SKYLOTEC RIDER 3.0

SKYLOTEC RIDER 3.0

Kasım 16, 2020 0 Yazar: admin

Neden? Outdoor Industry Awards Altın Ödülünü Kazandı

 SKYLOTEC via ferrata alanında rakip tanımadığını yeni aldığı ödüllerle tekrar kanıtlıyor. Ödül alan yeni ürünü RIDER 3.0 oldu, bizde bunu önemli yapan detaylardan bahsetmek istedik.

Öncelikle diğer via ferrata çözümlerinden farkına bakalım. 

Tabiki ilk güzel özelliği düşme mesafesinin diğer ürünlere göre çok daha az olması birincil sebep. İkinci güzel tarafı ise hiç bir firmanın yapamadığı kadar kolay bir kullanım sunması. 

Düşüş Mesafesi

Görmeye alıştığımız via ferrata setleri ortalama 9.6 düşüş mesafesi sunarken SKYLOTEC RIDER 3.0. bize 3.8 metre gibi oldukça az düşüş mesafesi ile güvenilir çıkışlar sunmakta. 

RIDER 3.0 aynı zamanda küçük ve bir karabina kadar rahat kayan sistemde gitmekte ve oldukça kolay açılıp kilitlenmekte. Tabiki bu rahatlığın yanında güvenlik ihlali olmaması RIDER 3.0 ı bir adım daha ön plana çıkarmakta.

Çalışma prensibi nasıl ? 

RIDER Açma Şekli

Tek elle cihazı kavrayarak sıkmanız ürünün açılması için yeterli oluyor, daha sonra ipe yerleştiriyorsunuz ve karabnn kaydırır gibi kaydırabiliyorsunuz, dahası aşağıya doğru kaymıyor ve ferrata eldivenleri ile oldukça rahat kullanılıyor.

Bu noktada önemli olan tek şey, lanyard ın diğer bağlantısını her zaman RIDER’dan altta yapmak. 

RIDER kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer kurallar.

Kesinlikle RIDER’ı çelik halata doğru yönde takmanız gerekiyor. Bu üzerinde bir işaret ile gösteriliyor.

Ve RIDER ile istasyon geçişi yaparken kesinlikle doğru sırada yapmanız gerekiyor. Önce lanyard karabinası ve sonra RIDER. 

   

 

RIDER için çelik halat kalınlığı nedir?

RIDER tam olarak 12 – 16 mm çelik halat kalınlığında çalışıyor ve bu Avrupada bulunan ferrataların yüzde 95 ine yakın bir ortalama. 

Kullanacağınız zaman kablo çapını ölçmek için yanında “Cable Guy” isminde bir anahtalıkla beraber geliyor ve aralığı çok kolay bir şekilde ölçebiliyorsunuz.

12- 16 mm olmayan çelik sistemlerde kullanılmıyor mu?

Tabiki kullanabiliyorsunuz fakat RIDER’a ek olarak bir karabin  daha takmanız gerekiyor bu durumda. (Karabin otomatik kilitli bir sisteme sahip olmalı.) 

RIDER kullanımını (VIDEO)