Tayland Mağara Kurtarma

Share

Geçtiğimiz günlerde gündemde yer edinen Tayland Mağara Kurtarma Operasyonu başarılı bir şekilde bitti.

Bu operasyon yapılmadan önce neler yaşandı?

 

Lise futbol takımından 12 çocuk ve koçları Tayland’daki Tham Nuan Lang Non Mağarasında mahsur kalmıştı. Haberin kısa sürede yayılması ile az çok mağara kurtarma deneyimi olan herkesin bu konu üzerinde “ya imkansız” gibi düşünceleri sosyal medyaya yansımıştı. 

 

Sorun mağaradaki insanların dalış yapmadan kurtarılamayacak olmasıydı. Çünkü mağaraya giriş sonrası 5 ayrı pasaj su ile dolmuştu. Açıkcası oldukça tehlikeli olan mağara dalışı göz önüne alındığında, mağara dalışı yaparak kurtarma yapmak ve bu kurtarmayı 1-2 kişiye değil de 10 dan fazla insana uygulamak olabildiğince imkansız görülmekteydi.

Kazazedelerin beklediği bölge mağara girişinden 2 ile 3 km mesafe arasında bulunmakta ve bekledikleri bölge bulabildikleri en yüksek yerde olsa da su ile dolma riskine sahipti.

 

Peki operasyon nasıl başladı ?

 

Basında gördüğümüz kadarıyla ilk önce güçlü pompalar ile mağara içerisindeki su boşaltılmaya çalışıldı. Dışarıdan devamlı su girişi olması ve yağışların aralıklı olarak devam etmesi bu durumun işe yaramayacağına kanaat getirdi. Yinede suyun yükselmesini az da olsa engellediği için pompalama işlemine devam edildi.

Yüzeyden içeriye delik açılması düşünüldü, fakat çocukları beklediği oda yeterince geniş olmadığından, başlarına düşecek taşlardan zarar görmemeleri için bu yöntemden vazgeçildi. Ayrıca girişten 2-3 km ilerisinde bulunan odanın yüzeyden bulunması oldukça zordu. Her ne kadar haritası çizilsede haritanın hata payıyla nokta atışı yapmak neredeyse imkansız.

 

Umarız bu durum ülkemiz mağaracılarının “burası benim mağaram herkes bilsin” diye çizdiği haritalara son vermek için vesile olur. Daha düzgün biraz daha fazla istasyonla ama daha az hata payıyla harita çizmek, eğitimleri daha düzgün vermek çok da zor olmasa gerek.

 

Küçük bir dalış eğitimi ile, mağarada kalan çocukları eşlik eden mağara dalgıçları ile çıkarmak fikri en hızlı ve en pratik göründüğünden tercih edildi. Fakat hiç bir çocuğun yüzme bilmediği gerçeği biraz üzdü.

 

Kurtarma Nasıl Bitti?

Kurtarma kapsamında en kapsamlı desteği Tayland donanması ve Tayland’da bir dalış şirketi olan Belçikalı Ben Reymenants(45) verdi.

Ben Reymenants verdiği röportajda; ilk denemede sıfır görüş alanıyla sadece 100 metre gidebildiğini ve bu kurtarmanın asla olmayacağı düşüncesine kapıldığını açıkladı. Başarısız dalıştan döndüğünde ingiliz kurtarma ekibiyle karşılaştığını ve onlarla içerdekilerin yaşayıp yaşamadığını bilmediğini o yüzden içeridekilerin öleceğini kabul etmeleri gerektiğini konuşmuş.

 

Ardından Tayland donanma komutanıyla konuşan Ben Reymenants, bu içerdekiler taylandlı çocuklar ve tayland halkı ile yüzleşemiyorum o yüzden biz de deneyeceğiz cevabını almış.

 

Tayland donanması da başarısız bir şekilde geri dönmüştü. İngiliz mağara dalgıçları eve dönme kararı almak üzereydi. Fakat Reymenents 6-8 saatlik bir dalışın ardından 200 metreyi zorlamıştı. Ardından bir takım uyurken diğer takımlar devam etti ve yağmurun da durmasıyla operasyon hızlanmaya başladı.

Soldan Sağa: Reymenants, Chiang Rai Gov. Narongsak Osotthanakorn ve Maksym Polejaka

Yine birkaç başarısız dalışın ardından ulaşılan çocuklar görülünce umut olabildiğine artmış, Ben Reymenants’ın dediğine göre çocuklar oldukça mutlu ve motivasyonları yüksekmiş. Bunun en büyük nedeni takım koçlarının meditasyon seanslarıymış.

 

Sonuç olarak, çocuklar sedyelenerek iki dalgıç vasıtasıyla çıkarılacaktı.

