni Petz Rig

Haziran 30, 2018 Kapalı Yazar: admin

YENİ PETZL RIG

Yeni dediğimize bakmayın Petzl Rig piyasaya gireli epey oldu. Henüz elindeki eski Petzl Rig modellerini bitiremeyen PETZL Türkiye distribütör’ü sanırım uzun bir süre piyasaya sürmeyecek.

Neyse eski ve yeni arasındaki farklardan bahsetmeden biraz Petzl Rig’den bahsedelim.

Nedir bu RIG?

Petzl Rig aynı zamanda çekme ve germe işlemlerinizi yapabileceğiniz bir iniş aletidir. Petzl I’D modeline göre daha pratik ve küçüktür. Lakin güvenlik konusunda I’D ile yarışamayacak derece yetersizdir.

Neden RIG?

Aslında ülkemizde daha çok fiyatı sebebi ile tercih edilmekte. Biz çok fazla gergin hat kurmayan iple erişim teknisyenlerine kesinlikle Petzl I’D öneriyoruz. IRATA ve SPRAT gibi kuruluşlar da bizimle hem fikir. Özellikle L1 iple erişim teknisyeni iseniz kullanmamanız konusunda hemfikirler. Yine de gergin hat veya ip ile yük çeken biri iseniz Rig işinizi daha kolay yapmanıza olanak sağlayacaktır. Tekrar söyleyelim aynı işleri Petzl I’D ile de yapabilirsiniz.

Sadece İple Erişim Sektöründe kullanılıyor gibi bir algı oluşmasın, mağara kurtarma ekipleri için oldukça pratik bir ürün, Petzl Stop indirici kadar hantal ve yorucu değil. Mağara kurtarma(Petzl I’D çamur gördüğünde Rig kadar kolay temizlenmeyip çok efektif çalışmamakta) dedim çünkü açık alan kurtarmalarında Petzl I’D nin Rescue modeli mevcut hem de en kırmızısından.

Petzl I’D’den Farkı Nedir?

Petzl I’D daha güvenli dedik. Çünkü I’D’nin anti-panik özelliği oldukça etkili. Rig ile uzun bir ipte hızlı bir iniş yaptığınızda kendinizi kaptırırsanız limit hıza yaklaşabilirsiniz, I’D ile bu imkânsız çünkü direk kendini kitlemekte ve bizim kendimize gelmemizi sağlamakta. Tabi ki Back-up aletiniz Asap ise Rig ile çok hızlı indiğinize Back-up’ınız sizi durdurmakta. Yine de tedbirli olmakta fayda var siz çalışırken Back-up aletiniz hasar görmüş ve bozulmuş olabilir, ya da ikinci ipinize zarar gelmiş ve siz tek ipte kalmış olabilirsiniz. Aynı zamanda bir de anti-panik butonu bulunmakta bu size panik moduna geçtiğinde kolaylık sağlamakta.

Eğer göğüs jumarı olmadan çıkışa geçtiğinizde iniş aletinizi kullanacaksanız Rig, I’D den çok daha sorunsuz çalışmakta.

En güzel özelliği ise Petzl Rig ile ipe yanlış girerseniz direk aşağıya inmeniz mümkün. Petzl I’D ile böyle bir sıkıntınız yok çünkü içindeki küçük jumarlı sistem ipe ters girdiğinizde sizi kurtarmakla sorumlu.

Onun dışında dediğimiz gibi Rig daha sevimli, daha hızlı, daha pratik, daha hafif fakat çok daha güvensiz.

Rig’i Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Rig’imizin üç farklı modu bulunmakta bu modlara göre yapılan hatalara değinmek gerekirse:

  • Stop(Dur) Modu: En çok bu mod da hata yapılmakta. İş yaparken nasıl olsa tutuyor deyip Rig’in kolu yukarıya doğru bakarken işe devam edilmekte(Eğer bu şekilde kullanılmak isteniyor ise ipin aşağıya giden tarafı bir elimiz tarafından tutuluyor olması gerekmekte). Dikkat etmemiz gereken bu kolu aşağıya bakacak şekle getirip işimize devam etmemiz.

