Yeni Petzl Stop

Yeni Petzl Stop

Ocak 23, 2019 0 Yazar: admin

Yeni Petzl Stop desendörün ilk deneme sürümü internet üzerinde oldukça hızlı yayıldı. Uzun zamandır bir güncellemeye sahip olmayan Stop indirici, şaşırtacak yeniliklerle karşımıza çıktı.

Petzl Stop

 

Bazı ülkelerde hala iple erişim sektöründe kullanıldığından mı yoksa mağaracılıkla uğraşanlar artık kendini Petzl’sız hissettiğinden mi bilinmez, yeni güncelleme oldukça yerinde olmuş. Biz içimizden “yaşasın Petzl artık mağaracıları sevindirecek” seçeneğini ön planda tutuyoruz.

 

İlk resimler Çin’deki bir fuardan internet alemine yayıldı. Dolayısıyla elimizdeki fotoğraflardan yola çıkarak bir gözlem yapalım istedik, piyasaya düştüğü an sahip olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Paylaştığı için Qi Woo ya minnettarız.

Petzl indirici

Gördüğümüz an ilk dikkatimizi çeken kocaman stop kolu oldu. Mağarada dar inişlerde problem çıkaracak mı ? sanırım denemeden öğrenemeyeceğiz.

 

Diğer bir soru işaretimiz yıllardır, Stop indiricinin kolu sadece acil bir durumda sizi tutması içindir frenleme yapmak tehlikeli ve malzemelerinize zarar vericidir diye eğitimlerde bas bas bağırdığımız ve uyardığımız gerçeğini artık değiştirmemiz gerekecek mi oldu. Fazla düşünmedik ve fotoğraflardan EN-15151-2 standardını gördük, anladık ki sportif kullanımda frenleme sistemini aktif olarak kullanabileceğimiz bir Stop indiricimiz oldu. Stop tercih eden mağaracıların uzun inişlerde çektiği back-up eli ağrısına güzel bir son geldi ya da tam kilit atmadan stop kolunu olur olmadık yerlerde kullanan bilinçsiz mağaracılara yaşamak için bir umut. Unutmayın iple erişim için kullanabileceğiniz bir ibare halen yok.

Yeni stop

Yine fotoğraflardan bakarak rahat bir şekilde söylüyoruz ki yeni Stop 8,5 mm ve 11 mm arası iplerden kullanılabiliyor. Peki bu ne demek? Bu Stop indiricimiz neredeyse bütün mağaracılık ipleri ile uyumlu demek, hafiften Rig 2 ye geçmeye hazırlanan mağaracıları tekrar Stop indiriciye döndürecek geçerli bir sebep sanırım.

 

En güvenli tarafı Stop indiricinin artık değiştirilebilir bobinlere sahip olmaması. Sırf düzgün bobin değişimi yapamadığı için kaza yaşayan insanlar vardı. Madem talimatlara uyarak bu işi yapmıyorsun bobin eridiğinde cihazı at demiş Petzl. Zaten Rig 2 de kullanılan zikral alaşım Rig 1 e kıyasla çok daha uzun süre sürtünmeye dayanıklı bir materyaldi, aynı alaşımdan yapılmış ise ortada çok bir sıkıntı yok.

 

Sonuç olarak eğlenceli bir kullanım talimatı bizi bekliyor olacak. Şu an avrupa pazarı için satış tarihi belirtilmemiş bu da demek oluyor ki en az bir senemiz var.

 

Stop kolunda bulunan delik de dikkatimizden kaçmadı fakat kullanım talimatı çıkmadan o deliğin uzaktan frenleme için mi yoksa kalıptan çıkış sonrası hatırası mı olduğunu öğrenemeyeceğiz.

 

Bonus olarak, yeni Freino karabin ve Simple indirici fotoğrafı da bulunmakta. Aslında Simple mağaracılık için daha çok tercih edilen bir indirici olduğundan yeni güncellemeleri daha çok hak ediyor diye düşünüyorduk fakat sadece metal alaşımı değişmiş gibi görünmekte. Gördüğümüz civata bize bobinlerin değiştirilebilecek olduğunu gösterirken, yeni teknoloji metal alaşıma sahip olmanın Simple kullanıcılarına yeterli olacağını düşündük. Adı üstünde “Simple”, zaten bu yüzden sevmiyormuyuz ? 🙂

freiono, simple

Freino’ya gelince en çok şikayetçi olduğumuz iki problemde çözülmüş gibi görünüyor.

 

1- Çabuk eriyen sürtünme kısmının et kalınlığı artırılmış.

 

2- Kocaman kapısı bulunan ve oramıza buramıza takılan, sürtünme kısmı kapı aralığı biraz daha küçültülmüş.

 

Sanırım çamur muhabbetine çözüm olarak üçlü kilit yerine halen ikili kilit kullanılmış. Yine de bilemeyiz belki TL olan modeliyle piyasaya sürülür.