Petzl Grigri

Share

Petzl GRIGRI

Başlamadan önce Petzl Grigri hakkında söyleyeceğimiz en önemli şey, aslında bir iniş aleti değil sadece emniyet aleti olduğudur.

Yani iniş yaparken konumlanayım da rahat bir şekilde iş yapayım demeniz bu alet ile saçma. Kısacası ATC dediğimiz aletler yerine kullanılmakta. ATC’yi bazı durumlarda pursik yardımıyla konumlanmak için kullananlar var fakat buradan uyaralım pursik de olsa ATC kullanımı sırasında elinizi bırakamazsınız, her halükarda ipin emniyet aletinden çıkıp aşağıya giden kısmını tutmak zorundasınız. Yine bu sebepten her ne kadar Grigri’nin kendi kilitleme sistemi olsa da ipin çıkıp aşağıya giden kısmını tutmadan kullanmanız ölüm getirebilir (ben demiyorum Petzl uyarıyor). Eğer ip üzerinde konumlanıp iki elinizi de bırakmak istiyorsanız Petzl ID veya Petzl Rig tercih etmelisiniz (Petzl üzerinden konuşursak). Mağaracıysanız Petzl Simple, Petzl Stop ya da Petzl Rack tercih etmelisiniz. Tabi ki az çamurlu mağara tırmanışı sırasında bir Grigri olsa fena olmaz.

Zaten Grigri’yı yarı statik ya da statik iplerde önermiyor Petzlgiller.

Petzl Grigri için şu an piyasada iki seçenek var. Bunlar Grigri2 ve Grigri+. Arasındaki farklardan birazdan bahsedeceğim. Şimdilik soru işaretlerine bakalım.

Nerede kullanacağım bu Grigri’yı?

Tırmanış yapan birey için emniyet aldığımız durumlarda kullanacağız. Yani emniyet alan kişi için üretilmiş bir alet.

Peki madem ikisinde de ipin çıkan ucunu tutacağız o zaman neden Grigri kullanayım?

Tabi ki daha ucuz olan ATC modellerinden veya Sekizli dediğimiz emniyet aletlerinden seçebilirsiniz fakat Grigri biz daha rahat bir tutuş sağlıyor ipi gergin tutmamıza gerek yok, hatta düzgün kullanımında biraz serbest bırakmamız daha iyi. Yani yormuyor. Dahası da var iniş sırasında tırmanan kişiyi daha kolay ve kontrollü indirmemizi sağlıyor, ayrıca gözümüzden veya elimizden kaçabilecek hatalarımızı kilit sistemi sayesinde yok edebiliyor.

İyi de ben ikiz ip kullanıyorum kullanabilir miyim?

İki adet Grigri alırsanız tabi ki kullanabilirsiniz. Fakat kullanımı oldukça zor olur. Hala ikiz ip kullanan kaldı mı bilmiyoruz fakat siz yine de Universo, Reverso gibi emniyet aletlerini tercih etmelisiniz.

Petzl Reverso 4

Kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle ipimizin sonunda durdurucu bir düğüm olmalı.

Tırmanmadan önce emniyetçi üzerinden ipi hızlıca çekip düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeliyiz.

Tırmanan kişinin düşme ihtimali olduğu durumlarda ipin aşağıya doğru giden kısmını çok gergin tutmamalıyız. Yapmayın zaten kolunuza yazık.

İpin boşunu alırken Grigri’ya temas etmememiz gerekmekte. Hatta elimiz alete yakın olmamalı. Bir elimizle ipi alete doğru çekerken diğer elimizle ipi yukarı doğru çekerek boşunu almalıyız.

Asla elimizi ipten çekmemeliyiz.

Tırmanıcıyı indirirken bir elimizle kolu aşağıya doğru indirirken diğer elimizle ipin boş olan tarafını çok sıkmadan tutuyor olmalıyız.

Tırmanan kişiye ip verirken yine Grigri’ya temas etmemeliyiz. Elimiz alete çok yakın olmamalı.(bazı durumlarda başparmağımız yardımıyla aleti sabit tutabiliyoruz, siz yinede çok temasa alışmayın)

Tırmanan kişiyi aşağıya indirirken sadece kolu indirmeniz yetmez, diğer elinizle ipin aşağıya giden kısmını tutmalısınız.

Kesinlikle iki elinizi bırakmamalısınız. Bekleyeceğiniz durumlarda ipin aşağıya giden kısmını tutmanız koşuluyla tek elinizi bırakabilirsiniz.

Bir eliniz ipin yukarıya giden kısmında diğer eliniz ipi aşağıya giden kısmında olmalı.  Aynı durum her koşul için geçerli. Düşüş sırasında iki elinizle birden ipin yukarı giden kısmından tutmanız ölüm ile sonuçlanabilir.

Tırmanıcıyı indirirken, Grigri’nin iniş için kıvrımlı yaptığı bölüme ipinizi sürttürmelisiniz. Daha iyi bir sürtünme için Freino karabina kullanabilirsiniz.

Eğer kısa süreli iki elinizi bırakmanız gerekecek bir durum olursa ipin aşağıya giden kısmını, iniş aletinin karabinasına düğüm atarak ve düğümü bir fazladan karabina yardımıyla kemerinize sabitleyerek işinizi yapabilirsiniz.

Karabinamızın düzgün durduğuna dikkat etmeyi unutmayalım.

Gözünüzü tırmanan kişiden asla ayırmayın.

Grigri2 ile Grigri+ arasındaki ne fark var?

Grigri2 vs Grigri Plus

 

  • Başlıca farkımız Grigri+ 8.5 mm ile 11 mm ipler arasında kullanılırken Grigri2, 9.4 mm ile 10.3 mm ipler için uygun.
  • Grigri+ anti-panik özelliği sayesinde, tırmanıcıyı çok hızlı indirdiğiniz durumlarda kendini kitleme özelliğine sahip.
  • Grigri+’ımızda Top-rope ve lider tırmanış için iki mod bulunmakta. Eğer lider moduna alırsanız ipe boş verme işini rahatça yapabiliyorsunuz. Tope-Rope moda alırsanız boş veremiyorsunuz.

Unutmayalım hangi ürünü kullanırsak kullanalım, en doğru ve düzgün kullanımı bize üretici firma verir. Eğitmen olarak tanıdığınız insanlar her zaman doğru şeyleri öğretmiyor olabilir.

Karabinanızın kilit kısmının hep kapalı olması dileğiyle sağlıcakla kalın.

Düzgün kulanım için bu video ya göz atabilirsiniz.

Comments are closed.