Bursa’da Kamp ve Tırmanış

Share

Bursa’da Kamp Atıp Spor Tırmanış Yapabileceğiniz Yerler ?

Günümüzde birçok ilde spor tırmanış yapanlar için oldukça fazla sektör ve rota mevcut. Fakat bazı yerler yavaş yavaş tırmanış bahçesi adı altında (sözüm ona olimpos gibi) kamp atmamıza izin vermeyip bizi bungalow evlere ve ücretli kamp alanlarına mecbur bırakmakta. Hatta sırf daha çok rota olsun diye, geleneksel rotalarda şuursuzca boltlanıp, güzelim çatlakların ırzına geçilmekte.

 

Bursa’da da “ya şurdan bi arazi alsak ilerde tırmanışçılara kiralarız” zihniyetinde oldukça fazla insan bulunmakta.

 

Hazır ücretsizken gidip kamp atabileceğiniz, ve tırmanış yapabileceğiniz bir kaç bölgeden bahsetmek istedik.

 

Bursa Narlıdere Tırmanış Bahçesi:

(10/8)

Narlıdere kamp alanı rotalara biraz uzak olan fakat kamp alanı muazzam derece güzel olan bir yer. Uludağ Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu (UDDST eski adıyla UDK) her sene 2-3 kez burada temel kampçılık ve kaya tırmanışı eğitimi vermekte.  Derenin yanına kamp atma fırsatı bulunan yer için değerlendirmemiz 10 üzerinden olursa şu şekilde.

 

Su kaynağına ulaşım.10/8 (5 dakika mesafede)

 

Kamp alanı.10/10 (Kayalıklar arasında ve bol ağaçlı gölge de dinlenme imkanınız oldukça fazla)

 

Rotalara yakınlık.10/4 (Bi 15 – 20 dakika yürüyüp dik bir patikadan çıkmak zorundasınız)

 

Rota ve sektör yoğunluğu.10/6 (Bir olimpos bir geyikbayırı olamasa da Bursa’nın en çok rotası olan bölge.)

 

Market ulaşımı.10/8 (Rotaların yoğun bulunduğu bölge ve kamp alanı arasında köy marketi bulunmakta.)

 

Toplu taşıma ile ulaşım. 10/9 (En fazla 2 vasıta değiştirerek çok rahat ulaşabilmektesiniz.)

 

Piknikçi nezaketi. 10/2 (Eğer haftasonu gitmeyi düşünüyorsanız kamp atmayı düşünmeyin, çünkü son zamanlarda, derede yüzülebilmesi sebebiyle suriyeli ve arap vatandaşlarımızın oldukça ilgisini çekmekte, rahat edemezsiniz.)

 

Ve bizden 10 üzerinden 8 aldı.

 

Onun dışında bonusumuz olsun, kamp alanının olduğu bölgede bir kaç tane tırmanılacak rota bulunmakta. (Özellikle yeni başlayanlar için çok kolay bir adet rota da var)

 

Bu bölgedeki piknikçi insanların %90’ı doğa ya saygısız. Dolayısıyla yazın çok kirlenmekte. Yanınızda büyük bir çöp poşeti götürürseniz en azından 1 poşet de siz doldurmuş olursunuz. Yazın gelen piknikçiler genelde kuran kurslarının etkinliğinde gelip seküler insanlara zındık gözüyle bakan tipler aman dikkat edin, yanınızda bir şişe şarap getirirseniz yanınıza çok yaklaşamıyorlar.

 

Bursa Gündoğdu

(10/6)

Gündoğdu Bursa’nın güzel manzaraya sahip çıplak bir tepesi. Geleneksel ve sportif bir çok rotası bulunmakta. Arazide ağaç olmaması sebebiyle güneşte ve rüzgarda sizi oldukça rahatsız edebilmekte. Etraftaki anten ve alıcılar bolca radyasyon yediğiniz hissini vermekte. Yine de manzarası yanında geri kalan her şeyi bir kenara bırakıp bizi kendine karşı hayran bırakmakta.

