Hüsnü Çoban İple İniş Sahnesi Hataları (Derinlemesine İnceleme)

Hüsnü Çoban İple İniş Sahnesi Hataları (Derinlemesine İnceleme)

Ocak 14, 2021 0 Yazar: admin

Bir WhatsApp grubunda karşıma çıkan, Arka Sokaklar 159. Bölüm içeriğinde bulunan Hüsnü Çoban’ın yaptığı çok tehlikeli inişten bahsedeceğim.

Öncelikle bu durumu tek açıdan incelemek mantıklı olan fakat İple Erişim açısından çok incelenemeyeceği için inişi Tırmanış ve Mağaracılık adı altında da inceleyeceğiz.

Videoyu buraya bırakacağım ve bizi ilgilendiren kısmı 6:30 da başlayacak. Yazıyı okudukça ilerlete bilirsiniz.

İsterseniz ilk önce “İple Erişim” açısından inceleyelim:

Daha önce iple erişim için dizi setinde bulunmuş biri olarak Türk Dizi setlerinde iple erişim’e uygun sahne yaptırmak çok kolay bir iş değil, yani kimse “Mechanic Resurrection” filminde bulunan “Jason Statham” performansı beklemesin. Bizim dizi setlerinde senarist genel olarak tehlikeli bir iş yapıyor ve bunu duygusal bir olaya bağlayıp, bizim insanımınız kendi canını tehlikeye atarak kendi milletini böyle kurtarır demeye getiriyor. Bundan kaynaklı çok güvenli havası katan kemer kullanmak çok mümkün olmuyor, ek olarak yine Türk Dizileri özellikle interaktif platformların popülerleşmesi sonucu geleneksel televizyonda çok fazla bütçe ayırmıyor ve böyle bir sahne için Dublör kullanımı çok mümkün olmamakta. Yine iple erişim ekipmanlarını çıkarıp çok fazla malzeme gösterirseniz dizi oyuncusu “Saçmalamayın insanlar bu işi yapmak için yıllarca eğitim alıyor ben burada bunu yapamam” tepkisini verebiliyor haklı olarak. Peki bunun için bu kadar kötü bir teknik kullanmak mantıklımıydı, daha iyi ne yapılabilirdi?

Bu sahnede kahraman Türk Polisi Hüsnü Çoban hem kendisini hem Suat ve Çocukları 🙂 hem de yaralı kızımızı öldürebilecek bir delikanlılık yapmış (“e iyi de Hüsnü gitmese kız zaten ölcekti diyenler için yazının devamını okumalarını tavsiye ediyorum”).

İlk Hata ile başlayalım isterseniz.

06:33 : Mesut: “Sivil Savunmayı arayın yakında jandarma var ise haber versinler”. Burada direk jandarmaya haber vererek süreyi kısaltabilirlerdi.

06:39: İsmini bilmediğim karakter: “abi o kadar vaktimiz var mı? yaa”. Bu sağlık çalışanlarının düşünmesi gerek bir konu, polis kardeşimiz gereksiz heyecan yaratıyor. Hüsnü’de bu durumu yok kardeşim yok diyerek daha da dramatikleşiyor. Bunların hepsi olayda kaza ihtimalini artıran düşünceler.

06:55: Ekip mantıklı bir soru sormuş burası doğru inmemesi gerekiyor. Hüsnü profesyonel gibi ipi ve kemeri kullanmaya başlıyor ama giymeden önce inspectionları yapıldımı malzeme sıkıntılımı değil mi hiç sorgulamadı. Ve görüldüğü kadarıyla ipin üzerinde bilgi etiketi ve kemerin üzerinde bakımı yapıldığına dair bir işaret yok.

07:07: Baş komiser iyi bir yönetici olmadığını kanıtlıyor. Hem Hüsnü’ye sözünü geçiremedi hem de işi durdurması gerektiği halde durdurmadı. Bu komiserin asla iyi bir ekip şefi olamayacağının videolu kanıtı. Ayrıca Hüsnü’nün bu işi yapabileceğine dair yeterliliği ve belgeleri olup olmadığını sorgulamadı.

07:20: Mesut durumun farkındaymış gibi konuştu “abi çekmez felan” doğru bundan emin olmak gerekiyor (kavuklu olacak zekaya sahip olduğunu birazcık gösterdi bizlere) fakat ekip arkadaşının hazırlanmasına yardım ediyor. Bu durumda Mesut’un yardım etmemesi ve ekip arkadaşını engellemesi gerekirdi.

07:30: Eldiven’i düşünen arkadaş keşke Kask’ı düşünseymiş. Aynı zamanda eldiven iş için standartları olmayan baya pamuklu günlük eldiven.

07:40: Mesut ne olduğunu bilmediğim bir düğüm atıyor, aynı zamanda kemer sadece konumlanma halkalarından oluşuyor ve bacak halkaları yok. Muhtemelen eskiden direk işi yapan insanların konumlanmak için kullandığı sanayide yapılmış ölümcül kemerlerden. Ayrıca kemerde asılı olan karabina malzeme bile asarken iki kere düşünmeniz gereken dandik karabinlerden ve ipin sonunu düzgün yakmadıkları için ip dağınık görünüyor. Temel olarak bu saatten sonra İple Erişim açısından incelemenin çok bir mantığı yok zaten tek ip kullanıyorlar isterseniz Tırmanış açısından inceleyelim.

