Petzl Actic ve Actic Core Kafa Lambası

Petzl Actic ve Actic Core Kafa Lambası

Ocak 10, 2021 0 Yazar: admin

PETZL Actik ve Petzl Actic Core kafa lambası hafif, kompakt HYBRID CONCEPT tasarımına sahip spor kafa lambalarıdır. Petzl Hybrid Concept tasarımı kafa lambasının hem 3 adet AAA/LR03 pille hem de Core bataryayla kafa lambasında herhangi bir değişiklik yapmadan kullanılabilmesini sağlayan bir tasarım. Yani Petzl Actik ve Petzl Actic Core kafa lambalarını ister pille ister kendi bataryasını şarj ederek kullanabilirsiniz.

pastedGraphic.pngpastedGraphic_1.png

Petzl Actik ve Actik Core kafa lambaları çıkarılabilir, yıkanabilir reflektif kafa bandı ile gece görünürlüğünüzü arttırır. Suya dayanıklılığına bakacak olursak ikisi de IPX4 sertifikasına sahip. Yani Petzl Actik ve Actik Core su sıçramalarına, hava koşullarına karşı dayanıklı bir yapıya sahip.

pastedGraphic_2.pngpastedGraphic_3.png

Actik ve Actik Core arasındaki farklara gelecek olursak; Actik, 86 g ağırlığa sahip 350 lümen, Actik Core ise 75 g ağırlığa sahip 450 lümen ve içerisinden 1250 mAh Core şarj edilebilir batarya ile beraber geliyor. İsterseniz Actik kafa lambasına Core batarya alarak onu da bataryalı kullanabilirsiniz ya da ikisini de 3 tane AAA pil ile kullanın bu tamamen size kalmış.

pastedGraphic_4.png

İki tane ışın modeli sahip (projektör ve karışık) ve ayarlanabilir beyaz ışık seviyesine sahipler. Kırmızı ışık seçeneğiyle de gece başkasının gözünü almadan rahatça kullanabilirsiniz. Parlaklık ve renk seçimi tek düğme ile sağlanıyor. Lock işlevi ile taşımada ve depolamada yanlışlıkla açılmasını önleyebilirsiniz. Petzl Core bataryayı üzerinde bulunan micro USB portu ile başka herhangi bir şey kullanmadan şarj edebilirsiniz.

pastedGraphic_5.png

Şimdi yanma sürelerine tablo üzerinden bakalım. İlk önce Actik için;

Işık rengi Işık seviyesi Parlaklık Mesafe Yanma süresi Rezerv
Beyaz Maksimum süre 6 lm 8 m 120 s
Standart 100 lm 45 m 12 s 30 s
Maksimum güç 350 lm 80 m 2 s 60 s
Kırmızı Yakınlık 2 lm 5 m 60 s
Flaş 700 m de 400 saat görülebilir

Şimdi de Actik Core için bakalım;

Işık rengi Işık seviyesi Parlaklık Mesafe Yanma süresi Rezerv
Beyaz Maksimum süre 6 lm 8 m 130 s
Standart 100 lm 45 m 8 s 2 s
Maksimum güç 450 lm 90 m 2 s 3 s
Kırmızı Yakınlık 2 lm 5 m 60 s
Flaş 700 m de 400 saat görülebilir

Kısaca kafa lambasının nasıl kullanıldığına bakalım.

pastedGraphic_6.png

Son olarak güvenlik ve bakım ile ilgili ufak bir şemayla bitirelim.

pastedGraphic_7.png

 

Petzl CORE Bataryalar Hakkında Kullanıcı Yorumu:

3 AAA pil kullanımı ile kıyasladığınızda çok daha fazla verimli aydınlatma sağlıyor bu bataryalar. Fakat özellikle mağara faaliyetlerinde kullanmayı düşünen biri iseniz, sıcak soğuk farkına ve nemli ortamlara çok dayanıklı bir batarya değil. Kısa sürece problem çıkarabiliyor ve kullanım süresi her faaliyet sonunda düşerek core batarya ömrünü bitiriyor. Dolayısıyla eğer batarya alırsanız daha düzgün havalarda ve nemsiz ortamda kullanmaya dikkat edin. Sadece bataryaya güvenip etkinliğe gitmeyin, yanınızda bol bol piliniz olsun. 🙂

Fiyatlarına bakacak olursak; Türkiye de Petzl Actik ortalama 420 TL ye, Actik Core ortalama 636 TL ye bulunabiliyor. Yurtdışında ise Petzl Actik ortalama 50$ – 34€, Actik Core ortalama 65$ – 60 € ya bulunabiliyor.

Yazar: E.B.A.