Yeni Petzl ASTRO İnceleme

Share

2017 sonlarına doğru tanıtılan ve 2018 yılında piyasaya sürülen Petzl Astro profesyonel emniyet kemeri, Petzl’ın distribütör ve bayilerini üzmemek için çıkardığı uygulama dolayısıyla yeni yeni piyasada kendini göstermekte.

 

Ürünümüzü incelemeden önce nedir bu uygulama biraz bahsedelim.

 

Petzl’ın bir önceki modeli Avao tanıtılıp bayilere dağıtıldığında, bir önceki modeli Navaho küçük renk değişimlerine uğra

yarak yeni kategorisine sokulmuştu. Bu sene de aynı taktikle Petzl’ın Astro’dan önceki modeli Avao küçük renk ve konfor özellikleri eklenerek yeni kategorisinde gösterildi.

Bunun başlıca sebebi tabiki yıl içerisinde satıcı ve dağıtıcı firmaların elindeki bir eski modeli daha rahat piyasaya satabilmesi.

 

Hatta Türkiye distribütörü bu modeli elindeki Avao stoklarını azaltmadan internet sitesinde bile yayınlamadı. Bu da avrupa üzerinden malzeme getiremeyecek iple erişim teknisyenlerini yeni malzeme alımında bir eski modeli tercih etmek zorunda bıraktı. Ne zaman piyasada Petzl AVAO kıtlığı yaşandı, o zaman Türkiye internet sitelerinde görmeye başladık.

 

Arkadaşım fiyat farkı var neden öyle olsun ki diyenler için söylüyorum.

Şu an :

Yeni Astro Bod Fast Full Body Emniyet kemeri : 2.239.40 TL

 

Eski Avao Bod Fast Full Body Emniyet kemeri : 2.153.55 TL 

Tabiki fiyatlar faklı sitelerde değişiklik gösterebiliyor.

Yani çok daha fazla özelliği bulunan yeni emniyet kemeri 100 tl den daha az bir fark ile satılmakta.

 

Bu pazarlama yöntemi çoğu üründe yaşandı, bir önceki yazımızda bahsettiğimiz Petzl Tibloc’un yeni versiyonuna Türkiye’de sahip olmak isteyenler 1 sene boyunca bekledi.

 

O zaman incelememize başlayalım…

İlk gözümüze çarpan değiştirilebilir D halkası oldu. Bu bizim en çok hasar gören halkamızı artık değiştirebileceğimiz ve yeni kemer almak zorunda kalmayacağımız anlamına geliyor.

 

Ve en ilgi çekici özelliği göğüs tırmandırıcısı için fazladan aynı noktaya bağlı küçük bir hareketli halkamız daha bulunmakta. Bu halka biraz daha aşağıda ve asıl halkamız ile iç içe geçiyor ayrıca eski modelin göğüs tırmandırıcısı gibi rahatsız etmiyor. Daha da güzeli bu iki halkanın arasında lanyart takabileceğimiz küçük bir boşluk bulunmakta bu bize çok daha büyük bağlantı yeri imkanı vermekte.

Bence en müjdeli haber, bizi karabina kirliliğinden kurtaran ve podyumu kemerimizin rahatsız etmeyen bir parçası olarak kullanabildiğimiz yeni podyum bağlantı bölümü.

Ve tabiki yeni kemerimize, daha konforlu podyum.Petzl podyum

Yeni croll uygulaması ile gelen, eski sorunsuz crollerin yeni materyaller ile güncellenmiş hali Petzl Large bu kemerimizde yerini almış bulunmakta.

Croll Large

Son marjinal yaptırımı eski konumlandırıcı D halkalarımızın yerine plastik yeni halkalar taşıması olan Petzl Astro emniyet kemerimiz, bize hareketli kolay yıpranan D halkalarımızı bir daha göstermemesi açısından yakışıklı olmuş.

Yeni Halka

Yeni malzeme halkalarımız daha büyük, yeni toolbag yerimiz daha pratik olmuş. Olmuşken yeni Caritool (malzeme karabinası) yerimiz olmuş.

 

Ayrıca eski, kaba, plastik yığını bacak perlonları için fast kilit sisteminiz değişmiş. Yerine ilk Petzl Navaho kemerlerin fast sistemine benzeyen fakat daha pratik ve kullanışlı olan bir kilit sistemi getirmiş.

Yeni Fast Kilit

Perlon sıkma yerlerimiz çekerken daha az sürtünme yaratacak bir şekil almış, bu sayede kemeri sıkıca bağlamak için bizi uğraştırmayacak gibi görünüyor.

Yeni klips

Petzl ASTRO 4 farklı şekilde geliyor.

Astro Bod Fast : Kendinden Croll’lü modeli. Ve alt üst birleşik.

Astro Sit Fast : Sadece Alt Kemer.

Top Croll S : Daha kısa insanlar için üst kemer. Kendinden Croll’lü.

Top Croll L : Daha uzun insanlar için üst kemer. Kendinden Croll’lü.

Bu arada A halkamız neden değiştirilebilir yapıda değil diyenler için uyaralım. Bu kemerler bir kere şok yediyse tekrar kullanılmamalıdır ki tekrar şok yediğinde bütün kemiklerin kırılmasın…

Ürünü kullanmadan önce kullanma kılavuzunu çok iyi bir şekilde okuyup, üretici firma talimatlarına uymanız dileğiyle.

Siz de 90 tl fark ile Petz ASTRO’yu tercih etmez miydiniz?

Comments are closed.