Tırmanış açısından hatalar:

07:59: Öncelikle ip “Yarı-Statik” gibi görünüyor (hırdavat ipi olmadığından şüpheliyim) böyle bir durumda dinamik tırmanış ipi kullanmaları gerekmekteydi. Aynı zamanda emniyet alma şekli oldukça saçma ve güvensiz, böyle bir durumda iniş yapan kişinin sabit bir istasyondan tırmanış için üretilmiş bir iniş aletiyle inmesi daha mantıklıydı. Yada indiren emniyetçilerin bir iniş aleti ve kemer ile Hüsnü Çoban’ı indirmesi gerekmekteydi, bu işin başını çeken Komiser Bey’i ve sayın Kavuklu Mesut’u kınıyoruz.

08:06: Resimde gördüğünüz gibi pay ver derken olayın bokunu çıkarmışlar. Hüsnü hem “L” pozisyonuna gelip kemere yük bindirmemiş hemde ayağı kaydığında statik bir ipe bindireceği fall factor olayını elinden geldiğince artırmakta. Resmen iniş yapmıyor sadece ipe tutunuyor.

08:14: Oldukça salınımlı bir iniş gerçekleştiriyor. Hem ip uygun değil hem kemer hem de iniş tekniği, bu durumda salınımlı inmek ölümcül. Bu saatten sonra Tırmanış için incelemek de çok mantıklı değil.

İsterseniz bundan sonra mağaracılık açısından inceleyelim.

Mağaracılık açısından hatalar.

08:20: Tırmanış için olan hataların hemen hemen hepsi mağaracılık için de geçerli. Sadece ip statik olduğu için SRT açısından salınım olayı çok daha tehlikeli ve kabul edilemez. Aynı zamanda sabit bir istasyon olmadan iniş yapmak SRT açısından imkansız.

08:34: Tam bu noktadan sonra ip cayır cayır sürtmeye başlıyor. SRT’ye ait hiç bir manevrada kabul edilemez bir durum. İpin kayaya temas etmesi bile başlı başına iniş hatası. Bu durumda Hüsnü Çoban orada istasyon alıp veya takıl-geç kurup sürten bölgeden uzaklaşmalıydı.

09:25: Burada Komiser ve Kavuklu oldukça tehlikeli bir hareket yaparak ipe girmedikleri halde yamaç kenarında durmaktadırlar. Bu durum oldukça tehlikeli.

09:51: İyi başladı kötü bitti. Mağaracılıkta kurtarma durumunda yaralının yanına Doğada İlk Yardım Eğitimi olan mümkünse sağlık sektöründe çalışan “First Responder” adını verdiğimiz mağaracılar iner. Tabiki ilk yardım/acil yardım yaparak ve gerekliyse ilk yardım çadırını kurarak, müdahale edecek sağlık çalışanı mağaraya indirilene kadar yaralıyı hayatta tutmaya çalışır. Yaralının durumu çok kötü değilse sedyelenir ve çıkartılır. Burada Hüsnü Çoban ilk yardıma dair sadece bilinç kontrolünün ilk aşamasını yaptı. Sonra olabilecek bütün hataları yapmaya başladı. Yaralı çok kötü durumda.

10:50: SRT için asla böyle yaralı çıkarma yapılmaz. Yaralı sedyeye yatırılabilecek kadar iyileşmeden ve hayati tehlikeyi atlatmadan asla bölgeden uzaklaştırılmaz. Direk bulunduğu yerde müdahale edilir. Dahası sedye için ip hattı oluşturulmadan ve yaralı sedyelenmeden ipe çıkılmaz. Bu senaryo gerçek olsaydı hem Hüsnü hem de yaralı kardeşimiz çoktan hayatını kaybetmişti.

Yani hem iple erişim, hem tırmanış hem de mağaracılık için zararlı bir sahne. 🙂

Sonuç olarak buraya kadar aslında çok gerçekçi olmayan bir şey inceledik sonuçta ne Hüsnü ne de diğer ekip kask bile takmadılar. Gerçekçi olan tek inceleme şu, Türk Dizileri bize gereksiz tehlike alma olayını duygusal temalarla normalleştiriyor. Bu olayı aslında kınamamız gerekirken helal olsun adam tehlike altına girdi ve kurtardı işte Kahraman Türk polisi temasını yüklemeye çalışıyor. Gerçekte olay şu şekilde; Hüsnü ve ekibi bilmedikleri bir işi bilinçsiz bir şekilde yaptılar, aynı zamanda set ekibi belki profesyonel destek aldığını düşünüyordu fakat oldukça amatör bir iş yaptılar, belki Özgür Ozan bekli de dublörü böyle bir bilinçsiz hareketle üzücü olaylar yaşayabilirdi, aynı zamanda set ekibinin iş güvenliği konusunda yetersiz olduğunu bize sergilediler. En azından tırmanış standartı olan bir kemerle daha düzgün tekniklerle iniş yapılması orada destek veren ekip bilinçli olsaydı sağlanabilirdi. Şahsen ben yıllar önce gittiğim sette çalıştığım ekip şefi  tarafından, çok daha güvenli bir şekilde bu işin yapılabileceğine ve sanat yönetmeni ile oyuncuları ikna edebileceğine şahit oldum.