 

  • Descent(İniş) Modu : En sık rastlanan ikinci iple erişim cahili hareketi ise iniş durumundayken aşağıya giden ipi tutmadan inmek. Belki I’D sizi bu durumdan kurtarabilir (Yine de güvenmemek gerek) fakat Rig bu hatayı kabul etmez, ne zaman yere indiğinizi anlamazsınız bile (Tabi ki bilincinizin açık olabileceği kadar şanslıysanız). Eğer Rig’in kolunu Stop Modu’nun sonuna kadar getirmezseniz, ipi tutan elinizi bırakamazsınız (Yaşamaktan sıkılmadıysanız). Ayrıca tutuğumuz ipimizin sürteceği tek yer Rig üzerinde bu iş için yapılmış kıvrımlı kısım olduğunu unutmamalıyız.

 

  • Storage(Depolama) Modu :Adı üstünde depolama modu, eğer Rig i çıkarıp yanınıza astığınızda, herhangi bir yere takılmasını istemiyorsanız kullanılan mod dur. Stop modunun daha aşağısına indirdiğiniz zaman bu moda alırsınız. Bazen ipte bu kadar sıkanlar olabilir, yapmamalısınız çünkü ipi çok sıkacağından zarar verme ihtimali çok yüksektir(Zaten ipteyken çok zor Storage moduna geçmekte eğer kolayca geçiyorsa Rig i atma vaktiniz geldi demektir yada gereğinden fazla ince ip kullandığınızın göstergesidir).

Bunlardan önce dikkat etmemiz gereken en önemli nokta her ekipmanda dikkat etmemiz gerektiği gibi hasarsız ve düzgün çalışan Rig tercih etmemiz gerektiğidir.

Yine söylemekte fayda var eğer 150 kilonun üzerinde bir yük taşıyacaksanız ki özellikle bilinçsiz kazazedeyi ipten alma durumlarında bu limiti aşıyoruz, kesinlikle fazladan sürtünme karabinası kullanmalısınız. Ayrıca sürtünme karabinası kullandığınız durumlarda da en fazla 200 kilo taşıyabilir bu alet.

Rig kullanımında ulaşılmaması gereken hız 2m/s dir. Bu sizin kontrolünüz dışına çıkacağına aynı zamanda yere yaklaştıkça ip boyu uzayacağından ipin çapı daha da inceleceğine ve durmanızın neredeyse imkânsız olacağına delalettir.

Yeni ve Eski Rig Arasındaki Farklar?

  • İlk gözümüze çarpan ipin sürtünmesi için yapılan bölge oldu. Çok kısa zamanda eriyip ipimizi kesmemesi için atmak zorunda olduğumuz Rig’ler tarihe karıştı ve yerine altında boşluk olmayan ve metal alaşımı sürtünmeye daha dayanıklı Rig’ler geldi.
  • İkinci gözümüze çarpan yeni tasarımı ve kocaman PETZL yazısı oldu. Çok fazla bir şey değişmediği için Petlz yazıları daha belirgin kalınlıkta ve beyaz şekilde yazmış. Bizim açımızdan hoş olmuş. Artık I’D, Rig’den çok daha ciddi ve hantal gözükmekte.
  • Plastik kapı kısmındaki tırtıklı bölüm tam yerinde olmuş. Eski modellerde parmağımızı basmamız gereken yer daha geride olduğu için ipten çıkarmak biraz zor oluyordu. Artık çok daha rahat açılıyor.

 

Sonuç olarak daha küçük sevimli ve kullanılabilir olan bu Rig, çıkışının üzerinden aylar geçmiş olmasının yanında Türkiye’de eski modelleri daha bitmemesinden dolayı hala satılamamakta. Bizce bu düzen bitmeli daha fazla kar edebilmek için bizlere eski modeller kakalanmamalı. Malum eski modeller dolar 2,8 iken Türkiye’ye girmişti.

 

Unutmayıp unutturmamamız gereken en önemli konu Petzl Rig’lerin otomatik kilitli ve alüminyum alaşımlı, armut tipli, geniş karabinalar ile kullanılması gerektiğidir. Alüminyum malzemede kesinlikle çelik alaşımlı malzeme kullanılmaz.

 

Çift emniyette kalmanız ve Back-up’ınızı omzunuzun üzerinde tutmanız dileğiyle, sağlıcakla kalın…