Tırmanış Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Share

Tırmanış Ayakkabısı

Alırken nelere dikkat etmeliyim ?

Tırmanış ayakkabısı, sportif tırmanışa başlayan biri için vazgeçilmez bir ekipman. Olmazsa olmazımız olan bu ayakkabıya sahip olma aşamasında yaşanan en büyük sıkıntı çok fazla modele sahip olması, aynı zamanda hakkında bir çok şehir efsanesinin bulunması(bir numara küçük al daa iyi, sucak suya batır sonra soğuk suya batır, iki kat çorap giy vb..).

Eğer yeni başlayan biriyseniz, en tehlikelisi “ya git ucuz bişi al devam edeceksen iyisini alırsın” lafıdır, fakat bu cümle o kadar basit bir cümle değildir. Eğer yeni başlayan biriyseniz oldukça efor sarfettiren ve çabalama gerektiren bu sporda kötü bir ayakkabı almanız, sizi yaptığınız işten oldukça soğutabilir, başlangıç için oldukça kötü bir performans sergilemenize de sebep olabilir, daha kötüsü ayak sağlığı öyle hafife alınacak bir şey değildir küçük bir tıbbi problem sizin bu sporu bir daha yapamamanızı sağlayabilir. Dahası ayak tekniğinizin kötü gelişmesi ve iyi tırmanış yapamayacak hale gelmeniz olabilir. Yani iyi malzeme tırmanışçıyı köreltmez aksine sağlığını korur.

Tabanlarına göre tırmanış ayakkabıları :

1-Düz tabanlı tırmanış ayakkabısı; Bu tarz tırmanış ayakkabıları yeni başlayanlar için oldukça ideal, tabanının düz olaması sayesinde ayağınız çok fazla rahatsız olmaz, yeni başlayan bir tırmanışçıcının yapabileceği bütün hamleleri yapmasını sağlar, dahası uzun süreli kullanımlarda büyük ağrılar bırakmaz. Yeni başlayacaksanız kesinlikle bunlardan tercih etmelisiniz. Hiç bir işlem yapmanıza gerek yoktur, aldığınız gibi giyip tırmanışa başlayabilirsiniz. 

Kaya tırmanış

Düz tabanlı

2-Asimetrik tabanlı tırmanış ayakkabısı; Bu tarz bir ayakkabı genelde sizin ikinci ayakkabınız olmalıdır. Tırmanışınızı ilerletip bir önceki düz tabanlı ayakkabınızı eskittiğinizde, artık daha teknik rotalar tırmanıyor ve size daha fazla yardımcı olması gereken bir ayakkabı arıyor iseniz asimetrik tabanlı ayakkabı almanızın vakti geldi demektir. Şimdi bu ayakkabıda yaşayacağınız en büyük problem kullanılan polyester malzemesi bol olduğu için çok sert olmasıdır. Aslında tırmandıkça ayakkabıyı kullandıkça bu problem kalmayacaktır fakat bu süreç sizi oldukça yıpratacaktır. Süreci hızlandırmak için yapabileceğiniz bir kaç işlem var bunların en doğrusu, sıcak bir suyla duş alırken ayağınızda yeni aldığınız bu ayakkabının olması(bu aşamada şampuan veya duş jeli gibi kimyasal bir madde kullanmayınız), ve duştan sonra uzun süre bu ayakkabının ayağınızda olup ayağınızın şeklini almasıdır. Bunun dışında yeni ayakkabınıza alışana kadar topuk kısmına bir naylon poşet koyarak daha rahat giyip ayağınızın deforme olmasını engelleyebilirsiniz.

Tırmanış ayakkabısı

Asimetrik tabanlı

Bağlama şekillerine göre tırmanış ayakkabıları:

1- İpli tırmanış ayakkabıları; yeni başlayan biri için çok da ideal değildir, fakat alıştıktan sonra özellikle daha sert ayakkabılarda size üst ayak bölgenizin yapısına göre bağcığı ayarlamanıza imkan sağlar ve daha uzun süre ayağınızda konforlu bir şekilde durabilir. Eğer yeni başlayan biriyseniz her seferinde çıkarıp takmak zorunda kaldığınız durumlarda sizi üzebilir.

Tırmanış ayakkabısı

İpli

2- bandlı(cırt-cırtlı) tırmanış ayakkabıları; size daha kolay çıkarıp takma imkanı sunar. Aynı zamanda gevşetme ve sıkma işlemi ipli tırmanış ayakkabılarına göre oldukça rahattır. Yumuşak bir yapıdalarsa daha iyi ayak kavraması sunarlar.

Tırmanış ayakkabısı

Bandlı

Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler

  • Mutlaka gerçek deri bir ayakkabı almaya dikkat edin, bu ayağınızın kokmasını engeller.
  • Mutlaka ayağınızın numarasına göre bir ayakkabı alın.( eğer sıcak su da yıkayıp ayağınızın şekli almasını istiyorsanız en fazla yarım numara küçük alınız )
  • Tipini ve rengini sevdiğiniz bir ayakkabı alın.
  • Güneşsiz ortamda kurutun.
  • Çorapsız giymeye özen gösterin, başkasının ayakkabısını giymeyin.
  • Kesinlikle denemeden almayın.

Comments are closed.