Tırmanış Filmleri

Share

Elimizden geldiğince filmlere dizilere kitlendiğimiz bu dönemde sırasıyla en beğenilen tırmanış filmlerinden söz ettik.

30 gün ücretsiz seçeneği olduğu ve çok seçenek barındırdığı için, ilk önce Amazon Prime üzerinden izleyebileceğiniz filmlerden bahsedeceğiz.

İşte sizin için bir sayfada toparlanmış 29 film.

  1. MERU

Üç tırmanış partnerinin hikayesini anlatan bu film esasında yollarını bulmalarındaki çabayı konu almakta. 2015 yapımı bu film (esasında belgesel) 2015 Sundance Film Festivli’nde ödül kazandı.

Bu filmi Amazon Prime’dan izleyebilirsiniz.

Meru filmi

2. Fine Lines

Tırmanış dünyasının 20 büyük isminden bahseden bu film, bulundukları psikolojik ve fiziksel dünyalarından bahsetmekte.

Bu filmi de Amazon Prime dan izleye bilmektesiniz.

Fine Lines Tırmanış Filmi

3. Dirtbag (The Legend of Fred Beckey)

Fred Beckey ismindeki asi tırmnışçının hikayesini anlatan bu film, öncü tırmanışları ve hayat öyküsünden bahsetmekte.

Amazon Prime da bulabilirsiniz.

dirtbag

4.Valley Uprising

Yosamite Vadisindeki tırmanışçılar ile Milli Park Servisinin muhafazakar güçlerinin arasında geçen sıkıntıların ve vadinin bütün nesillere anlatılması gereken özgürlük hikayesini anlatmakta.(2014 Yapımı)

Amazon Prime’dan izleyebilirsiniz.

Yosemite belgesel

5.Assault on El Capitan

Temmuz 2011’de 42 yaşındaki Ammon ve 22 yaşındaki kız arkadaşı Kait , Yosemite s El Capitan Wings’de Wings of Steel’in bir daha asla tekrarlanmayan yoluna tırmanmak için yola çıktılar. İkinci tırmanış takımını beklemek, tırmanmak için Ammon’dan daha iyi bir insan gibi görünmüyordu ama Kait bir partner için en iyi seçimdi Bu tırmanış yeteneklerini ve ilişkilerini test edecekti Wings of Steel’in hikayesi kısmen efsanedir.

Amazon Prime’dan izleyebilirsiniz.

El capitan film

6.Craig’s Reaction

Colorado tırmanışçısı Craig DeMartino’nun, 2002 de başına gelen olaydan sonra günlük yaşam öyküsü ele alınmış.

24 dakikalık kısa film.

tırmanış filmi

Amazon Prime’dan izlenebilir.

7.SHIVAAY

Rus mafyasına karşı savaşan bir buzul tırmanışçıcı, kızını kurtarmaya çalışıyor. Daha çok aksiyon filmi sevenlerin tercih etmesi gereken bir film.

tırmanış filmleri

2016 yapımı bir film.

Amazon Prime’dan izlenebilir.

8. REDEMPTION (The James Pearson Story)

Geleneksel tırmanışçı James Pearson’un, Birleşik Krallıktaki en iyi tırmanışçı olmak istemsinin serüvenini bizlere aktarmış.

Redemption Film

Film 2016 yapımı.

Amazon Prime’dan izlenebilir.

9.AFRICA FUISON

Alex Honnold ve Hazel Findlay’ın Afrikada bulunan en zorlu rotaları tırmandıkları, nefes kesici belgesel. 

Climb Film

2016 yapımı.

Amazon Prime’dan izlenebilir.

10.The Rapture of Free Soloing on Acid

Bu film efsanevi tırmanma fotoğrafçısı ve Stone Master Dean Fidelman’ı konu alıyor.

Fidelman, 1970’lerde Yosemite Vadisi ve Yeşu Ağacı’ndaki serbest tırmanma devriminin ön saflarında yer aldı ve John Bachar, Lynn Hill, Ron Kauk, John Long ve diğer birçok yetenekli tırmanışçı ile fotoğraf çekti.

tırmanış foto

Film 2020 yapımı.

Amazon Prime’dan izleyebilirsiniz.

11.Wide Boyz

Tırmanış sert, ağrılı ve kanlıdır.

İngiltere’den iki tırmanışçı Pete Whittaker ve Tom Randall, bu dünyayı keşfetmeye ve dünyanın en zor rotolarına tırmanmaya başladılar. ABD turuna başlamadan önce çoğunlukla banliyö Sheffield bodrum katında baş aşağı asılı kalan iki yıllık acımasız bir eğitim rejimini tamamlıyorlar. Tur, nihai offwidth test parçasının, dünyanın en zor offwidth’i olan Century Crack’in ilk tırmanışıyla sona eriyor.

tırmanış filmi

Film 2012 yapımı.

