Mağarada Kanca Kullanımı

Share

Kanca mağaracılıkta bir çok alanda işimize yarayan güzide malzemedir. Biraz bahsetmek gerekirse kancalarımız bize mağara tırmanışında oldukça pratik hamleler, döşeme sırasında oldukça etkili konumlanmalar sağlar, dahası küçük boyutu ve taşıma kolaylığı sayesinde bir takım takoz taşıyormuş gibi fazlalık hissi yaşatmaz.

 

Öncelikle kanca kesinlikle emniyet noktası olarak kullanılmamalıdır. Neden diye soracak olursanız, kayanın küçük bir kısmına yaptığı baskıdan dolayı kayayı kırma ihtimali çok yüksektir, keza az hareketli durumda bile olsanız çıkma ihtimali çok yüksektir. Yine bu durumdan dolayı, kanca kullandığınız durumlarda çift emniyetle bağlı olmamız büyük önem arz etmekte. Ayrıca kanca kullanımı sırasında fark etmeden fall factor 1,6 nın üzerine çıkmanız olası bir durum, her ihtimale karşı jumarlı sistem dışındaki ekipmanlarımıza bağlı olmamız daha faydalı olabilir. Kancayı, kullanım sırasında uzun kısanınıza, emniyet ipinize veya doğrudan deltanıza bağlayabilirsiniz.

 

Marka marka inceleyecek olursak, en sık karşılaşıp kullandığımız kancadan başlayalım.

 

Petzl Goutte D’eau ve Reglette Kanca:

 

Geniş ağız kısmı ile bize daha rahat bir kullanım sağlayan Petzl Goutte D’eau kanca  kayanın kopma ihtimalini azaltmaktadır ve çoğu mağarada işimizi görecek fonksiyonel bir malzemedir, fakat daha özel işlerde (matkap deliklerine takmak gibi) kullanma amacınız varsa yanınızda fazladan daha küçük yapıya sahip Petzl Reglette modelini taşımayı tercih edebilirsiniz. Petzl’ın bu ürünlerde dikişli dyneema bağlantı perlonu hazır olarak gelmekte belki de bu sayede muadili Black Diamond Cliffhanger ve Grappling Hook un bir adım önüne geçmektedir. Fark ettiyseniz belki de demek zorunda kaldık çünkü bu konumlanma sırasında bir artı olarak gözükebilir, fakat tırmanış konusunda kendi bağlantımızı kancaya takabilmemiz bize güzellikler sunabiliyor. Yine söylemekte fayda var Black Diamond kancalarına bipod taban özelliği koyarak sağa sola oynamasını olabildiğince engellemiş bizce bu özelliği sayesinde çoktan Petzl kancalarının önüne geçmiştir.

Petzl Kanca

Petzl Goutte D’eau

Petzl Kanca

Petzl Reglette

Black Diamon Kanca

BD Cliffhanger

Black Diamond Kanca

BD Grappling Hook

Black Diamond Talon Kanca:

 

Bize 3 ü bir arada deneyimi yaşatan Black Diamond Talon kanca oldukça pratik ve çeşitli işlerde fazladan kanca taşıtmama konusunda oldukça iddialı. İlk bakışta gözümüze rakipsiz görünse de bir ayağını kullandığımızda diğer ayaklarının geniş bir açıda olması sebebiyle küçük bir alanda bol girinti ve çıkıntıya sahip kayalarda zor tutunma şansı sunmakta.

BD Kanca

BD Talon

Cassin Captain Hook Serisi:

Üç farklı uzunluğa sahip aynı ağız yapısındaki kanca serisi ile karşımıza çıkan Cassin markası İtalyan farkını ortaya koymuş sanırım. Yine Black Diamond’da da bulunan bipod taban sayesinde sağa ve sola fazla hareket etmememizi sağlamış.

Cassin Captain Hook

Mağara içerisinde üzerinizde bulunan kancanın, özellikle dar alanlarda sağa sola takılmaması için perlonuyla beraber şambrel lastiğine sabitleyebileceğinizi söyleyelim.

Cassin kanca

Captain Hook Şambrel

Bu arada kancaların hepsi çelik alaşımlı malzemelerdir, bizim alüminyum alaşımlı malzemelerimiz sadece kancanın perlon kısmına bağlı olacağı için hiçbir zarar görmeyecektir.

 

Petzl

 

Goutte D’eau: Geniş ağıza sahip, herhangi bir delik veya yüzeye tutunabilir. Perlonu kendinden. 46 gr.

 

Reglette: Küçük ağıza sahip, dar ve sağlam yüzeylere, matkap deliklerine tutunabilirler. Perlonu kendinden. 38 gr.

 

Black Diamond

 

Cliffhanger: Rotasyonu engelleyen bipod ayak yapısı. 42 gr.

 

Grappling Hook: Rotasyonu engelleyen bipod ayak yapısı. Daha negatif yüzeyler için uzun boy. 67 gr.

 

Talon: 4.8 mm den 13 mm ye kadar olan delik ve çıkıntılarda bize seçenek sunan 3 farklı ağız yapısına sahip pratik kanca. 48 gr.

 

Cassin

 

Captain Hook (s): Rotasyonu engelleyen bipod ayak yapısı. 21gr.

 

Captain Hook (m): Rotasyonu engelleyen bipod ayak yapısı. Daha negatif yüzeyler için “s”’den uzun yapı. 31 gr.

 

Captain Hook (l): Rotasyonu engelleyen bipod ayak yapısı. Daha negatif yüzeyler için “m”den uzun yapı. 51 gr.

 

Comments are closed.