Black Diamond ATC Guide / ATC-Alpine Guide Emniyet Aleti

Share

“Petzl’ın Reverso’su varsa benim neden olmasın” diyen Black Diamond, ATC Guide’ı çıkardı. İyi ki de yaptı Reverso yüzünden negatif yüzey arar olmuştuk.

Aslında sorarlar insana, millet GRIGRI + lar ile uğraşırken nereden geliyor bu rahatlık diye. Sanırım piyasadaki açığı yakalayan BD kaçırmadan üretivermiş.

Bildiğiniz gibi Petzl Reverso’da istasyona asabileceğimiz delik yere paraleldi, BD ATC Guide’ında yere paralel olmayan bir delik yapmış, doğal olarak artık slot ve pozitif yüzeylerde istasyona sabitlemek istediğimiz ATC’mizin karabina taktığımız kısmı ya da ipimiz kayaya sürtemeyecek.

Petzl Reverso Emniyet Aleti

Black Diamond ATC Guide Emniyet Aleti

Bunun dışında iki ayrı model çıkarmış, bunların arasındaki farklar, renkleri ve ip kalınlıkları.

ATC Guide : Tek ipte 8.9 – 11 mm aralığında, 1/2 ipte 8.1 – 11 mm aralığında ve ikiz ipte 8.1 – 11 mm aralığında kullanılabiliyor. Ayrıca eflatun ve koyu gri renk seçeneği ile sunulmuş.

ATC-Alpine Guide : Tek ipte 8.5 -9.0 mm aralığında, 1/2 ipte 7.3 – 9.0 mm aralığında ve ikiz ipte 6.9 – 9.0 mm aralığında kullanılabiliyor. Sadece yeşil renk seçeneği ile sunulmuş.

Nasıl Kullanılır Bu Emniyet Aleti;

Aslında Reverso ile hemen hemen aynı kullanıma sahip, biz yinede Black Diamond’ın 20 mega piksel kullanım kılavuzuna bir göz atalım.

Doğal olarak ilk önce ipimizi düzgün yerleştirmemiz için bizi uyarmış. İşiniz bittiğinde ekip arkadaşınız ile birbirinizi kontrol etmeden tırmanışa başlamayın demiş.

Ardından istasyona nasıl asmamız gerektiğini bize güzel bir şekilde anlatmış.

Diğer tarafında bulunan konumlandırma deliğinin yardımcı ip yardımı ile nasıl kullanılacağından bahsetmeyi de ihmal etmemiş. ( Petzl Reverso’da bu delik karabina gidecek kadar büyüktü. )

Sıkça yapılan yanlış kullanımlar ise şu şekilde sıralanmış;

Ölümcül hatalar ise şu şekilde sıralanmış:

Atc den çıkan ipin bırakılması;

Karabinimizi sadece atc nin çekeri olmayan tutucu telinden geçirmek;

ATC yi kemerimize takmamız gereken yerden istasyona takmak;

İstasyona düzgün astığımız ATC’nin sürtünme karabinini bir yere sabitlemek;

İstasyona sabitlenen ATC’nin ipini ters girmek;

Bir de ATC’yi takoz olarak kullanmamamız gerektiğini itinayla göstermişler. Bunun burada gösterilmesini sağlayan arkadaşı yaratıcılığından dolayı tebrik ediyoruz;

Malzemenizin başına buradakilerden herhangi biri gelirse bir daha asla o malzemeyi kullanmamamız gerektiğini hatırlatmayı da unutmamış.

Bu arada ürün temizliği konusunda Black Diamond, sabun dahi hiçbir kimyasal kullanmadan sadece ılık su ile temizleyin demiş.

Üzen kısma gelirsek, Black Diamond bizim için en karizmatik tasarımların markasıydı, bu üründe pek göremedik. Açıkçası ATC Pilot modelindeki asaleti bu aletlerde de beklemekteydik.

BD Pilot ATC

Bu yazı yazıldığı tarihte, BD Guide ATC Fiyatı : 180 – 200 TL  arasında.

Her ihtimalde uyarmakta fayda var bu ürün dinamik ip için tırmanışa uygun üretilmiştir. İple Erişim işlerinde kullanılması çok tehlikelidir !

Leave A Reply