Amazon Prime’dan izleyebilirsiniz.
Film Festival Flix üzerinden izlenebilir.

12.Wide Boyz II (Slender Gentleman)

Dünyanın en zor offwidth tırmanma başarılarından sonra Geniş Boyz, Pete Whittaker ve Tom Randall, bir sonraki çatlak tırmanma görevine başlarlar. Bu kez manzaraları çatlak tırmanma spektrumunun daha ince ucuna yerleştirilir. Amaçları, dünyanın en zor parmak çatlağı olarak kabul edilen M.Ö. Squamish’teki güçlü Cobra Crack.

2 wide boyz

Amazon Prime’dan izleyebilirsiniz.
Film Festival Flix üzerinden izlenebilir.

13.Wild New Brave

1970’lerde Amerika’da, serbest tırmanış efsaneleri saygın bir Amerikan rüyasının parçası olmak istemeyen genç dışlanmışlar olarak işe başlarlar. Kendilerini ifade etmenin yolunu tırmanılmamış hiçbir yeri olmayan bir dünya olarak gördüler. Herkesin anlamsız bulduğu şey ölmeye değerdi.

wilt new brawe

Film 2014 Yapımı

Amazon Prime’dan izlenebilir.

14.DRAWN

“Görmek” ne demektir? Şekiller ve gölgeler? Çizgiler ve renk? Arkadaşı çığ, sanatçı, dağcı ve baba Jeremy Collins öldüğünde dünyanın dört bir yanına kapanır ve dört yeni tırmanış yolunu “görür”. Drawn, ölümden hayata dönüş yolculuğunu takip ederken Collins, Kuzey, Güney, Doğu ve Batı’ya meydan okumaya devam ederken, ticari marka melez tarzında hazırlanmış el yapımı animasyonun anında canlı aksiyonla buluştuğunu söyledi.

Climbing film

Film 2013 Yapımı.

Amazon Prime’dan izlenebilir.
Film Festival Flix üzerinden izlenebilir.

15.El Cap Report

Yosemite Ulusal Parkı’nda El Cap’a tırmanan kadın ve erkeklerin ilham verici hikayeleri.

el cap raporu

Film 2018 yapımı.

Amazon Prime’dan izleyebilirsiniz.

16.The National Parks: America’s Best Idea

Ken Burns ve Dayton Duncan tarafından üretilen ve Dayton Duncan tarafından yazılan altı bölümlük bir dizidir.

Akla gelebilecek her arka plandan insanlar – zengin ve fakir; ünlü ve ünsüz; askerler ve bilim adamları; yerliler ve yeni gelenler; idealistler, sanatçılar ve girişimciler; kendilerini sevdikleri toprağın değerli bir kısmını kurtarmaya istekli olan insanlar ve böyle yaparak vatandaşlarına demokrasinin tam anlamını hatırlattılar.

American best idea

Film 2009 Yapımı.

Amazon Prime’dan izlenebilir.

17.The Dawn Wall

Ocak 2015’te, Amerikalı kaya tırmanışçıları Tommy Caldwell ve Kevin Jorgeson, Kaliforniya’daki Yosemite Ulusal Parkı’nda 3000 metrelik kaya gibi görünen The Dawn Wall’a tırmanma çabalarıyla dünyayı büyüledi.

Şafak Duvarı izle

Film 2017 Yapımı.

Netflix’den izleyebilirsibiz.

18.MOUNTAIN

Nefes kesen görüntüler ve düşündürücü bir anlatım sunan bu film, izleyicileri dünyanın en şaşırtıcı dağlarının zirvelerine götürüyor. Görsel olarak çarpıcı olan bu film, “Akıl Dağları” ndan seçimleri okurken Willem Dafoe’nun sesini içeriyor.

dağ izle

Film 2017 Yapımı.

Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

19.FREE SOLO

Alex Honnold yaşam boyu hayalini gerçekleştirmeye hazırlanıyor: Yosemite Ulusal Parkı’ndaki 3.200 metrelik El Capitan’ı ipsiz bitirmek.

Alex Honnold

Film 2018 yapımı.

Hulu üzerinden izleyebilirsiniz.

20.JEFF LOWE’S METANOIA

Jeff’in “düşünülemez” yeni rotası Metanoia – solo, kışın Eiger’in Kuzey Yüzü – hayatını değiştirdi ve onu şimdiye kadar yaşadığı en büyük maceraya hazırladı.

