Tibloc Nedir ?

Share

Farklara geçmeden önce Tibloc hakkında konuşmakta fayda var. Tibloc bizim karşımıza çıkabilecek en küçük tırmandırıcı, o kadar küçük ki prusik yapsanız daha büyük oluyor.

Tibloc

Boyutunun küçük olması güvenlik açısından bize hiçbir şey kaybettirmiyor aksine daha basit yapısı sayesinde malzeme deformasyonu oldukça az. Boyutunun getirdiği tek artı tabi ki bu değil, z-Rig(⅓ sistem) gibi çekme sistemlerinde bize çok büyük kolaylık sağlamakta. Bildiğiniz gibi çekme sistemlerinde ipin boşunu aldığımız alet ne kadar küçük olursa o kadar istasyona daha yakın yük çeker yada ipi gerdirmek istediğimizde daha iyi gerginlik sağlanır.

Aklınızda bulunsun çekme veya gerdirme işlerini oldukça fazla yapan bir insansanız yanına yakışan en güzel makara PETZL ULTRALEGERE’ dir. Bu makarayla Tibloc u aynı karabinaya takarak oldukça küçük ve pratik z-Rig sisteminizi yanınızda taşıyor olursunuz.

Petzl

Tibloc ve Ultralegere

Tercih edilmesinin bir diğer sebebi, buzul tırmanışları gibi ipinizin bol buzlu olduğu yerlerde bir tırmandırıcı tercih edecekseniz oldukça başarılı. Bol boşluklu yapısı ve geniş dikenli yapısı sayesinde ipimizin daha çok yüzey alanına yük bindirmekte ve daha iyi bir tutuş sağlamakta.

 

Gereksiz buzlanmış veya çamurlanmış iplerde karabina kontrolüyle rahatlıkla hareket ettirebiliyorsunuz çünkü ip yuvası genişliği diğer tırmandırıcılara kıyasla daha geniş kullanım imkanı sunuyor.

 

Diğer el tırmandırıcıları ile aynı standartları Tibloc bize vermekte. Hatta yeni ürettiği modelinde, Petzl’ın çok fazla uğraşmak istemediği UIAA onayı da bulunmakta.

 

Bunca güzel özelliği var iken tercih edilmemesinin bir kaç sebebi bulunmakta.

 

Bunların başında ergonomik sorunlar var. Her ip veya istasyon geçişi yaptığınızda, ipe takıp çıkardığınızda, kullandığımız karabinayı tamamen çıkarıp tekrar takmamız gerekmekte ve bu sırada dikkatli olup aleti düşürmememiz gerekmekte.

 

Düşürmemek için üzerinde bulunan küçük deliğin 2mm lik bir yardımcı ip ile bağlayıp ardından karabinaya takabilirsiniz. Bu tarz bir içerik, kilit özelliği olmayan Asap’larda da vardı. Yine de tedbiri elden bırakmamak gerek. Eğer Tibloc için üretilen delikli karabinalardan kullanmıyorsanız ip fark etmeden çıkabiliyor.

Petzl

Diğer problem ise yeteri kadar konforlu olmaması. Her ne kadar mağaracılık ve tırmanış için hafiflik çoğu zaman konforun önüne geçse de, iple erişim sektörü için durum böyle değil. Normalde el tırmandırıcısı kullanımında kolumuza yük bindirmek sakıncalı olsa da, söz konusu iple erişim teknisyenleri olduğunda taşıdıkları ağırlıklarla jumarladıklarında ister istemez el tırmandırıcısından destek almak zorunda kalıyorlar.

 

Bu durum yedek jumar seçiminde sadece karabinadan tutabildiğimiz Tibloc yerine, istediğimiz yerinden tutabileceğimiz Basic el tırmandırıcısını tercih etmemize sebep oluyor.

 

Dinamik ipte düşüş durdurucu olarak kullanılacaksa dikkat edilmesi gereken talimatların başında; takılışı sırasında ipin tırmandırıcımızı taşıyan karabinanın içinden geçmesi gerektiği yazmakta. Eğer ff: 0.4 üzerinde bir şok binerse hayati tehlike uyarısı var.

Diğer bir konu,sadece üretici firmanın önerdiği karabinaları tercih etmek zorunda olduğumuz noktası, bu da tamamen ipi sıkıştıran şeyin karabina olmasından kaynaklı.

Faydası olacak bir diğer önemli nokta ise karabinayla Tibloc’unuzu bileştirdiğiniz yardımcı ipin en fazla 12 cm olması gerektiğidir. Aksi halde yardımcı ipin ip yuvasına girme ihtimali bulunmakta.

 

Ve unutmayın ipteyken Tibloc’a asla elle temas etmeyip kontrolünü sadece karabinasından gerçekleştirmemiz gerekmekte.

 

Eski ve yeni modeller arasındaki farklar nelerdir ?

 

Tibloc I

Eski model Tibloc için üretici firma sadece oval karabinalar ile kullanmamız gerektiği konusunda bizi uyarmakta. Yeni modellere göre daha düz hatlara sahip ve tek parça tamamen metal, sadece 40gr ağırlığı var.

 

Tibloc II

Yeni model Tibloc delikli karabinalarla beraber çıktı ve beklenenin aksine bu delikli karabina oval değil asimetrik D şeklinde olan karabinalardı. Bu karabinalar sürgülü kilitli (screw lock) ve kilitsiz (non lock) olarak çıktı.

Ayrıca yeni model için üst kısmında plastik bir kaplama bulunmakta (sanırım bu sayede ters kullanma ihtimali azalmıştır). Daha agresif yapısı sayesinde ipte daha rahat durmakta.

 

Yeni modeli eskisine göre 5gr zayıflamış karşımıza 35 gr olarak çıkmış.

 

Bu arada siyah renkli tactical versiyonu Sm’D karabinasıyla beraber oldukça şık olmuş.

 

 

Comments are closed.