 

Kurtarmanın en acı günü 6 TEMMUZ 2018

 

Saman KUNAN ismindeki dalgıç, havası bitmesi sonucunda boğularak hayatına veda etti. Gönüllü kurtarmacı eski Tayland SAS komandosu idi. Sanırım hayatını ortaya koyarak 12 küçük futbolcuya en büyük desteği Saman KUNAN gösterdi.

Saman Kunan

Kurtarmanın umut dolu günleri 8 TEMMUZ 2018

 

Mağara su seviyesinin düzgün olacağı günlerin bitmesine az kalmış olması sebebiyle operasyon hızlandırılmış ve 2 çocuğu rahat çıkarabilecek plan hazırlanmıştı. İki mağara dalgıcı arasına bir çocuk alarak 2 tüple refakat ederek dar alanları daldırmış ve bu uzun 8 temmuz günü 4 futbolcu çocuğun başarılı bir şekilde mağaradan çıkmasıyla tamamlanmış bulunmaktaydı.

 

Kurtarma için mutlu haberler 9 TEMMUZ 2018

 

Aynı taktikle 4 futbolcu çocuk bugün kurtarıldı, hiç beklenmeden hastanede tedavileri başlatıldı. Artık içeride 4 çocuk ve 1 koç kalmıştı. Sanırım hüzünlü bekleyiş artık mutlu bir bekleyişe dönüşmüştü. Kalanların dışarıya çıkacağından kimsenin şüphesi kalmamış ekip mağaradan çocukları çıkarma konusunda deneyim sahibi olmuştu.

 

Kurtarma’nın en güzel günü 10 TEMMUZ 2018

 

Artık mağarada bekleyen herkes için güneş doğmuştu. Operasyon başarılı bir şekilde bitmiş kalan 4 çocuk ve 1 takım koç’u çıkarılmış geri kalan her şey tıbbi personellere bırakılmıştı.Çıkan çocuklar ve takım koç’u Chiang Rai Prachanukroh hastanesinde zatürree tedavisi gördüler.

 

Ülkemizde bu operasyon kaynaklı neler yaşandı?

 

Sanırım gündemde ilk kez bu kadar mağara konuşulmuş, neredeyse bütün ülkelerden bir kaç mağaracı, mağaracılık adına konuşabilme fırsatı bulmuştu.

 

Bunların arasında Türkiye’de nasibini aldı.

 

Mağara Araştırma Derneği üyesi Tulga Şener NTV’ye,

 

Boğaziçi Uluslararası Mağara Araştırma Derneği üyesi Yaman Özakın AHaber’ de konuşma imkanı buldu.

 

Habertürk ve Milliyet olabildiğince gerçeklikten uzak bir haber yaparak, Türkiye’de olsaydı çok ağır sonuçlar yaşanırdı daha mağara haritalarımız bile yok, adam akıllı mağara dalışı yapacak adam yok tarzında konuştu. Hepimiz clikbait olarak düşünsek bile haber ciddiydi. Belki mağara dalgıcı konusunda haklıydılar ülkemizde çok fazla bulunmamakta, fakat dünya çapında da bol bulunduğu söylenemez.

 

Neyse ki Türkiye Mağaracılık Federasyonu geç kalmadı bir basın bildirisi yayınlayarak, ülkemizdeki binlerce mağaranın haritalandırıldığı ve 17 dernek/kulüp in/ün bu işi aktif olarak yaptığı gerçeğini hatırlattı. Ayrıca federasyona bağlı bir mağara kurtarma biriminin aktif olarak bulunduğunu da söylemeyi ihmal etmedi.

 

Dünya’da bu operasyon kaynaklı neler yaşadık?

 

Elon Musk çocuk boy denizaltı geliştirme kararı alarak operasyona destek vermek istedi. Her ne kadar SpaceX ve Tesla mühendisleri acele etsede, kurtarma ekibi sedye ile çocukları geçirme kararı almıştı.

Kurtarma Operasyonu Operatörü, Musk’ın Denizaltı Projesi için, her ne kadar sağlam ve sofistike olsa da yeterince pratik değil demişti.

 

Musk’ın su pompalama ve konum izleme hakkında yardımcı olma çabası, Tayland Kraliyet Donanması tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

Musk, twitter’dan yayınladığı video ile Los Angeles da bir havuzda yeni denizaltını denemesini insanlara tanıtmıştı. Kurtarma bittikten sonra bile tweet atmaya devam etmesi oldukça komik yorumları beraberinde getirdi.

Açıklama olarak bu operasyonda kullanılmadı fakat ilerde yaşanacak bir sorunda destek olabilmesi için denizaltı gelişecek denildi. Ayrıca bu projenin uzay da bir kaçış pod’u olarak kullanılabilecek hale getirileceğini de ekledi.

 

Ben Reymenents ise röportajında Discovery ve National Geographic gibi kanalların belgesel teklifinde bulunduğunu ve bunu değerlendireceğini söyledi.

 

Comments are closed.