 

Burada piknikçi çok göremezsiniz, sadece akşam üstü şahinciler gelip manzaraya karşı bir kaç bira içip bir de sizin tırmandığınız yere gelip meraklarını gidermektedir. Eğer “abö söz dağcümüsünüüzz” lafından sıkılmadıysanız çok bir sorun yaşamazsınız.

 

Onun dışında mağaracılar her sene en az bir kere bu alanda mağara kurtarma çalıştayı düzenlemekteler. Rotalara zarar vermeden kayaları oldukça fazla boltlamak zorunda kalıyorlar. Sportif tırmanışta görmediğiniz küçüklükte, kulaksız boltlar görürseniz bilin ki mağaracılar yapmıştır, ellemeyin onlara zararsızdır, başka bölgeleri delik deşik etmemek için bir kaç yeri her zaman kullanıyorlar. Gündoğdu da bu bölgelerden birisi.

 

Ayrıca Uludağ Üniversitesi Mağara Araştırmaları Spor Topluluğu(UMAST), her sene 2 defa temel mağaracılık eğitimini burada vermekte.

 

Puanlamaya geçelim:

 

Su kaynağına ulaşım.10/5 (15 – 25 dakika mesafede)

 

Kamp alanı.10/5 (Kayalıklar küçük ağaç hiç yok yine manzarası sayesinde 5 puan aldı)

 

Rotalara yakınlık.10/10 (Kamp alanı rotalara sıfır kurulabilir)

 

Rota ve sektör yoğunluğu.10/3 (Oldukça az rota bulunmakta, eğer geleneksel tırmanışa hafiften başlayacaksanız tercih edebilirsiniz, çatlaklar çok boltlu değil)

 

Market ulaşımı.10/4 (Market 15-25 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde)

 

Toplu taşıma ile ulaşım. 10/7 (Köy merkezine kadar Bursa merkez den tek vasıtayla gelmeniz ve 15-25 dakika yokuş yukarı yürümeniz gerekmekte.)

 

Piknikçi nezaketi. 10/9 (Çok az insan gelmekte, gelenlerde birasını yudumlayıp çekip gitmekte.)

Manzarasının hatırına 10 üzerinden 6 alabildi.

 

Bursa Gelemiç Tırmanış Bahçesi

(10/7)

Yeni yeni rotaları açılan bu bölge yeşilden oldukça nasibini almış güzel bakir bir alan. Deresine kano, mağaralarına ışık, kayalarına takoz olabileceğimiz bu alanda mutsuz olmak mümkün değil. Çok geniş bir alana sahip fakat kayıtlı geleneksel bir rotaya rastlanmamakta. Tırmanış camiasını ne kadar cezbedecek bilemiyoruz fakat bizi oldukça cezbetti.

 

UMAST Eğitmen eğitimini bu bölgede vermekte, elinde matkapla,dinamik ip ve yarı statik iple beraber tırmanan insanlar görürseniz şaşırmayın.

 

İsterseniz oylamaya başlayalım:

 

Su kaynağına ulaşım.10/7 (Kamp yerinize göre değişmekte)

 

Kamp alanı.10/9 (Bazen kendinizi çok yalnız hissedebiliyorsunuz oldukça uzaklardasınız )

 

Rotalara uzaklık.10/8 (Kamp alanınızı rotaların oldukça yakınına kurabilirsiniz)

 

Rota ve sektör yoğunluğu.10/5 (Yeni yeni açılıyor bekleyeceğiz.)

 

Market ulaşımı.10/2 (En yakın market oldukça uzakta, alışverişinizi fazlasıyla yapıp geliniz.)

 

Toplu taşıma ile ulaşım. 10/2 (Bireysel aracınız yok ise oldukça zor.)

 

Piknikçi nezaketi. 10/10 (Çünkü piknikçi görmek neredeyse imkansız.)

 

Geleceğinin verdiği umut ile 10 üzerinden 7 alabildi.

 

Tabiki Bursa’da daha farklı yerlerde tırmanış yapmanız mümkün. Şimdilik en popülerlerine bakmış olduk. Yakında daha güzel Rota ve Sektörlerle sizinle olacağız (Özellikle Boulder için kapsamlı bir yazımız olacak). O zamana kadar Facebook ve Instagramdan takip etmeniz dileğiyle…

Comments are closed.