Yirmi yıl sonra Jeff, tırmanışına getirdiği aynı vizyon, cesaret ve zarafetle zayıflatıcı bir hastalığı kucaklar. Korku üzerine aşkı seçip gerçeği kucaklayan Jeff’in inatçı ruhu ve mizah anlayışı, fiziksel yeteneklerini yavaşça kaybedip kendi ölümüyle yüzleşirken olasılıklara meydan okur.

metanoia

Film 2014 Yapımı.

Film Festival Flix üzerinden izleyebilirsiniz.

21.The PROPHET

Bu macera sporu belgeseli, 10 yıllık projesini tekrar gözden geçirirken İngiltere’nin en iyi tırmanıcılarından Leo Houlding’i anlatıyor.

Prophet İzle

Film 2010 Yapımı.

Film Festival Flix üzerinden izleyebilirsiniz.

22. SUFFERFEST 2: Desert Alpine

Kaliforniya’da en yüksek on beş zirveye bindikten bir yıldan az bir süre sonra, Alex Honnold ve Cedar Wright bunun en kötü yolculukları olduğunu unutmuşlar ve tanrı için bir sebep arıyorlar.

desert alpine

Film 2014 Yapımı.

Film Festival Flix üzerinden izlenebilir.

23.MOONFLOWER

Moonflower, en eski İngiliz alpinistleri Jon Bracey ve Matt Helliker’e, orijinal vizyonunu takip ederek, dünyanın en büyük alpin yüzlerinden birine yeni bir rotadan çıkmaya çalışıyorlar.

moonflower film

Film 2013 Yapımı.

Film Festival Flix üzerinden izlenebilir.

24.Brave New Wild

1970’de Şafak Duvarı’nın tartışmalı yükselişinden önce ve sonra Amerika’nın Altın Çağı kaya tırmanışının sıra dışı bir hastalığıdır.

Kırk yıl sonra, öncü bir dağcının kızı Oakley Anderson-Moore, babasının eski hi8’inde tökezliyor ve soruya cevap vermek için yola koyuluyor.

Brave New Wild film

Film 2014 Yapımı.

Film Festival Flix üzerinden izlenebilir.

25. The Asgard Project

Arctic’in derinliklerinde Baffin Adası’ndaki inanılmaz Mt Asgard’ın Kuzey Kulesi’nde ilk serbest tırmanış yapmak ve ardından kanat takımıyla zirveden inmek için büyük duvar tırmanma tanrısı Stanley Leary ile Leo Houlding’in iddialı projesini takip ediyor.

The Asgart Profect Film

Film 2009 Yapımı.

Film Festival Flix’den izlenebilir.

26.AUTANA

Maceraperest tırmanıcı Leo Houlding ve film yapımcısı Alastair Lee, gerçekten destansı ve görkemli prodüksiyonla geri döndüler. Leo (İngiltere) ve diğer dağcılar Sean Leary (ABD) ve Jason Pickles (Salford), uzak tepui’nin doğu yüzünün ilk tırmanışını yapmak için Amazon’un derinliklerine doğru ilerliyorlar.

autana izle

Film 2012 Yapımı.

Film Festival Flix üzerinden rahatça izlenebilir.

27.ON SIGHT

En ileri kaya ve buz tırmanışı dünyasına sürükleyici bir macera olan On Sight, bir zemin hazırlığıyla mümkün olanı belgeliyor, tırmanmaya ön uygulama yaklaşımı yok, bu da ham, zorlayıcı ve genellikle korkutucu durumlarla sonuçlanıyor.

on sight izle

Film 2008 Yapımı.

Film Festival Flix üzerinden izleyebilirsiniz.

28.PSYCHE

Alastair Lee’nin ödüllü filmlerinin bir derlemesi.

Sihirli Sayılar: Steve McClure İngiltere’nin en başarılı spor tırmanıcısı. İngiltere’nin en dik kalker kayalıklarındaki 9a’larında Steve yer alıyor. Ayrıca bir Fransız tırmanma festivalinin geç saatlerinde 8c ilk tırmanış ve 8b flaş.

psyche izle

Film 2007 Yapımı.

Film Festival Flix üzerinden izlenebilir.

29.Grit Flick

Jordan Buy’ın açgözlü Widdop Duvarı’nın ikinci yükselişiyle başlıyor, ardından gritstone gurusu John Dunne tarafından ‘kum üzerindeki en zor yol’ olarak lanse edilen şey, Ryan Pasquill’in aşırı zor Gerty Berwick’in ilk yükselişini oluşturuyor.

grit flick filmi

Film 2009 Yapımı.

Film Festival Flix üzerinden izleyebilirsiniz.

KAYNAK : climbing.com

Leave A Reply