Mağara Filmleri

Share

Mağaracılık İçerikli Filmler

Mağaracılık sandığımızdan çok daha az popüler olan bir spor ve mağara sandığımızdan daha tehlikeli bir ortam. Hepimizin bildiği gibi kapalı alan çekimleri oldukça zor ve zahmetli, mağara koşullarının da üzerine eklenmesi sonucu “mağara filmleri” yapımı oldukça çekilmez olmakta. Zaten bir fotoğraf çekimi bile mağarada oldukça zorlayıcı , filmi siz düşünün.

Her şeye rağmen buna katlanılıp birçok mağara içerikli film çekilmiş. Bu sektörde mağara konu alınması birkaç sorun doğurmuş. En başta profesyonel olarak mağaracılık ile ilgilenen sayısının oldukça az olması. Peki bu ne demek? Tabi ki beyaz perdeye izleyici çekmek zorunda olmak demek.

Diğer sorun soğuk hava şartları ve zorlayıcı ortam olması. Bu da meşhur olarak tabir ettiğimiz ünlülerin bu tarz filmlerde oynamayı tercih etmemesi demek.

Peki bu filmlerin izlenmesi için ne yapılmalı ?

Tabi ki olmayan canavarlar ve olmayan heyecanlar katılmalı. İnsanların sinemada aradığı korku heyecan ve gerilimler artırılmalı. Durum böyle olduğundan, düzgün tekniklerin beyazperdeye yansıması ihtimali oldukça az olmuş, odak nokta genelde yaşanacak olaylar. Açıkçası mağaracılar bu konulara darılsa da sektör içindeki insanlara hak vermek zorundayız. O kadar masraf yapıldı nasıl karşılanacak.

Neyse mağara içerikli filmlere bir göz atalım:

Sanctum (2011)

Mağara Filmi

Muhtemelen mağaracılar ve dalgıçlar arasındaki en popüler filmlerin başını çeker. Çünkü mağarada başınıza gelebilecek kazaların en popülerlerini abartılı bir şekilde canlandırmıştır. En çok dikkatimizi çeken nokta küçük bir led lambasının mağara dalışı yapan kardeşimiz aracılığıyla koca mağarayı aydınlatması ve ıslak kayada başarılı tırmanışlar yapılması.

The Descent / Cehenneme bir adım serisi (2005 – 2009 )

The Descent

Mağaracılık teknikleri diğer filmlere kıyasla biraz daha güzel işlenmişe benzemekte, fakat o haliyle bile oldukça eksik. Yine dikkatimizi çeken en vurucu nokta Petzl ASCENSION marka el tırmandırıcısı ile onlarca mağara canavarını öldürmeyi başarabilen ablamız oldu.

The Cave / Mağara (2005)

the cave

Bu film sulu bir mağaraya giren profesyonel insanları anlatıyor. Sonunun şaşırtıcı bitmesi dışında, ATC ile zıplayarak kasksız bir şekilde mağaraya atlayan ablamız dikkatimizi çekiyor. Şaşırtıcı olan kısmı bağlı olduğu ip öyle dinamik falan değil, bildiğimiz yarı-statik ipler. Zaten olması gereken hızın çok üstünde iniş yapıp sağ salim aşağıya inebiliyor. Tabi ki bu mağaracı gözünden, yoksa evrim geçirmiş insanımsı canlılar oldukça yaratıcı. Başında the’sı olmayan Cave isimli film ile çok fazla karıştırılmakta.

Cave / Mağara (2016)

mağara 2016

Tek bir takoza güvenip, cayır cayır sürten dinamik ipe, Petzl Corax tırmanış kemerine garip bir şekilde bağlanmış sürtünme karabinası olmayan Stop Desendörle girilmiş. Tabi ki biz mağara olsak daha kötü cezalandırır idik. Merak etmeyin bu filmdeki tek canavar, mağaraya girmeden önce Grivel kask takarken mağarada Petzl’a dönen ve bu kaskı eski rus kasketi ile değiştiren, mağaraya daldıktan sonra kafasında Black Diamond kask gördüğümüz Victor’dur.

The Cavern / Mağara (2005)

Mağara 2005

Film Kazakistan’da bir mağara ekspedisyonu düzenleyen 7 genç mağaracımızı konu almış. Filmin başında siyahi mağaracı kardeşimizin ailevi meselelerini ateş başında dinledikten sonra başlarına bir iş geleceğini anladık. Bizi en çok sevindiren ilk kez bir filmde adam akıllı mağaracı tulumu giyen mağaracıların olması oldu. Sevincimiz çok uzun sürmedi ve tulumun üzerine tırmanış kemeri giydiler. Ayrıca utanmadılar mağaraya bildiğiniz kamp çantası ile girdiler. Yetmedi mağarada dinamik ip kullandılar. Küfreder gibi birde gri-gri benzeri bir iniş aleti kullandılar hemde kar eldiveni ile. Olsun yine de en garip mağara canavarımız bu filmde görülmekte.

Cave of Forgotten Dreams / Unutulmuş Düşler Mağarası (2010)

Aslında film demek saçma olacak, Unutulmuş Düşler Mağarası oldukça kaliteli bir belgesel. O yüzden gerçeklik den uzak olmayan bir mağara filmi izlemek istiyorsanız tam size göre. Ama korku ve gerilim arayan biriyseniz uzak durmanızda fayda var oldukça sıkılacaksınız.

 

World’s Biggest Cave / Dünyanın En Büyük Mağarası

En Büyük Mağara

Buna da film demeyeceğim çünkü bu da bir belgesel. Hem de National Geographic tarafından çekilmiş. İçerik olarak 1991 yılında Vietnam’da keşfedilen Hang Son Doon Mağarasından bahsetmekte. Bahsedilmesinin en önemli nedeni ise dünyanın en büyük mağarası olmasıdır. Dikkat edin “en derin” ya da “en uzun” dememiş çünkü onlar farklı mağaralar.

 

Jumartesi olarak iyi seyirler dileriz….

Comments are closed.