Spor Tırmanış Partner Kontrolü

Share

Spor tırmanış a yeni başlayan biriyseniz, ipe girmeden önce dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli noktayı atlıyor olabilirsiniz. Sebep olarak “ya ben biliyorum gel tırmandırayım seni” diyen insanları örnek gösterebiliriz.

 

Öncelikle, spor tırmanış küçük hataları kabul etmeyecek net çizgilere sahip bir spor, bunun bilincinde olmanız sizi her zaman bir adım öne atacaktır. Bunun dışında her zaman 1 dakikanın altında süren bir kontrol bizi hayatta tutacaksa bu kadar az bir zamanı kendi hayatımıza ayırmamız bize hiçbir şey kaybettirmez.İki kişiyle bile yapabileceğiniz bu sporda yanınızdaki kişiden çok üretici firma talimatları ve bu konu için yazılmış kitaplara güvenmeniz oldukça faydalı olacaktır.

 

Hiç bir şey yapmadan önce kullanacağınız malzemelerin tehlike oluşturabilecek şekilde eskimediğini, zarar görmediğini ve tırmanışa uygun olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmekte.

Malzeme kontrolü

Dikkat edilmesi gereken diğer kurallara başlayalım isterseniz.

 

1- Emniyet kemerini düzgün giymek

Yapacağınız ilk iş muhtemelen emniyet kemeri takmak olacaktır, kemeri giydiğinizde sıkılığının düzgün olması(4 parmağınızın kemer ile bedeniniz arasına zor girecek sıkılıkta olması) ve kemer perlonlarının açık bir şekilde bırakılmaması (fazlalık perlonları sallanmayacak bir şekilde kemerin gerekli yerlerine sıkıştırmak) büyük önem arz etmektedir.

Düzgün sıkı kemer

2- Tırmanış ipi kontrolü

İpimizin ortasında düğüm olup olmadığını ve ipin karışıp karışmadığını kontrol etmemiz gerekmekte. Ayrıca ipin son 1-2 metresini ayırıp bir durdurucu düğüm atmakta oldukça fayda var.

Stopper hitch

3- Kemere ipi bağlamak

Tırmanacak olan kişi ipin uç kısmını kemerine bağlamak zorundadır. Bunu tırmanışa uygun herhangi bir düğümle yapabilirsiniz fakat yaparken, emniyet kemerimizin ortasındaki halkaya değilde o halkaya bağlı olan alt ve üst perlonun ikisinden de geçirmemiz önemlidir. Ayrıca düğümümüzün fazlalığı en az ipimizin çapının 10 katı uzunlukta olmalıdır(eğer 9mm çapında bir ip kullanıyorsak en az 9 cm fazlalık bırakmamız gerekmekte). Yine kendimize bağladığımız düğümün oldukça kısa olması ve düğümün oldukça yakışıklı olması(düğümün düzgün atılıp üst üste binmemesi) önemli konulardan biri. Eğer düğümümüzün payını gereğinden çok fazla bırakmışsak, bu fazlalığı kısaltacak bir düğüm atıp sallanmayacak ve takılmayacak bir konumda kemerimize sabitlememiz gerekmekte.

Spor tırmanış kemeri

4- Emniyetçiye dikkat etmek

Genelde “ya nolacak alt tarafı bi ipi tutacan ben ver deyince verecen ben boş al deyince alacan” diyerek, eline emniyet aleti verip tırmanışa başlattığınız bu arkadaş oldukça tehlikeli olmakta. Emniyet almak oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur, lakin adı üstünde emniyet almak, siz kayaya çıkarken resmen hayatınızı adamın eline bırakıp öyle çıkıyorsunuz. 

 

Peki ne yapmalıyız?

 

Öncelikle kullandığı emniyet aleti hakkında bilgi vermelisiniz(atc, grigri veya başka bir alet olabilir). Eğer yeterli donanıma sahip değilseniz kullandığınız emniyet aletinin kullanım kılavuzunu hatim etmek zorundasınız ve yazan kurallar dışında herhangi bir ekleme yapmamalısınız.

Yeni emniyetçi

Emniyet aletine takacağınız karabina oldukça önemli, eğer üretici firma herhangi bir ürün önermediyse olabildiğince güvenli karabina kullanmalısınız, tavsiyemiz pinlock adı altında geçen 4 kilitli karabina, olmazsa en azından üç kilitli karabinaları tercih ediniz.

Karabina

Petzl Am’D Pin Lock

Emniyetçi daha başlamadan size yakın bir şekilde, emniyet aletini takar ise siz kayaya veya duvara yürüyene kadar kısa bir sürede onu kontrol edebilme şansına sahip olabilirsiniz.

 

5- Son kontrol

 

İşte sizi kurtaracak olan aşama tam olarak burası. Bu aşamada emniyetçi sizin kemerinize düğümünüze ve ekipmanlarınıza bir göz gezdirip eksiğinizi söylerse, ve siz emniyetçinin kemerine emniyet aletine ve karabininin açık olup olmadığına göz atıp eksiği söylerseniz, olası bir kazayı büyük ölçüde azaltmış olursunuz.

 

Şimdilik bu kadar kendinize iyi bakın.

 

Comments are closed.